جذب کارشناس فنی هاستینگ

کوکی چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

کوکی‌ها فایل‌های کوچکی از اطلاعات هستند که توسط یک وب سرور ایجاد و به مرورگر ارسال می‌شوند. مرورگر کوکی‌ها را برای زمانی از قبل تعیین شده یا به مدت حضور کاربر در وبسایت ذخیره می‌نماید. کوکی‌ مرتبط به هر درخواست در مراجعات بعدی جایگذاری می‌شود.

کوکی‌ها اطلاعاتی از پیش آماده از بازدیدکنندگان را در اختیار وبسایت‌ها می‌گذارند، موردی که در سفارشی سازی تجربه کاربران نقش کلیدی را ایفا می‌کند. برای مثال سایت‌های فروشگاهی با استفاده از کوکی‌ها پیشنهادهای خود را به بازدیدکنندگان ارایه می‌نمایند. کوکی‌ها از طریق پروتکل HTTP ارسال می‌شوند.

کوکی‌ها در کجا ذخیره می‌شوند؟

کوکی‌ها توسط مرورگرها در یک مکان مشخص در سیستم کاربر ذخیره می‌گردند. برای مثال گوگل کروم تمام کوکی‌ها را در فایلی به نام Cookies ذخیر می‌کند. کاربران کروم از طریق مراجعه به developer tools و کلیک بر روی Application و سپس کلیک کردن Cookies از منو سمت چپ می‌توانند کوکی‌های ذخیره شده را مشاهده نمایند.

کوکی چیست؟

کاربرد کوکی‌ها

  • Session های کاربر: کوکی‌ها فعالبت‌های یک وبسایت را با یک کاربر خاص هماهنگ می‌کنند. محتوای کوکی session یک رشته داده خاص شامل محتوای مرتبط با آن کاربر می‌باشد. به عنوان مثال در نظر بگیرید فردی وارد یک وبسایت فروشگاهی می‌شود. در هنگام ورود سرور وبسایت یک کوکی session ایجاد کرده و آن را به مرورگر فرد ارسال می‌کند. این کوکی به سایت اعلام می‌کند تا محتوای ناحیه کاربری فرد بارگذاری گردد. چنانچه فرد در مرحله بعد بر روی محصول مور  نظر خود کلیک نماید تا به صفحه محصول وارد شود، درخواستی برای این مورد به از مرورگر به سایت به همراه کوکی فرد ارسال می‌گردد و به این ترتیب دیگر نیازی لاگین کردن مجدد در صفحه جدید وجود ندارد.
  • شخصی‌سازی: کوکی‌ها سابقه فعالیت‌ها و علاقه‌مندی‌های پیشین بازدیدکنندگان را در اختیار وبسایت‌ها قرار می‌گذارند و به این ترتیب باعث شخصی سازی تجربه کاربری آن‌ها می‌شوند. برای مثال چنانچه فرد پیشتر در دسته بندی کالای دیجیتال فعالیت می‌کرده است در مراجعه مجدد پیشنهادهای ویژه این دسته از کالا به او نشان داده می‌شود. از جمله کاربردهای دیگر نیز می‌توان به جایگذاری نام کاربری و کلمه عبور به صورت خودکار در هنگام ورود اشاره کرد.

انواع کوکی:

  • کوکی Session: همانطور که پیشتر گفته شد این کوکی تنها در هنگام حضور بازدیدکننده در سایت این حضور را مدیریت کرده و پس از خروج کاربر از سایت به صورت خودکار پاک می‌گردد. در واقع این کوکی‌ها فاقد تاریخ انقضا هستند و همین به مرورگرها نشان می‌دهد که پس از پایان حضور کاربر آن‌ها نیز میبایست پاک شوند.
  • کوکی‌ ماندگار: برخلاف نوع قبلی،  کوکی‌های Persistent برای مدت تعیین شده‌ای در مرورگر بازدید کننده باقی می‌مانند. این زمان می‌تواند بین یک روز تا چندین ماه متغیر باشد. این کوکی همواره دارای تاریخ انقضا می‌باشد.
  • کوکی اعتبارسنجی: این کوکی در هنگام ورود بازدیدکننده به سایت ایجاد شده و به مدیریت حضور کاربر کمک می‌کند. کوکی Authentication با همراه کردن اطلاعات ناحیه کاربری با یک رشته تشخیص دهنده کوکی، از تحویل شدن اطلاعات حساس به کاربر صحیح اطمینان حاصل می‌کند.
  • کوکی ردیابی: کوکی‌های Tracking فعالیت‌های کاربر را ثبت می‌کنند و توسط سرویس‌های ردیابی کاربر به مروگر بازدیدکننده ارسال می‌شوند. در هنگام ورود کاربر به سایتی که از خدمات آن سرویس ردیابی استفاده می‌کند این کوکی‌ها مجدد به همان سرویس ردیابی ارسال و اطلاعات را در اختیار وبسایت می‌گذارد.
  • کوکی‌ زامبی: این نوع کوکی پس از پاک شدن مجدد تولید می‌شود. کوکی‌های زامبی یک نسخه پشتیبان از خود در مکانی به غیر از فضای معمول ذخیره کوکی‌ها ایجاد می‌کنند و از آن‌ها برای بازتولید خود پس از پاک شدن استفاده می‌نمایند.
اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها