کوکی‌ها فایل‌های کوچکی از اطلاعات هستند که توسط یک وب سرور ایجاد و به مرورگر ارسال می‌شوند. مرورگر کوکی‌ها را برای زمانی از قبل تعیین شده یا به مدت حضور کاربر در وبسایت ذخیره می‌نماید. کوکی‌ مرتبط به هر درخواست در مراجعات بعدی جایگذاری می‌شود.کوکی‌ها اطلاعاتی از پیش آماده از بازدیدکنندگان را در اختیار وبسایت‌ها می‌گذارند، موردی که در سفارشی سازی تجربه کاربران نقش کلیدی را ایفا می‌کند. برای مثال سایت‌های فروشگاهی با استفاده از کوکی‌ها پیشنهادهای خود را به بازدیدکنندگان ارایه می‌نمایند. کوکی‌ها از طریق پروتکل HTTP ارسال می‌شوند.

کوکی‌ها در کجا ذخیره می‌شوند؟

کوکی‌ها توسط مرورگرها در یک مکان مشخص در سیستم کاربر ذخیره می‌گردند. برای مثال گوگل کروم تمام کوکی‌ها را در فایلی به نام Cookies ذخیر می‌کند. کاربران کروم از طریق مراجعه به developer tools و کلیک بر روی Application و سپس کلیک کردن Cookies از منو سمت چپ می‌توانند کوکی‌های ذخیره شده را مشاهده نمایند.کوکی چیست؟

کاربرد کوکی‌ها

  • Session های کاربر: کوکی‌ها فعالبت‌های یک وبسایت را با یک کاربر خاص هماهنگ می‌کنند. محتوای کوکی session یک رشته داده خاص شامل محتوای مرتبط با آن کاربر می‌باشد. به عنوان مثال در نظر بگیرید فردی وارد یک وبسایت فروشگاهی می‌شود. در هنگام ورود سرور وبسایت یک کوکی session ایجاد کرده و آن را به مرورگر فرد ارسال می‌کند. این کوکی به سایت اعلام می‌کند تا محتوای ناحیه کاربری فرد بارگذاری گردد. چنانچه فرد در مرحله بعد بر روی محصول مور  نظر خود کلیک نماید تا به صفحه محصول وارد شود، درخواستی برای این مورد به از مرورگر به سایت به همراه کوکی فرد ارسال می‌گردد و به این ترتیب دیگر نیازی لاگین کردن مجدد در صفحه جدید وجود ندارد.
  • شخصی‌سازی: کوکی‌ها سابقه فعالیت‌ها و علاقه‌مندی‌های پیشین بازدیدکنندگان را در اختیار وبسایت‌ها قرار می‌گذارند و به این ترتیب باعث شخصی سازی تجربه کاربری آن‌ها می‌شوند. برای مثال چنانچه فرد پیشتر در دسته بندی کالای دیجیتال فعالیت می‌کرده است در مراجعه مجدد پیشنهادهای ویژه این دسته از کالا به او نشان داده می‌شود. از جمله کاربردهای دیگر نیز می‌توان به جایگذاری نام کاربری و کلمه عبور به صورت خودکار در هنگام ورود اشاره کرد.

انواع کوکی:

  • کوکی Session: همانطور که پیشتر گفته شد این کوکی تنها در هنگام حضور بازدیدکننده در سایت این حضور را مدیریت کرده و پس از خروج کاربر از سایت به صورت خودکار پاک می‌گردد. در واقع این کوکی‌ها فاقد تاریخ انقضا هستند و همین به مرورگرها نشان می‌دهد که پس از پایان حضور کاربر آن‌ها نیز میبایست پاک شوند.
  • کوکی‌ ماندگار: برخلاف نوع قبلی،  کوکی‌های Persistent برای مدت تعیین شده‌ای در مرورگر بازدید کننده باقی می‌مانند. این زمان می‌تواند بین یک روز تا چندین ماه متغیر باشد. این کوکی همواره دارای تاریخ انقضا می‌باشد.
  • کوکی اعتبارسنجی: این کوکی در هنگام ورود بازدیدکننده به سایت ایجاد شده و به مدیریت حضور کاربر کمک می‌کند. کوکی Authentication با همراه کردن اطلاعات ناحیه کاربری با یک رشته تشخیص دهنده کوکی، از تحویل شدن اطلاعات حساس به کاربر صحیح اطمینان حاصل می‌کند.
  • کوکی ردیابی: کوکی‌های Tracking فعالیت‌های کاربر را ثبت می‌کنند و توسط سرویس‌های ردیابی کاربر به مروگر بازدیدکننده ارسال می‌شوند. در هنگام ورود کاربر به سایتی که از خدمات آن سرویس ردیابی استفاده می‌کند این کوکی‌ها مجدد به همان سرویس ردیابی ارسال و اطلاعات را در اختیار وبسایت می‌گذارد.
  • کوکی‌ زامبی: این نوع کوکی پس از پاک شدن مجدد تولید می‌شود. کوکی‌های زامبی یک نسخه پشتیبان از خود در مکانی به غیر از فضای معمول ذخیره کوکی‌ها ایجاد می‌کنند و از آن‌ها برای بازتولید خود پس از پاک شدن استفاده می‌نمایند.

با دیگر مقالات server.ir همراه باشید.

۱۳۹۹/۱۲/۱۱

نویسنده : م جبلی

بدون دیدگاه

فعال سازی کرون جابز

Cron Jobs قابلیتی از لینوکس است که یک command یا script را به صورت اتوماتیک برنامه ریزی می کند که در تاریخ و یا ساعت مشخصی اجرا شود. در واقع Cron یک د...

۱۳۹۹/۱۲/۰۹

نویسنده : س احمدی

بدون دیدگاه

رکورد SRV

رکورد دی ان اس سرویس یا SRV اطلاعاتی از قبیل میزبان و پورت برخی سرویس‌های خاص مانند VoIP و پیام رسانی آنی را تعیین می‌نماید. غالب رکوردهای دی ان اس تن...

۱۳۹۹/۱۲/۰۶

نویسنده : ف سلالی

بدون دیدگاه

تنظیم بدون قطعی ILO بر روی سرور ویندوزی

در این مقاله قصد داریم مراحل تنظیمات ILO در سرور LIVE و بدون قطعی و Down Time را توضیح دهیم. تا پایان این بخش با ما همراه باشید. ILO یک پورت در تجهیز...

دیدگاه کاربران

در رابطه با : "کوکی چیست؟"

avatar
  عضویت  
با خبرم کن

وب گردی

جستجو
دقیقا متنی که نوشتم
جستجو در تیتر صفحات
جستجو در متن صفحات
جستجو در نظرات
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type

با ایده پردازان همراه شو ...