جذب کارشناس فنی هاستینگ

Raid نرم افزاری

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

زمانی که سروری را تهیه می کنید قطعا با لغتی به نام Raid برخورد کرده اید. کار Raid به این شکل است که هارد ها را بر اساس نوع Raid به قسمت های مختلف تقسیم می کند و اطلاعات را به صورت کلی بر روی هارد های مختلف بازنویسی می کند. یکی از انواع رایج Raid ها سخت افزاری می باشد که بر روی سرورها ست می شود. امروز می خواهیم با نوع دیگر از Raid به نام Software Raid یا Raid نرم افزاری صحبت کنیم.

در Hardware Raid یک سخت افزار در سرور قرار می گیرد و با استفاده از آن فرایند Raid انجام می شود. قطعا حالت سخت افزاری آن درصد کمتری خطا دارد و امکان بازگردانی اطلاعات در آن ها بالا می باشد. با توجه به این که Software Raid نیز همین فرایند را به صورت نرم افزاری انجام می دهد ولی قطعا اطمینانی که بر روی Hardware Raid می باشد، بر روی Software Raid نمی باشد. در این مقاله نحوه ی Software Raid را با شما دوستان بررسی خواهیم کرد.

برای اطلاع از میزان هارد های خود در سرور ویندوزی بر روی Start کلیک راست می کنیم و گزینه Disk management را انتخاب می کنیم:

برای انجام Raid نرم افزاری می بایست 2 هارد اضافه در سرور موجود باشد که بتوانید 2 هارد اضافه را با نام درایو D ایجاد و یکی از هارد ها را بر روی آن یکی Raid کنیم:

Raid

بر روی هاردی که می خواهید به عنوان Raid استفاده نمایید کلیک راست کنید و گزینه new mirrored volume انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه هارد دوم را به عنوان Raid هارد اول نصب می کنید:

Raid

با توجه به عکس های موجود بر روی کلمه next کلیک می کنیم:

raid

در این بخش هاردی که در بخش available می باشد را انتخاب می کنیم و آن را با گزینه Add به بخش Selected استفاده می کنیم و سپس گزینه next را انتخاب می کنیم:

Raid

در این بخش درایو را نام گذاری کرده است و با استفاده از next به بخش بعدی می رویم:

raid

در بخش Format volume بر روی گزینه ی Format the volume with the following setting و Perform a quick format را انتخاب نمایید:

raid

و در آخر نیز گزینه Finish را انتخاب نمایید:

raid

حال دیسک دوم شما به عنوان Raid هارد اول تنظیم شده است و در صورتی که اطلاعات هارد دوم به اشتباه حذف شود دیسک دوم راه نجاتی برای برگرداندن اطلاعات شماست.

امیدواریم این مقاله نیز برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. در بخش مقالات ما را دنبال کنید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها