جذب کارشناس فنی هاستینگ

PHP یا ASP.NET

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

در ادامه ی مطلب مقایسه ی زبان های PHP و ASP.NET در این مقاله به موارد بیشتری از تفاوت های این دو زبان اسکریپتی می پردازیم.

 ASP.NET

PHP یا ASP.NET

همانطور که می دانید و در مقاله ی قبلی نیز گفته شد، زبان ASP.NET محصول شرکت مایکروسافت می باشد، اما نکته ای که به آن اشاره نشد این است که این زبان صرفا مختص سیستم عامل های همین شرکت، یعنی سیستم عامل ویندوز است. و مفهوم این نکته این است که بر روی دیگر سیستم عامل ها مانند لینوکس کاربردی و قابل اجرا نخواهد بود. در نتیجه در صورتی که فردی انتخاب خود را روی زبان ASP.NET می گذارد، همراه با آن تمام مشتقات و نیازمندی هایی را استفاده خواهد کرد که بر روی ویندوز نصب می گردند و با زبان ASP همخوانی خواهند داشت. که این نیازمندی ها یا سرویس ها در واقع دیتابیس و وب سرور می باشند که در سیستم عامل ویندوز برای همراهی ASP از دیتابیس Microsoft SQL Server و برای وب سرور نیز اکثرا از IIS استفاده می کنند.

و اما در مورد PHP همانطور که گفته شد، مناسب و هماهنگ با سیستم عامل لینوکس می باشد، اما در این مورد این به این مفهوم نیست که بر روی سیستم عامل ویندوز قابل نصب یا اجرا نیست بلکه فقط هماهنگی و کارایی بهتری را بر روی لینوکس شامل می شود. برای استفاده ی بهینه و هماهنگی بیشتر، کاربران PHP از دیتابیس MYSQL و برای وب سرور عموما از Apache استفاده می کنند. که به احتمال زیاد ترکیب آن ها را با مخفف LAMP شنیده باشید که به معنی Linux , Apache , MYSQL , PHP است.

در نهایت برای انتخاب باید در نظر داشته باشید که یکی از فاکتور ها سیستم عامل و سرویس های مورد استفاده هستند. که در صورتی که از کاربران و توسعه دهندگان علاقه مند به سیستم عامل ویندوز باشید، هر دو انتخاب PHP و ASP.NET برای شما وجود دارند، البته با احتساب این موضوع که قطعا با ASP.NET بر روی ویندوز راحت تر خواهید بود. و اما در صورتی از کاربران و توسعه دهندگان علاقه مند به سیستم عامل لینوکس باشید. تنها انتخاب ممکن در این مقایسه فقط زبان برنامه نویسی PHP می باشد که عملکرد بسیار هماهنگ و خوبی را بر روی این سیستم عامل خواهد داشت.

برای مطالعه ی ادامه این مقایسه و دیگر مطالب و مقالات مفید و ارزشمند با دانشنامه Server.ir همراه باشید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها