جذب کارشناس فنی هاستینگ

Ubuntu، محبوبترین توزیع لینوکس در ایران

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

اوبونتو (Ubuntu) یک توزیع گنو/لینوکس و یکی از محبوبترین سیستم عامل های لینوکسی است که در ایران شاید به جهت اینکه نسخه لوح فشرده آن به صورت رایگان از آن سر دنیا به درب خانه شما بدون هزینه پست می شود بسیار شناخته شده است و احتمالا هر ایرانی آشنا به کامپیوتر، حداقل یک بار از این امکان استفاده کرده است. اوبونتو در واقع فرزند دبیان با رگه آفریقایی از خانواده پر جمعیت لینوکس می باشد. نام اوبونتو از یکی از مفاهیم آفریقای جنوبی به معنی «انسانیت نسبت به دیگران» (Humanity Towards Others) گرفته شده‌ است.

ابونتو نیز به رسم معمول سیستم عامل های لینوکسی به صورت رایگان در اختیار کاربر قرار می گیرد و بسیاری از توسعه دهندگان خود نیز در ارتقاء و پیشرفت آن نقش ایفا می کنند.

محبوبترین توزیع لینوکس در ایران

از ویژگی‌های بارز اوبونتو می‌توان به کاربرپسند بودن، سادگی، زیبایی، سرعت و عدم نیاز به سخت‌افزار پیچیده اشاره کرد. اوبونتو با هدف به وجود آوردن یک سیستم عامل ساده و راحت برای استفاده کاربر در کامپیوتر های دسکتاپ طراحی شد و مطمئناً هیچ کس و حتی خود آفرینندگان آن هم گمان آن را نمی بردند که در کمتر از 6 سال بتوانند با عبور از شمار بسیار زیاد توزیع های مختلف لینوکس، اوبونتو تبدیل به یکی از محبوب ترین سیستم عامل های لینوکسی در میان کاربران گردد. در حال حاضر بیشتر از 12 میلیون نفر در سراسر جهان از اوبونتو به عنوان سیستم عامل کامپیوتر خود استفاده می کنند که این رقم معادل 50 درصد تعداد کل استفاده کنندگان خانگی لینوکس است. در ایران نیز این سیستم‌عامل کاربران زیادی را جذب کرده و جامعه ی مجازی نسبتا خوبی در کنار آن شکل گرفته‌ است. اوبونتو دارای پشتیبانی نسبتاً خوبی از تمام زبان‌های زنده دنیا از جمله زبان فارسی است.

اما در زمینه سرور هم اوبونتو، عقب ننشسته و کاربران بسیاری از آن بر روی سرور های خود بهره می برند. به همین جهت، Server.ir نیز امکان استفاده از ubuntu را بر روی خدمات سرور مجازی و سرور اختصاصی خود فراهم آورده است. اگر تا کنون فرصت امتحان ابونتو را در اختیار نداشته اید، می توانید به کمک نرم افزار های مجازی ساز مانند VMWare Workstation و Virtual Box و یا با استفاده از سرور های مجازی Server.ir، بدون آنکه نیاز باشد در سیستم عامل کامپیوتر شخصی خود تغییری ایجاد کنید، این سیستم عامل فوق العاده محبوب را تجربه کنید.

به تازگی نیز، اوبونتو از پروژه جدید خود مبنی بر ارائه یک نسخه از اوبونتو مخصوص گوشی های هوشمند پرده برداشته است.

آخرین ورژن معرفی شده توسط اوبونتو، نسخه 14.10 می باشد که هم اکنون از طریق سایت رسمی اوبونتو قابل دانلود می باشد.

با دانشنامه های بعدی Server.ir همراه باشید…

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
2 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

واقعا دمت گرم

ممنون از انرژی مثبت شما
موفق باشید