مرکز محتوای Server.ir :

PHP یا ASP.NET

PHP یا ASP.NET

 

در ادامه ی مطلب مقایسه ی زبان های PHP و ASP.NET در این مقاله به موارد بیشتری از تفاوت های این دو زبان اسکریپتی می پردازیم.

 ASP.NET

PHP یا ASP.NET

همانطور که می دانید و در مقاله ی قبلی نیز گفته شد، زبان ASP.NET محصول شرکت مایکروسافت می باشد، اما نکته ای که به آن اشاره نشد این است که این زبان صرفا مختص سیستم عامل های همین شرکت، یعنی سیستم عامل ویندوز است. و مفهوم این نکته این است که بر روی دیگر سیستم عامل ها مانند لینوکس کاربردی و قابل اجرا نخواهد بود. در نتیجه در صورتی که فردی انتخاب خود را روی زبان ASP.NET می گذارد، همراه با آن تمام مشتقات و نیازمندی هایی را استفاده خواهد کرد که بر روی ویندوز نصب می گردند و با زبان ASP همخوانی خواهند داشت. که این نیازمندی ها یا سرویس ها در واقع دیتابیس و وب سرور می باشند که در سیستم عامل ویندوز برای همراهی ASP از دیتابیس Microsoft SQL Server و برای وب سرور نیز اکثرا از IIS استفاده می کنند.

و اما در مورد PHP همانطور که گفته شد، مناسب و هماهنگ با سیستم عامل لینوکس می باشد، اما در این مورد این به این مفهوم نیست که بر روی سیستم عامل ویندوز قابل نصب یا اجرا نیست بلکه فقط هماهنگی و کارایی بهتری را بر روی لینوکس شامل می شود. برای استفاده ی بهینه و هماهنگی بیشتر، کاربران PHP از دیتابیس MYSQL و برای وب سرور عموما از Apache استفاده می کنند. که به احتمال زیاد ترکیب آن ها را با مخفف LAMP شنیده باشید که به معنی Linux , Apache , MYSQL , PHP است.

در نهایت برای انتخاب باید در نظر داشته باشید که یکی از فاکتور ها سیستم عامل و سرویس های مورد استفاده هستند. که در صورتی که از کاربران و توسعه دهندگان علاقه مند به سیستم عامل ویندوز باشید، هر دو انتخاب PHP و ASP.NET برای شما وجود دارند، البته با احتساب این موضوع که قطعا با ASP.NET بر روی ویندوز راحت تر خواهید بود. و اما در صورتی از کاربران و توسعه دهندگان علاقه مند به سیستم عامل لینوکس باشید. تنها انتخاب ممکن در این مقایسه فقط زبان برنامه نویسی PHP می باشد که عملکرد بسیار هماهنگ و خوبی را بر روی این سیستم عامل خواهد داشت.

برای مطالعه ی ادامه این مقایسه و دیگر مطالب و مقالات مفید و ارزشمند با دانشنامه Server.ir همراه باشید.

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

Let’s Encrypt

نصب let’s encrypt در IIS

در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که برروی سرور ویندوزی خود ssl رایگان let’s encrypt  رو در IIS به چه صورت هستT

الکسا

الکسا که بود و چه کرد؟

در حوزه سئو و بهینه‌سازی جایگاه وبسایت در سیستم رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ابزار مختلفی وجود دارند اما شاید بتوان الکسا را معروف‌ترین و پرکاربردترین این

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.