خرید و فروش دامنه

در حوزه میزبانی‌وب، عبارت ثبت دامنه به معنای در اختیار گرفتن دامنه‌های آزاد و بدون مالک و عبارت خرید دامنه به معنای در اختیار گرفتن دامنه‌ای است که از قبل در اختیار شخص دیگری قرار دارد.

در این صفحه می‌توانید ابتدا دامنه مورد نظر خود را جستجو نمایید تا در صورت آزاد بودن اقدام به ثبت آن کنید. در صورتیکه دامنه در اختیار شخص دیگری باشد می‌توانید دامنه مورد نظرتان را در فرم خرید دامنه وارد نمایید تا Server.ir با مالک دامنه ارتباط برقرار نماید و درخواست شما بابت خرید به ایشان منتقل گردد.

اهمیت یک دامنه خوب

هر وبسایت و یا وب‌اپلیکیشن موجود در شبکه اینترنت جهت نمایش محتویات خود به بازدیدکنندگان از یک دامنه استفاده می‌نماید. در صورتیکه قصد راه‌اندازی یک کسب و کار مجازی را دارید، دامنه جز ابتدایی و البته مهمترین نیازهای شما خواهد بود. این آدرس در واقع، نام و به صورت معمول مهمترین شاخص شناخت یک کسب و کار در محیط اینترنت می‌باشد. یک دامنه خوب علاوه بر معرفی کسب و کار، با ماندگاری در خاطر مخاطبین به شکل‌گیری هویت برند شما نیز کمک شایانی می‌کند. شما می‌توانید از طریق نوار جستجو زیر در دسترس بودن دامنه مورد نظر خود را بررسی و در صورت آزاد بودن، آن را ثبت نمایید.

ثبت دامنه

loading
لطفا نام دامنه خود را وارد نمایید.
لطفا تایید نمایید که شما ربات نیستید.

چگونه دامنه رو انتخاب کنم؟

همانطور که پیشتر گفته شد، دامنه یک وبسایت به نوعی هویت یک کسب وکار در فضای مجازی به شمار می‌رود و به همین دلیل انتخاب مناسب آن می‌تواند نقش مهمی را در موفقیت یک استارت‌آپ ایفا نماید. یک اشتباه رایج در در حوزه انتخاب دامنه اینست که عموما سعی می‌شود تا دامنه‌ای مشابه آدرس‌های معروف و موفق همچون دیجی‌کالا ثبت یا خریداری گردد، اما فراموش نکنید این دامنه‌ها نیز در ابتدای شروع به کار از شهرت امروز برخوردار نبوده‌اند و همین نو و خلاقانه بودن آن‌ها باعث موفقیتشان شده است. به همین دلیل نیز ثبت یک دامنه جدید نسبت به خریداری یک دامنه ارجحیت دارد. شما می‌توانید از طریق نوار جستجو بالا آزاد بودن دامنه‌های مورد نظر خود را بررسی نمایید.

همچنین توجه به نکات زیر می‌تواند به شما در انتخاب یک دامنه مناسب کمک نماید:

  • انتخاب پسوند مناسب: در انتخاب این مورد پیشنهاد می‌شود از پسوندهای معمول‌تر همچون com، net، org یا ir استفاده بفرمایید. البته درمواردی نیز این پسوندها برای آدرس مورد نظر شما از پیش اشغال شده‌اند و می‌توانید از پسوندهای مرتبط با کسب و کار خود استفاده نمایید. برای مثال پسوند shop. یا store. مناسب سایت‌های فروشگاهی می‌باشد.
  •  انتخاب یک دامنه کوتاه: دامنه‌های کوتاه بهتر به یاد می‌مانند و سریع‌تر تایپ می‌شوند. همچنین به صورت معمول در امر برندینگ مفیدتر عمل می‌کنند
  • استفاده از کلمات کلیدی: موتورهای جستجو از نام دامنه جهت اطلاع از مضمون سایت استفاده می‌کنند و به همین دلیل نیز توصیه می‌شود در نام دامنه از کلمات کلیدی مرتبط با صنعت خود استفاده نمایید. همچنین این مورد به کاربرانی که برای اولین بار با دامنه مواجه می‌شوند توضیح کلی در مورد حوزه فعالیت وبسایت ارائه می‌کند.
  • انتخاب دامنه ساده: دامنه خود را به نحوی انتخاب کنید که ابهامی در نحوه تایپ آن برای شنوندگان وجود نداشته باشد. همچنین ترجیحا از کاراکترهایی مانند – یا اعداد استفاده ننمایید.
 
ضمن در نظر گرفتن مطالب فوق در صورتیکه همچنان مایل به خرید دامنه‌ای هستید که در حال حاضر در مالکیت شخص دیگری می‌باشد می‌توانید از طریق پر کردن فرم زیر اقدام نمایید. در این حالت، در صورت امکان ارتباط لازم با مالک دامنه توسط server.ir برقرار و مذاکرات لازم جهت خرید دامنه انجام خواهد شد.

در صورتیکه قصد ثبت دامنه‌ای را دارید که در اختیار شخص دیگری است، فرم زیر را پر نمایید:

با خدمات نمایندگی دامنه، از امکان ثبت خودکار دامنه‌ها با تخفیفی ویژه بهره‌مند شوید

سوالات متداول

در صورتیکه سوال شما در لیست زیر قرار ندارد، از طریق چت آنلاین با ما در ارتباط باشید...

پس از ثبت دامنه، گام بعدی برای راه‌اندازی یک وبسایت چیست؟

گام بعدی پس از ثبت دامنه، تهیه یک سرویس میزبانی همچون هاست یا سرور مجازی برای میزبانی از وبسایت شما است. پس از تهیه خدمات میزبانی نیم سرورهای سرویس بر روی دامنه قرار داده می‌شوند تا اتصال بین دامنه و سرویس ایجاد شود.

آیا در هنگام معرفی دامنه نیاز به پرداخت هزینه می‌باشد؟

خیر در هنگام معرفی دامنه نیازی به پرداخت هزینه نیست. در هنگام انجام انتقال دامنه از فروشنده به خریدار 5 الی 20 درصد از مبلغ فروش توسط Server.ir به عنوان حق معرفی اخذ خواهد شد.

تعیین درصد دقیق با توجه به مبلغ فروش در هنگام انتقال نهایی صورت خواهد گرفت.

آیا در صفحه خرید و فروش دامنه امکان معرفی دامنه جهت فروش وجود دارد؟

در حال حاضر متاسفانه امکان معرفی دامنه جهت فروش در این صفحه وجود ندارد.

در صورتیکه خریداری برای دامنه خود در نظر دارید، جهت نظارت بر صحت فرآیند انتقال دامنه و وجه پرداختی خریدار می‌توانید Server.ir را به عنوان ناظر بر این فرآیند قرار دهید. در این حالت نیاز به ایجاد ناحیه کاربری در Server.ir از سمت شما و شخص خریدار و سپس ارسال تیکت به واحد فروش جهت پیگیری‌های بعدی می‌باشد.