جذب کارشناس فروش

آشنایی با IP Geolocation

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

 

در این مقاله، همه آنچه را که باید در مورد IP Geolocation و نحوه عملکرد آن بدانید را به شما می گوییم و نمونه هایی از نحوه بررسی موقعیت جغرافیایی خود را ارائه می دهیم. ما همچنین پایگاه داده های Geolocation و موارد دیگر را در ادامه بررسی خواهیم کرد.
ابتدا، برای درک اینکه موقعیت جغرافیایی مبتنی بر IP چیست، باید یاد بگیریم که آدرس های IP چیست؟
برای این مورد مقاله زیر را مطالعه کنید:
آدرس IP چیست؟

geolocation

 

IP Geolocation چگونه کار می کند؟

IP Geolocation (موقعیت جغرافیایی آدرس IP) می تواند به بهینه سازی تجربه کاربران کمک کند. اما آن چیست و آیا کسی می‌تواند موقعیت فیزیکی شما را با استفاده از آن پیدا کند؟

IP Geolocation نگاشت (یا mapping) آدرس های IP دستگاه های متصل به اینترنت به موقعیت جغرافیایی آنها در دنیای واقعی است. تنظیمات آنرا را می توان با کمک یک ابزار جستجوی موقعیت جغرافیایی IP به سرعت انجام داد.
با کمک یک ابزار جستجوی آدرس IP، مکان کاربر از نظر جغرافیایی مشخص میگردد و اطلاعات موقعیت مکانی ارائه می شود، این اطلاعات شامل مواردی از قبیل:

کشور،استان،شهر، طول و عرض جغرافیایی، ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) کاربر و… می باشد.

توجه به این نکته مهم است که خدمات Geolocation موقعیت دقیق دستگاه را در دنیای واقعی مشخص نمی کند بلکه،فقط داده‌های مکان خاصی را ارائه می‌کنند و موقعیت تقریبی را نشان می‌دهند و به عبارت دیگر، با وجود اینکه از داده های GPS کمک می گیرند، مانند GPS کار نمی کنند.
کسب و کارهای مختلف از داده های IP Geolocation برای طیف وسیعی از نیازها استفاده می کنند. با این حال، در بیشتر موارد، شرکت‌ها از این داده‌ها برای ارائه پیشنهادهای بازاریابی شخصی‌تر به کاربران اینترنتی استفاده می‌کنند.

 

IP Geolocation موقعیت جغرافیایی خدمات را نمایش می دهد.
با این حال، نمی‌تواند موقعیت فیزیکی دقیق را نشان دهد، فقط یک لوکیشن حدودی است.
بیایید نگاهی بیندازیم به کمک سایت IPLocation که یکی از ابزارهای موجود برای بررسی Geolocation هست.
پس از رفتن به وب سایت، می توانید بلافاصله اطلاعات مربوط به موقعیت IP خود را پیدا کنید. همانطور که می بینید، این سرویس آدرس IP، مکان IP (شهر و کشور)، نام میزبان، ISP، نوع مرورگر و سایر جزئیات مفید را نشان می دهد.

iplocation

 

این ابزار می تواند اطلاعات بیشتری را پس از نقشه برداری جغرافیایی آدرس IP شما ارائه دهد. می توانید روی دکمه Details (در قسمت IP Location) کلیک کنید یا یک آدرس IP را در قسمت جستجوی IP Lookup در بالا وارد کنید.

 

IP-lookup-information

 

نمایش این جزئیات امکان پذیر است زیرا هر دستگاه به یک آدرس IP منحصر به فرد متصل است. IP Geolocation می تواند موقعیت جغرافیایی آن آدرس IP را ترسیم کند و در نتیجه مکان دستگاه متصل را نشان دهد. همانطور که گفته شد، نتیجه همیشه دقیق نیست، اما به اندازه کافی جزئیات دارد که اشخاص ثالث از آن به طور موثر استفاده کنند. به عنوان مثال، در ایالات متحده، موقعیت جغرافیایی مبتنی بر IP حدود 90٪ در سراسر کشور دقیق است، در حالی که دقت در یک منطقه شهری ممکن است بین 50٪ تا 70٪ باشد. خدمات رایگان جستجوی مکان IP معمولاً کمتر دقیق هستند. در عین حال، همتایان پولی آنها اطلاعات دقیق تری ارائه می دهند و بنابراین اغلب توسط شرکت هایی که به داده های مکان جغرافیایی در تجارت خود متکی هستند، استفاده می شوند.

 

موقعیت جغرافیایی IP چگونه تعیین می شود؟

موقعیت جغرافیایی مبتنی بر IP به دو روش تعیین می شود:

  • با استخراج اطلاعات از پایگاه داده IP
  • با استفاده از IP location API

 

دیتابیس در IP geolocation

 

جایی که پایگاه‌های اطلاعاتی IP Geolocation وارد می‌شوند،آدرس های IP در مقابل این دیتابیس ها داده‌های کافی را ارائه نمی‌کند. این پایگاه‌های اطلاعاتی حاوی اطلاعاتی به شرح زیر هستند:

قاره، کشور، ایالت یا منطقه، شهر و منطقه زمانی.

شرکت های مختلفی همانند IP2Location و BigDataCloud مدیریت دیتابیس آی پی ها را انجام می دهند.
این شرکت ها از منابع مختلفی برای ارائه اطلاعات دقیق در پایگاه داده های موقعیت مکانی IP خود استفاده می کنند، از جمله:

  • داده های ارائه شده توسط ISP ها و RIR ها
  • داده های ارائه شده توسط کاربران
  • اطلاعات مسیریابی پایگاه های اطلاعاتی مانند Whois

IP Geolocation همیشه دقیق است؟

 

پیش از این هم به این مورد اشاره کردیم که Geolocation همیشه دقیق نیست

به عبارت ساده تر جالب است بدانید که Geolocation آی‌پی توسط مالک آن به سادگی قابل تغییر است. یعنی ممکن است سرور شما به صورت فیزیکی در فرانسه میزبانی شود اما Geolocation آن ایران نمایش داده شود!

حالا این تفاوت ممکن است به نفع کاربر و یا حتی به ضرر آن باشد!

متفاوت بودن Location آی‌پی با موقعیت حقیق آن چه مزایا یا مضراتی دارد؟

اینکه این تفاوت چه اثری برروی خدمات شما دارد کاملا بستگی به این دارد که هدف و قصد شما از استفاده سرور چیست؟

ممکن است برای شما سوال شده باشد که چه دلیلی وجود دارد که Geolocation آیپی را روی موقعیتی غیر از موقعیت واقعی آن ست کنیم؟
دراینجا مثالی را با یکدیگر مرور کنیم:
اگر من قصد استفاده از سایت های بورس جهانی را داشته باشم اما سایت مدنظر من، لوکیشن را به یک کشور خاص محدود کرده باشد. در این حالت ممکن است برای پیدا کردن ارائه دهنده ای که در آن کشور خدمات داشته باشد زمان زیادی صرف کنم و حتی در صورت رسیدن به آن، نیاز به پرداخت هزینه ی بالایی باشد. در این مورد می توانم سرور از هرلوکیشنی تهیه کنم و در عوض Geolocation آیپی را روی کشور مدنظرم قرار دهم! البته دقت کنید نیاز است این مورد توسط مالک اصلی آیپی انجام شود.

در برخی موارد این تفاوت ممکن است حتی به ضرر کاربران باشد.
برای مثال ممکن است من سروری از لوکیشن ایران تهیه کنم چون قصد باز کردن سایتی داخلی را در سرور دارم که دسترسی از خارج را بسته است. در این حالت اگر Location آی پی من متفاوت باشد امکان استفاده از آن را نخواهم داشت.
البته همه سایت هایی که روی موقعیت آی پی حساس هستند دیتابیس آی پی را از جایی بررسی می کنند. بنابراین ممکن است لوکیشن آیپی شما صحیح باشد اما به دلیل عدم آپدیت دیتابیس های سایت مدنظر شما، هنوز سرور شما را در لوکیشن دیگری شناسایی کند.

 

چگونه می توان Location آیپی را تغییر داد؟

ابتدا نیاز است لوکیشن در مرکز ارائه دهنده آی پی تغییر داده شود.
به خاطر داشته باشید که ممکن است سرویس دهنده ها، دیتابیس خود را را فوراً به روز نکنند چراکه بازه زمانی آپدیت آنها با یکدیگر متفاوت است.
در اینجا چند نمونه از معروف ترین آنها اعلام می شود:

  • MaxMind: به روز رسانی ها دو بار در هفته انجام می شود
  • IP2Location: داده های موقعیت جغرافیایی در اول ماه به روز می شوند
  • DB-IP: داده های موقعیت جغرافیایی به طور متوسط دو بار در روز به روز می شوند
  • IPinfo: داده های موقعیت جغرافیایی هر روز به روز می شوند

و اگر این سرویس دهنده ها آیپی شما را به روز کرده باشند، اما یک وب سایت شخص ثالث هنوز اطلاعات اشتباهی داشته باشد، چه؟ اگر اینطور باشد، این وب سایت احتمالاً از دیتابیس به روزی استفاده نمی کند. تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که سعی کنید بفهمید سایت مدنظر شما از چه خدمات دهنده ای دیتابیس خود را دریافت می کندتا بتوانید درخواست تغییر به آن سایت را اعلام کنید.

 

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

5 1 رای
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها