مرکز محتوای Server.ir :

پروتکل TLS چیست؟

پروتکل TLS چیست؟

 

TLS مخفف عبارت Transport Layer Security، پروتکلی امنیتی برای رمزنگاری اطلاعات است. این پروتکل از SSL که در سال 1995 توسط Netscape به منظور تضمین حریم خصوصی، اعتبارسنجی و یکپارچگی اطلاعات در ارتباطات اینترنتی بوجود آمد نشئت گرفته است. SSL سرانجام در سال 1999 به نسخه TLS که امروزه برای رمزنگاری داده‌ها استفاده می‌گردد تبدیل گشت. وبسایتی که از پروتکل TLS استفاده می‌نماید به جای “HTTP” واژه “HTTPS” را در آدرس خود دارد.

پروتکل TLS

SSL/TLS چگونه کار می‌کند؟

TLS داده‌های در حال عبور از یک شبکه را کد‌گذاری می‌نماید. این به این معناست هرکسی که سعی در دسترسی به اطلاعات داشته باشد، تنها مجموعه‌ای از علائم نامفهوم و به هم ریخته را مشاهده می‌نماید که تقریبا غیرقابل کدگشایی است. برای اطلاع بهتر از نحوع کدگذاری داده‌ها می‌توانید به مقاله پروتکل رمزنگاری اطلاعات مراجعه نمایید.

اهمیت SSL/TLS در چیست؟

در ابتدا اطلاعات در محیط اینترنت به صورت نوشته‌های عادی رد و بدل می‌شد و چنانچه شخصی به این داده‌ها دسترسی می‌یافت به راحتی می‌توانست به محتوای آن‌ها پی ببرد. SSL و بعدها TLS به منظور رفع این مشکل خلق شدند تا از اطلاعات کاربران محافظت نمایند. با رمزنگاری اطلاعات انتقال یافته بین کاربر و وب سرور پروتکل TLS تضمین می‌کند تا چنانچه شخصی به داده‌ها دست پیدا کرد تنها مجموعه بهم ریخته‌ای از حروف را مشاهده کند. TLS همچنین به وسیله جلوگیری از دستکاری اطلاعات و اعتبارسنجی وب سرور از انواع مختلفی از حملات سایبری جلوگیری می‌کند.

تفاوت SSL و TSL در چیست؟

SSL به نوعی نسخه پیشین پروتکل TLS به شمار می‌رود. در سال 1999 IETF SSL را مورد به روز رسانی قرار داد و از آنجاییکه که این تغییر توسط Netscape صورت نگرفته بود اسم آن نیز تغییر پیدا کرد.تغییرات در اخرین و اولین نسخه‌های SSL و TLS زیاد نبود ولی با این حال نامگذاری آن به علت تغییر مالکیت تغییر یافت.

با وجود اینکه از سال 1996 SSL مورد به روز رسانی قرار نگرفته است اما همچنان این واژه برای اشاره به پروتکل TLS استفاده می‌گردد و حتی از خود واژه TLS شناخته شده تر است.

 

 

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

تحریم شکن

تحریم شکن چیست؟ معمولا یکی از موانع کاربران ایرانی دسترسی به سایت‌هایی میباشد که ایران را تحریم کرده‌اند. در این خصوص راه‌های متنوعی در خصوص

ایمیل

فیلتر ایمیل ها در سی پنل

  در این آموزش، میبینیم که چطور با استفاده از فیلتر ایمیل ها در سی پنل ، ایمیل های خود را در لیست سیاه یا

Let’s Encrypt

نصب let’s encrypt در IIS

در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که برروی سرور ویندوزی خود ssl رایگان let’s encrypt  رو در IIS به چه صورت هستT

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.