مرکز محتوای Server.ir :

RAID به چه معناست و کاربرد آن چیست؟

RAID به چه معناست و کاربرد آن چیست؟

 

بنا به ضرورت و اهمیتی که RAID در میان اهل فن (فناوری اطلاعات) پیدا کرده است، بر آن شدیم تا مطلبی در خور، جهت بسط کارکردهای این تکنولوژی نه چندان جدید به میان آوریم که امیدواریم مورد استفاده همه کاربران و خوانندگان قرارگیرد.

RAID به چه معناست و کاربرد آن چیست؟

RAID کوتاه شده عبارت Redundant Array of Independent Disks و به معنای آرایه‌ پشتیبان دیسک‌‌ های مستقل می باشد که کار آن ایجاد یک واحد از مجموع چند هارد دیسک می باشد. در واقع با قرار دادن چند هارد دیسک در کنار هم و پیاده سازی RAID همه هارد دیسک های ما به یک واحد تبدیل می شوند و سیستم همه آنها را فقط به عنوان یک منبع واحد می بیند که بسته به اینکه چه سطحی از RAID پیاده سازی شده باشد میتواند باعث افزایش کارایی و یا امنیت اطلاعات و یا تلفیقی از این دو شود.

 

امروزه کاربرد RAID گسترش بییشتری نسبت به معنای آن یافته و فناوری خاصی را تحت پوشش قرار می‌ دهد که قابلیت تقسیم و کپی اطلاعات را بین چندین دیسک دارد.

کلمه دیسک مطرح شد و یادم آمد که استفاده کنونی این کلمه هم از معنای لغوی این کلمه فراتر رفته است. دیسک به معنای دایره یا هر صفحه گرد است. تا مدت‌‌ها این نام برازنده ای بود، زیرا ‌هارددیسک، دیسک فشرده و فلاپی دیسک هر سه دارای صفحات گرد برای ذخیره اطلاعات بودند و دیسک درون آن‌‌ ها منبع ذخیره اطلاعات بود. اما امروزه در SSD‌ ها و فلش دیسک‌‌ ها، دیگر اثری از صفحات گرد نیست و این کلمه مفهومی متفاوت نسبت به معنای لغوی آن پیدا کرده است.

در مورد RAID نیز همین موضوع صدق می‌کند. مفهوم این کلمه گسترده‌ تر از معنای لغوی کلمات تشکیل دهنده این مخفف است. همان گونه که بدان اشاره شد، این فناوری می‌تواند برای افزایش امنیت ذخیره داده ها و یا افزایش کارایی خواندن و نوشتن از و بر روی دیسک‌‌ها به کار برود.

پیاده سازی RAID همچون بسیاری دیگر از تکنولوژی ها هم به صورت سخت افزاری و هم نرم افزاری امکان پذیر است که مسلماً مدل سخت افزاری دارای سرعت و پایداری بیشتری است و مدل نرم افزاری فقط در شرایطی پیشنهاد می شود که با کمبود امکانات و بودجه مواجه هستیم و یا اینکه قرار است بر روی یک سیستم پشتیبان و نه مادر پیاده سازی شود.

خوب است اشاره کنیم که بیشتر سرور های قابل ارائه توسط Server.ir از این فناوری بهره می جویند. جهت راهنمایی و یا کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما تماس برقرار کنید.

در مقالات بعدی سعی می کنیم در خصوص مزایا و معایب RAID نرم افزاری و سخت افزاری و انواع RAID بیشتر با شما صحبت کنیم.

با ما همراه باشید…

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

الکسا

الکسا که بود و چه کرد؟

در حوزه سئو و بهینه‌سازی جایگاه وبسایت در سیستم رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ابزار مختلفی وجود دارند اما شاید بتوان الکسا را معروف‌ترین و پرکاربردترین این

پشتیبان

پشتیبان گیری از سایت وردپرس

پشتیبان گیری . تهدیدات حملات سایبری مختلف در طول سال ها افزایش یافته است. این امر به ویژه برای وب سایت های وردپرس صادق است

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.