مرکز محتوای Server.ir :

RBL چیست و چگونه آیپی را بلاک می کند؟

RBL چیست و چگونه آیپی را بلاک می کند؟

در این مقاله قصد داریم به توضیحی در خصوص RBL ها یا همان Realtime Blackhole Lists که مبحثی در ارتباط با ارسال ایمیل اسپم از یک آیپی خاص می باشد و روش مدیریت آن ها بپردازیم. پس با ما همراه باشید…

RBL ها سایت های ارائه دهنده خدمات ایمیل هستند که برخی از آنها با کمک ISP یا همان شرکت های خدمات اینترنت، ترافیک ایمیل های ارسالی از یک آیپی را بررسی کرده و در صورتی که ارسال اسپم آن ها بیش از اندازه باشد، آن ها را در لیست سیاه خود قرار می دهد . در صورتی که یک آیپی در یک RBL لیست شود، احتمال رسیدن ایمیل های ارسالی در inbox مقصد بسیار کم شده و ارسال های آن دچار اختلال می شود.

علت بلاک شدن آیپی در RBL ها چیست؟

لیست شدن آیپی در RBL ها و در ادامه اسپم شدن ایمیل ها دلایل زیادی ممکن است داشته باشد که می توان به وجود ویروس ها و فایل های مخرب،ارسال ایمیل انبوه، ارسال های Auto Replay، ارسال ایمیل های CronJob، بد افزار ها و … در این خصوص اشاره کرد.

از کجا بفهمیم آیپی ما در یک RBL بلاک شده است و چطور آن را آنبلاک کنیم؟

بهترین سایت برای بررسی RBL ها و مشاهده آیپی های بلاک شده سایت Mxtoolbox.com می باشد که اختصاصا به ارائه خدمات ایمیل می پردازد و می توانید با مراجعه به آن به قسمت Blacklists مراجعه نمایید.

RBL

طبق این تصویر، مشخص شده که آیپی مورد نظر ما در 3 RBL بلاک شده است که با عبارت LISTED مشخص شده است.

با استفاده از گزینه Details، وارد سایت RBL که آیپی شما را بلاک کرده است می شوید و می توانید در آن ثبت نام کنید و علت بروز این مورد را مشاهده نمایید.

با استفاده از گزینه Ignore، می توانید آیپی خود را از آن RBL خارج کنید که در برخی از آن ها نیاز به ثبت نام بوده و برخی از آن ها برای آنبلاک کردن آیپی، از شما هزینه دریافت می کنند و برخی دیگر نیز پس از 3 روز یا بیشتر در صورتی که ارسال اسپمی از سمت آیپی مشاهده نکنند، آیپی شما را از لیست خود خارج خواهند نمود.

با ما همراه باشید…

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

تحریم شکن

تحریم شکن چیست؟ معمولا یکی از موانع کاربران ایرانی دسترسی به سایت‌هایی میباشد که ایران را تحریم کرده‌اند. در این خصوص راه‌های متنوعی در خصوص

ایمیل

فیلتر ایمیل ها در سی پنل

  در این آموزش، میبینیم که چطور با استفاده از فیلتر ایمیل ها در سی پنل ، ایمیل های خود را در لیست سیاه یا

Let’s Encrypt

نصب let’s encrypt در IIS

در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که برروی سرور ویندوزی خود ssl رایگان let’s encrypt  رو در IIS به چه صورت هستT

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.