جذب کارشناس فنی هاستینگ

چگونگی ایجاد پسورد برای پوشه در سی پنل

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

شما به عنوان یک طراح سایت با هر CMS ( جوملا، وردپرس و … ) نیاز به ایجاد پوشه ها و فایل ها در سایت خود و صفحات وب دارید اما مطمئنا تمایلی ندارید که دیگران به همه این فایل ها دسترسی داشته باشند. به همین دلیل برای امنیت بیشتر در صورتی که از کنترل پنلی مانند سی پنل استفاده می نمایید، به راحتی میتوانید بر روی فولدر ها پسورد قرار دهید تا پیش از باز شدن صفحه ی مربوط به ان پوشه از بازدید کننده پسورد طلب شود.

محافظت از طریق پسورد در سی پنل

ایتدا به کنترل پنل هاست خود (Cpanel) لاگین نمایید. سپس به قسمت های پایین تر صفحه و فیلدی با موضوع Security مراجعه نمایید و بر روی گزینه Directory Password کلیک نمایید.

چگونگی ایجاد پسورد برای پوشه در سی پنل

پس از ان صفحه ای مبنی بر اینکه کدام دایرکتوری را میخواهید باز نمایید ظاهر میگردد. دایرکتوری که فایل مورد نظر در ان قرار دارد را انتخاب نمایید و تیک گزینه Show Hidden Files را بزنید و در انتها بر روی دکمه go کلیک نمایید.

در صفحه بعدی فایلی که میخواهید بر روی ان پسورد ست نمایید را بیابید و بر روی اسم ان کلیک نمایید.

ایجاد فولدر ها و یوزرنیم ها 

در این قسمت باید دسترسی ها را مشخص نمایید.

  1. نام گذاری دایرکتوری که قصد حفاظت از ان را دارید. توجه داشته باشید که این نام گذاری به نام اصلی فولدر ارتباطی ندارد و دلخواه میباشد. پس از انتخاب نام بر روی کلید save کلیک کنید تا وارد مرحله بعدی شویم.
  2. همان طور که در تصویر نیز مشاهده نمودید شما میتوانید هر چند یوزری که میخواهید ایجاد کنید و به این دایرکتوری متصل کنید. بدین ترتیب شما برای هر فولدر میتوانید یک یوزر جدید با پسوردی متفاوت ایجاد نمایید. همچنین برای امنیت بیشتر میتوانید از گزینه password generator نیز استفاده نمایید تا پسوردی قوی توسط خود سیستم در اختیار شما قرار گیرد.

دسترسی به پوشه از طریق HTTP

اگر شما تنظیمات را به درستی انجام داده باشید. با باز نمودن صفحه مرورگر و مراجعه به ادرس فولدر قفل شده ، صفحه ی pop up ای مشابه عکس مشاهده خواهید نمود. البته توجه داشته باشید که با توجه به اینکه از چه مرورگری استفاده می نمایید (Chrome, Firefox, or Internet Explorer و…) ممکن است صفحه ای با UI متفاوت مشاهده نمایید.

توجه داشته باشید که این ترفند تنها در هنگامی که از پروتکل HTTP استفاده مینماید کارساز است. برای مثال برای افرادی که دسترسی FTP دارند این ترفند پاسخ گو نخواهد بود. همچنین فایل های شخصی نیز از این قضیه مستثنا هستند بدین معنا که تنها پوشه ها و فولدر ها با این روش میتوانند رمز گذاری گردند نه فایل های شخصی. البته روش ها و ترفند هایی برای رمز گذاری بر روی فایل ها نیز وجود دارند که مراحل پیاده سازی ان به این اسانی نیست و کمی پیشرفته تر میباشد و مطمئنا در این دانشنامه نمی گنجد.

در دانشنامه های بعدی در رابطه با روش های پیشرفته تر صحبت خواهیم نمود پس ما را همراهی بفرمایید …

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها