مرکز محتوای Server.ir :

مقایسه دو مدل لایه بندی TCP/IP و OSI

مقایسه دو مدل لایه بندی TCP/IP و OSI

 

در این مقاله قصد داریم به مقایسه دو مدل لایه بندی TCP/IP و OSI بپردازیم.

TCP/IP و OSI دو مدل شبکه گسترده برای ارتباطات هستند که در برخی از موارد شباهت ها و تفاوت هایی دارند. البته OSI یک مدل مفهومی می باشد که عملا در ارتباطات استفاده نمی شود، در حالی که TCP/IP مدل لایه بندی است که از آن استفاده می کنند.

بررسی مدل OSI و TCP/IP

مدل TCP/IP قبل از مدل OSI توسعه داده شده است از این جهت است که تمامی سیستم ها برای برقراری ارتباط از مدل لایه بندی TCP/IP استفاده می کنند. TCP/IP یک مدل لایه بندی است که از استفاده زیاد و جامع شدن تبدیل به یک استاندارد شده است در صورتی که مدل لایه بندی OSI یک مدل لایه بندی است که به صورت آکادمیک و تحقیقاتی برای فهم بهتر عملکرد ایجاد شده است.

البته پروژه مدل لایه بندی OSI که توسط ISO یعنی سازمان استاندارد بین المللی معرفی شد یک پروژه شکست خورده می باشد که به علت همه گیر شدن استفاده از TCP/IP نتوانست به خوبی در ارتباطات استفاده شود. البته به علت مفهومی بودن و دسته بندی دقیقی که برای این مدل لایه بندی، یعنی OSI، انجام شده بود این مول لایه بندی برای تدریس و موارد آکادمیک مورد استفاده قرار گرفت تا دانشجویان با استفاده از آن بتوانند درک بهتری از لایه بندی شبکه داشته باشند .

البته این دو مدل لایه بندی از نظر تعداد لایه ها نیز متفاوت می باشند . TCP/IP دارای 4 لایه و OSI دارای 7 لایه است که می توانید در شکل زیر آنها را مشاهده نمایید:

مجموعه TCP/IP مجموعه ای از پروتکل های DNS، ARP، UDP، TCP، ICMP، HTTP و … است که قوی، انعطاف پذیر و اغلب برای اتصال کامپیوتر ها از طریق اینترنت استفاده می شود. در مقابل OSI یک پروتکل یا مجموعه ای از پروتکل ها نیست بلکه تنها یک مدل مفهومی لایه بندی است.

با دیگر مقالات Server.ir همراه باشید.

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

Let’s Encrypt

نصب let’s encrypt در IIS

در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که برروی سرور ویندوزی خود ssl رایگان let’s encrypt  رو در IIS به چه صورت هستT

الکسا

الکسا که بود و چه کرد؟

در حوزه سئو و بهینه‌سازی جایگاه وبسایت در سیستم رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ابزار مختلفی وجود دارند اما شاید بتوان الکسا را معروف‌ترین و پرکاربردترین این

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

2 پاسخ

    1. سلام با سپاس ازبازخورد شما و اینکه برای این مورد زمان گذاشتید و مطالعه فرمودید ، معایب این مورد در مقاله ای جداگانه پرداخته خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.