جذب کارشناس فنی هاستینگ

تعریف پلتفرم

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

در این مقاله میخواهیم به توضیح و تعریف پلتفرم بپردازیم. همراه ما باشید.

پلتفرم در واقع بستری هست که برنامه های نرم افزاری نوشته شده برای یک وسیله در آن قابل اجرا و استفاده است. این بستر هم شامل ملزومات سخت افزاری و هم شامل ملزومات نرم افزاری مانند سیستم عامل است. به طور مثال برنامه های کاربردی و بازی هایی که همه روزه با آن سروکار داریم بدون وجود دستگاه های سخت افزاری مانند کامپیوتر های شخصی، تلفن های همراه و لپ تاپ عملا قابل استفاده نیستند و از طرفی هر برنامه ای در یک سیستم عامل (نرم افزار) خاص قابل اجرا می باشد که در مجموع به آن ها پلتفرم می گوییم مانند پلتفرم جاوا و پلتفرم لینوکس و یا در حوزه ی وب در حال حاضر برنامه های نوشته شده به زبان ASP.NET نیاز به سرور یا سیستم عامل به فرض ویندوز 2008 دارند. درنتیجه  برای تعریف پلتفرم میتوانیم بگوییم که :

 در واقع ملزومات سخت افزاری و همچنین ملزومات نرم افزاری مورد نیاز برای اجرای یک برنامه کاربردی است.

در فناوری اطلاعات یا IT: پلتفرم هر نرم افزار یا سخت افزار است که برای میزبانی اپلیکیشن یا سرویس مورد نیاز استفاده قرار میگیرد.

 

به طور کلی سخت افزار، سیستم عامل و هم کتابخانه هایی که در برنامه از آن ها استفاده میشود در پلتفرم تاثیر دارند. سیستم عامل صرفا یک بخشی از مشخصات پلتفرم هست.

به زبان ساده پلتفرم به معنای بستری برای ایجاد و اجرای سایر اجزای یک سیستم می باشد. یکی از زمینه هایی که در آن پلتفرم نقش بسیار مهمی را ایفا میکند دنیای کامپیوتر و فناوری های مرتبط با آن است. در دنیای IT  پلتفرم یک فضا هست که اجازه اجرای دیگر اجزا در یک چهارچوب مشخص را می دهد. پلتفرم میتواند سخت افزاری و یا نرم افزاری باشد که پلتفرم نرم افزاری در واقع یک نرم افزار بسیار بزرگ و وسیع است که بر روی پلتفرم سخت افزاری اجرا می شود و اجازه می دهد نرم افزار های مختلفی در آن فعال شود. تفاوت پلتفرم و سیستم عامل را میتوان اینگونه توصیف کرد که سیستم عامل ها در واقع بزرگترین پلتفرم های نرم افزاری هستند.

با دیگر مقالات ما در server.ir همراه باشید

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

5 3 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
2 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درود بر شما
ممنون از مقاله شما
پیشنهاد می نمایم
به مقولات زیر با هم توجه گردد
الگوریتم؛
دستورها و تجویزهای دقیقی که در باره ی اجرای اقدام یا عملی به شیوه و نظم معین داده می شود و هدف آن حل کلیدی وظایف و مسائلی است که به این سلسله اعمال و اقدامات مربوط است
الگوریتم مجموعه‌ای متناهی از دستورالعمل‌ها است، که به ترتیب خاصی اجرا می‌شوند و مسئله‌ای را حل می‌کنند. به عبارت دیگر یک الگوریتم، روشی گام به گام برای حل مسئله است.
مانیفست:
رهنمودها و دستور العمل های اجرایی مشجص که پس از تفسیر و تبین روندهای خاص صادر می گردد
پرتکول:
واکنش های خاص و ازقبل طراحی شده برای اجرا کردن
پلتفرم Platform / اپلیکیشن
با سپاس
جمشیدی
09177096594

با تشکر و ممنون از توجه شما.