جذب کارشناس فروش

IOT چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

در این مقاله قصد داریم به تعریف IOT بپردازیم

IOT چیست؟

IOT مخفف internet of thing میباشد و در حقیقت به معنی اینترنت اشیا است. با وجود IOT هر شیء، برای مثال ماشین های مکانیکی و دیجیتال، اشیاء، حیوانات و افراد دارای شناسه منحصر به فردی به نام UID خواهند شد و توانایی انتقال داده ها را بر روی شبکه بدون نیاز به تعامل انسان با کامپیوتر خواهند داشت.

مفهوم شیء در IOT

مفهوم شیء در IOT میتواند هر چیزی باشد! برای مثال یک حیوان در مزرعه با یک فرستنده بیولوژیک، یا یک خودرو با سنسور های هشدار دهنده به راننده، یا هر گونه ی طبیعی یا مصنوعی را می توان در IOT به عنوان یک شیء معرفی کرد. به هر شیء می توان یک IP اختصاص داد و در این صورت آن شیء  می تواند قادر به انتقال داده بر روی یک شبکه باشد!

سازمان ها در صنایع مختلف می توانند از IOT استفاده نمایند تا فرآیند های آنها به صورت کارآمد تری انجام شود. همچنین استفاده از IOT باعث بهبود تصمیم گیری ها و افزایش ارزش کسب کار ایشان خواهد شد.

IOT به چه صورت کار میکند؟

اکوسیستم IOT شامل دستگاه های هوشمند مبتنی بر وب است که با استفاده از سنسور ها، سخت افزار های ارتباطی، ارسال و انجام عملیات بر روی داده هایی که از محیط به دست می آید، فعالیت خود را انجام می دهد. دستگاه هایی که به عنوان edge یا دستگاه های انتهایی حساب می شوند اطلاعات دریافتی خودشان را به آنالیزور ابری ارسال می کنند و بعد آنالیز آن اطلاعات، تجزیه و تحلیل انجام شده به اشتراک گذاشته می شود. گاهی نیز این دستگاه ها تنها ارتباط به سایر دستگاه ها را فراهم می کنند و تنها از اطلاعاتی که از یکدیگر می گیرند استفاده می کنند.

در IOT دستگاه ها اکثر کار ها را بدون دخالت انسان ها انجام می دهند. اما انسان ها نیز می توانند با این دستگاه ها تعامل داشته باشند. از این جهت کار انسان ها راحت تر خواهد شد و زندگی انسان ها روز به روز پیشرفته تر می شود که با این وجود نیاز های انسان ها راحت تر تامین می گردد.

با دیگر مقالات Server.ir همراه باشید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها