جذب کارشناس فروش

جذب کارشناس فنی

10 افزونه برای بهینه‌سازی تصاویر

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

تصاویر و عکس‌هایی که در سایت وجود دارند، می‌توانند به عنوان درگاهی برای ورود کاربران به سایت شما در نظر گرفته شوند. ترکیب متن، تصویر و ویدیو بیشترین اثر را برای مخاطبان دارد و باعث می‌شود رتبه سایت شما به میزان بسیار زیادی بالا رود. به همین دلیل، شما باید استفاده از افزونه‌های متعدد از جمله افزونه برای بهینه‌سازی تصاویر را مدنظر قرار دهید و کیفیت سایت خود را بالا ببرید. هر چقدر دانش و شناخت شما در مورد این افزونه‌ها بیشتر باشد، به همان اندازه موفقیت سایت شما بالاتر می‌رود. در ادامه تلاش می‌کنیم به معرفی 10 افزونه برتر برای بهینه سازی تصاویر بپردازیم.

افزونه ShortPixel Image Optimizer

افزونه ShortPixel Image Optimizer یکی از 10 افزونه برتر برای بهینه‌سازی تصاویر است و با ویژگی‌هایی که در دل خود جای داده است، به یک افزونه پرطرفدار در میان وبمستران و متخصصان سئو تبدیل شده است. این افزونه فشرده‌سازی تصویر را در سطوح مختلفی انجام می‌دهد و هرگز باعث کاهش کیفیت تصویر نمی‌شود. همانطور که می‌دانید استفاده از این افزونه برای بهینه سازی تصویر با این هدف انجام می‌شود که کاربران به تصاویر با کیفیتی دسترسی داشته باشند و از طرف دیگر، کاهش کیفیت باعث احساس نارضایتی در میان کاربران نشود.

افزونه بهینه‌سازی تصاویر

این افزونه برای بهینه سازی تصویر از فرمت‌های متعددی از جمله  WebP، PNG، JPG، GIF، AVID و PDF پشتیبانی می‌کند و همین امر آن را به یک افزونه مناسب تبدیل کرده است. کسانی که می‌خواهند از این افزونه استفاده کنند باید بدانند افزونه ShortPixel Image Optimizer در دو نسخه پولی و رایگان موجود است و وبمستران می‌توانند با توجه به شرایط خود یکی از نسخه‌ها را مورد استفاده قرار دهند.

افزونه Smush Image

افزونه Smush Image از جمله افزونه‌‎هایی است که این روزها طرفدارن زیادی دارد. این افزونه برای بهینه سازی تصویر می‎توانید تصاویری را که تا 1 مگابایت حجم دارند بهینه‌سازی کند (ابته باید بدانید اگر شما نسخه پولی این افزونه را خریداری کنید، این قابلیت تا 5 مگابایت افزایش پیدا می‌کند). بر اساس اطلاعاتی که منتشر شده است مشخص شده است افزونه Smush Image به بیش از 1 میلیون نصب در ورودپرس رسیده است و همین امر قابلیت بالای آن را نشان می‌دهد. بهتر است بدانید حتی بعد از آنکه این افزونه برای بهینه سازی تصویر را در وردپرس نصب می‌کنید و از قبل نیز تصاویری در سایت شما وجود دارد، همگی آنها به راحتی توسط این افزونه بهینه‌سازی می‌شوند.

یکی دیگر از مزایایی که این افزونه برای بهینه سازی تصویر در اختیار شما قرار می‌دهد تعیین حداکثر و حداقل اندازه تصاویر است. برای نصب این افزونه نیازی به استفاده از API نیست و به راحتی می‌توانید سایت خود را ارتقا دهید. پس از آنکه آن را در وردپرس نصب کردید، می‌توانید به تب تنظیمات بروید و سپس رسانه را انتخاب نمایید. این کار باعث می‌شود تمامی تصاویر بهینه شوند و در نتیجه شما می‌توانید یک سایت مناسب و سئوشده داشته باشید.

افزونه Optimus

این افزونه Optimus یک افزونه برای بهینه سازی تصویر است که به صورت خودکاری بهینه‌سازی تصاویر را انجام می‌دهد و به متخصصان سئو کمک می‌کند سایت را ارتقاد هند. استفاده از این افزونه به طور ویژه به کسانی پیشنهاد می‌شود که نگران پهنای سایت خود هستند و می‌خواهند با کاهش حجم تصویر سرعت سایت را بالا ببرند. بهتر است بدانید این افزونه برای بهینه سازی تصویر در سه نسخه منتشر شده است:

 • Optimus (این نسخه رایگان است و می‌تواند تا 100 کیلوبایت حجم تصاویر را کاهش دهد)
 • Optimus HQ ( این افزونه برای وب‌سایت‎های شخصی و یا پروژه‌هایی مناسب است که گستردگی کمی دارند)
 • Optimus HQ PRO ( این افزونه برای کاربردهای حرفه‌ای مناسب است)

افزونه Optimus این قابلیت را دارد که و IPTC را در صورت نیاز حذف کند و یا دست به بهینه‌سازی جمعی تصاویر بزند. یکی از مهمترین مواردی که باعث شده است این افزونه در لیست 10 افزونه برتر برای بهینه سازی قرار گیرد عدم نیاز به کدنویسی برای استفاده از آن است.  از ویژگی‌های دیگر این افزونه می‌توان به کاهش حجم تصاویر در هنگام بارگذاری و تبدیل فرمت به WebPاشاره کرد.

افزونه EWWW Image Optimizer

زمانی که صحبت از افزونه برای بهینه سازی تصویر می‌شود باید به افزونه EWWW Image Optimizer اشاره کنیم. این افزونه می‌تواند تمامی تصاویری را که در سایت وجود دارند بهینه‌سازی و رمزگذاری نماید. در برخی از افزونه‌ها از جمله افزونه Smush Image محدودیت‌هایی در کاهش حجم تصاویر وجود دارد. اما باید بدانید این افزونه هیچ‌گونه محدودیتی در این رابطه ندارد و حتی اگر تصاویر بیشتر از 5 مگا بایت آپلود شوند، این افزونه کار بهینه‌سازی تصاویر را انجام می‌دهد.  البته باید بدانید برای اینکه بتوانید از تمامی قابلیت‌های این افزونه استفاده نمایید باید نسخه پولی آن را خریداری کنید.

افزونه بهینه‌سازی تصاویر

اگر هاست شما ضعیف است، بهتر است این این افزونه برای بهینه سازی تصویر را انتخاب نکنید. زیرا این افزونه بهینه‌سازی تصویر را بر روی سرور انجام می‌دهد و بر خلاف بسیاری از افزونه‌ها که بهینه‌سازی را بر روی سرور خودشان انجام می‌دهند، این افزونه دارای چنین قابلیتی نیست. قابلیت‌های افزونه EWWW Image Optimizer بسیار زیاد هستند و می‌توانند بهینه‌سازی کد های JS و CSS را انجام دهند.  این افزونه ابعاد تصاویر را متناسب با نمایشگر کاربر تغییر می‌دهد و دارای قابلیت تغییر اندازه تصاویر (resize) است. شما با استفاده از این افزونه می‌توانید کیفیت تصاویر سایت خود را بالا ببرید.

افزونه Compress JPEG & PNG images

افزونه Compress JPEG & PNG images نوعی افزونه برای بهینه سازی تصویر است که بسیاری از وبمستران آن را با نام tiny compress images می‌شناسند. این افزونه دارای نسخه رایگان است و شما می‌توانید از قابلیت‌های آن استفاده کنید. البته باید بدانید نسخه رایگان آن به شما اجازه نمی‌دهد بیش از تعداد مشخصی تصویر در طول یک ماه بهینه‌سازی کنید و برای رفع این مشکل باید اقدام به خرید نسخه پولی نمایید.

یکی از قابلیت‌های ویژه این افزونه حذف رنگ‌های غیر ضروری در تصاویر است و در نتیجه حجم آن پایین می‌آید (البته باید بدانید این کار باعث می‌شود کمی کیفیت تصاویر پایین بیاید). همچنین، این افزونه تصاویر آپلود شده را به صورت خودکار بهینه‌سازی می‌کند. افزونه Compress JPEG & PNG images دارای قابلیت تنظیم اندازه عکس است و می‌تواند دیتا و اطلاعات تصاویر را حفظ نماید.

از افزونه کامپرس می‌توانید در چندین سایت به همراه API استفاده نمایید. این افزونه هیچ‌گونه محدودیتی در کاهش حجم تصاویر ندارد.

افزونه Imsanity

یکی دیگر از انواع افزونه برای بهینه سازی تصویر، افزونه Imsanity است. این افزونه می‌تواند سایز تصاویر را تغییر دهد و در نتیجه باعث کاهش حجم تصاویر می‌شود. عملیات بهینه‌سازی این افزونه زیاد گسترده نیست. برای اینکه بهینه‌سازی تصاویر صورت گیرد می‌توان از قابلیت resize در آن استفاده کرد.

همچنین، این افزونه قابلیت تغییر سایز تصاویر به صورت جمعی را دارد و می‌تواند بهینه‌سازی تصاویر را در حالت مطلوبی انجام دهد. ویژگی‌های دیگر افزونه Imsanity به شرح زیر هستند:

 • این افزونه می‌تواند اندازه تصاویر را به صورت اتوماتیک تغییر دهد.
 • این افزونه می‌تواند اندازه تصاویر را به صورت جمعی تغییر دهد.
 • این افزونه قابلیت تبدیل فایل BMP به jpg را داراست.
 • این افزونه قابلیت تبدیل تبدیل فایل png به jpg را داراست.

تمامی این موارد باعث شده‌اند این افزونه به یک افزونه مناسب برای وبمستران تبدیل شود.

 افزونه Imagify

اگر از افزونه راکت استفاده می‌کنید، افزونه Imagify یک افزونه برای بهینه سازی تصویر است و می‌تواند به شما کمک کند بهینه‌سازی تصویر را با قابلیت‌های بالا انجام دهید. این افزونه با راکت هماهنگی بسیار بالایی دارد و همین امر باعث می‌شود که به خوبی اجرا شود و وبمستران با مشکلات و چالش‌های متفاوتی روبه‌رو نمی‌شوند. یکی از قابلیت‌های ویژه افزونه Imagify قابلیت تبدیل فرمت تصاویر به WebPاست. بر اساس آماری که منتشر شده است مشخص گردیده است این افزونه بیش از 300 هزار نصب فعال دارد و در نتیجه به یک افزونه بسیار خاص تبدیل شده است. این افزونه برای اینکه بتواند بهینه‌سازی تصاویر را به خوبی انجام دهد از سه حالت مختلف استفاده می‌کند:

 • حالت Normal: یکی از حالت‌هایی که در این افزونه برای بهینه سازی تصویر وجود دارد حالت نرمال است که بهینه‌سازی تصویر را بدون افت کیفیت انجام می‌دهد.
 • حالت Aggressive: یکی دیگر از روش‌هایی که برای فشرده‌سازی تصاویر به کار می‌رود این روش است و معمولا در شرایطی پیشنهاد می‌شود که افراد به بهینه‌سازی بیشتری در تصاویر خود نیاز دارند. اما باید بدانید زمانیکه از این حالت استفاده می‌کنید، کیفیت کاهش پیدا می‌کند و این مسئله ممکن است برای سایت شما چالش‌برانگیز باشد.
 • حالت Ultra: یکی دیگر از حالت‌هایی که در این افزونه وجود دارد حالت اولترا است که برای بهینه‌سازی تصاویر به کار می‌رود و قدرت بالایی در بهینه‌سازی دارد. البته باید بدانید این روش نیز کیفیت را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.

این افزونه در دو مدل پولی و رایگان موجود است. اگر می‌خواهید از مدل پولی ان استفاده کنید، باید بدانید محدودیتی در حجم وجود دارد و شما فقط 25 مگابایت در طول یک ماه اجازه دارید که بهینه‌سازی کنید. اما اگر می‌خواهید از قابلیت‌های ویژه این نرم‌افزار بهره‌مند شوید، بهتر است نسخه پولی آن را خریداری نمایید.

افزونه reSmush.it Image Optimizer

افزونه reSmush.it Image Optimizer یکی دیگر از انواع افزونه برای بهینه سازی تصویر است. تنظیمات این افزونه بسیار ساده است و شما می‌توانید به راحتی بهینه‌سازی را انجام دهید. بر اساس آماری که منتشر شده است مشخص گردیده است این سرویس در بیش از 400 هزار سایت در حال استفاده است و همین امر نشان‌دهنده قابلیت‌های ویژه این افزونه است.

افزونه بهینه‌سازی تصاویر

یکی از مهمترین مواردی که باعث شده است افزونه reSmush.it Image Optimizer به یک افزونه بسیار محبوب در میان وبمستران تبدیل شود تعیین بهینه‌سازی تصاویر با اعداد 2 تا 100 است. در واقع، هر چقدر این عدد به 100 نزدیک‌تر باشد به همان اندازه کیفیت تصویر بالاتر است. اما خود افزونه معمولا کیفیت تصویر را بر روی 92 در نظر می‌گیرد و به صورت پیش‌فرض در این عدد تنظیم شده است. همچنین، از قابلیت‌های دیگر این افزونه می‌توان به قابلیت بهینه‌سازی جمعی اشاره کرد. ویژگی‌های افزونه reSmush.it Image Optimizer در یک نگاه کلی به صورت زیر هستند:

 • این افزونه برای بهینه سازی تصویر نسخه اصلی تصاویر را با یک کلیک باز می‌گرداند.
 • استفاده از این افزونه بسیار ساده است.
 • این افزونه قابلیت نگهداری اطلاعات EXIF را داراست.

افزونه WP Retina 2x

افزونه WP Retina 2x یکی دیگر از انواع افزونه برای بهینه سازی تصویر است که می‌تواند با سیستم کاربر تنظیم بشود و تصاویر را به خوبی نشان دهد. استفاده از این افزونه می‌تواند سرعت سایت را به میزان بسیار زیادی افزایش دهد. همچنین، افزونه WP Retina 2x دارای قابلیت lazy load است که با فعال کردن آن می‌توانید سرعت سایت را بالا ببرید (این گزینه تنها در نسخه پولی فعال است). این افزونه در وردپرس با اسم Perfect Images + Retina عرضه می‌شود و دارای دو نسخه پولی و رایگان است. با اینکه نسخه رایگان آن قابلیت‌های بسیار زیادی دارد، اگر با استفاده از نسخه پولی می‌توانید قابلیت‌های این افزونه را به میزان بسیار زیادی افزایش دهید و بهینه‌سازی تصاویر را به صورت حرفه‌ای پیش ببرید. ویژگی‌های دیگر این افزونه به صورت زیر هستند:

 • این افزونه اندازه تصاویر را متناسب با هدف کاربر تغییر می‌دهد.
 • سرعت این افزونه بسیار بالاست.
 • این افزونه قابلیت replace کردن یک تصویر به جای تصویر دیگر را دارد.

افزونه Kraken.io Image Optimizer

افزونه Kraken.io Image Optimizer یکی دیگر از انواع افزونه برای بهینه سازی تصویر است که قابلیت‌های زیادی دارد. شما با این افزونه می‌توانید اندازه تصویر را تغییر دهید و با یک کلیک آن را بهینه‌سازی نمایید. همچنین، این افزونه می‌تواند تصاویری با حجم 10 مگابایت را بهینه کند و همین امر دلیل افزایش کارکرد آن در مقایسه با سایر افزونه‌ها می‌باشد.

آیا این افزونه‌ها در وردپرس قابل استفاده هستند؟

تمامی افزونه‌هایی که برای بهینه‌سازی تصاویر در این مقاله معرفی شدند همگی قابلیت استفاده در وردپرس را دارا هستند و شما وبمستران می‌توانید برای افزایش سرعت سایت از آنها استفاده کنید ( اگر تمایل دارید اطلاعات خود را در مورد وردپرس افزایش دهید، می‌توانید مقاله وردپرس چیست؟ را مطالعه کنید).

سخن پایانی

تا اینجا تلاش کردیم به معرفی انواع افزونه برای بهینه‌سازی تصاویر بپردازیم. همانطور که متوجه شده‌اید، هر یک از افزونه‌ها قابلیت‌های متعددی دارند و می‌توانند با بهینه‌سازی تصاویر به افزایش سرعت سایت و رضایت کاربران کمک نمایند.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها