مرکز محتوای Server.ir :

پرل Perl

پرل Perl

 

در ادامه مبحث Script و انواع زبان های Script در این مقاله به زبان Perl اشاره کرده و تعریف مختصری خواهیم کرد.

پرل Perl

زبان برنامه نویسی Perl در سال در سال 1987 منتشر شده است اما مدت زمان زیادی نیست که وارد سیستم عامل ویندوز شده است و عموما آن را متعلق به یونیکس می دانند. زبان پرل یک زبان اسکریپت بوده که برای موارد زیادی از جمله استفاده های وب و غیر وب استفاده می شود. یکی از مصارف غیر نرمال زبان Perl برای نوشتن کد های مخرب مانند ویروس ها و تروجان ها می باشد. زبان Perl بر پایه ی زبان های C و Lisp و همچنین Shell یونیکس نوشته شده است.

یکی از قابلیت های مهم و جالب زبان Perl به نام Glue Platform یا زبان چسبنده می باشد. این قابلیت به این مفهوم می باشد که زبان Perl می تواند به دیگر زبان های برنامه نویسی بچسبد، و این به این معنی می باشد که کد های نوشته شده در زبان Perl می توانند در درون فایل کد های زبان های دیگر نیز اضافه شده و همچنین خوانده و اجرا شوند.

دیگر قابلیت جالب و مفید زبان برنامه نویسی Perl به نام Cross Platform می باشد، این قابلیت بسیار مهم در واقع به معنی این می باشد که قابلیت اجرا بر روی چندین سیستم عامل را دارد. یعنی در صورتی که یک نرم افزار با زبان برنامه نویسی  Perl بر روی سیستم عامل لینوکس نوشته شده باشد این نرم افزار بر روی سیستم عامل های ویندوز و یونیکس و مک نیز اجرا خواهد شد.

زبان Perl امروزه در حوضه های هوش مصنوعی، ژنتیک، نظامی، تحقیقاتی و صنعتی به طور گسترده ای کاربرد دارد.

در روز های گذشته به زبان های PHP و ASP اشاره شد، در نتیجه با دانشنامه Server.ir همراه باشید تا زبان های Script بیشتری معرفی بررسی و مطالعه گردند.

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

تحریم شکن

تحریم شکن چیست؟ معمولا یکی از موانع کاربران ایرانی دسترسی به سایت‌هایی میباشد که ایران را تحریم کرده‌اند. در این خصوص راه‌های متنوعی در خصوص

ایمیل

فیلتر ایمیل ها در سی پنل

  در این آموزش، میبینیم که چطور با استفاده از فیلتر ایمیل ها در سی پنل ، ایمیل های خود را در لیست سیاه یا

Let’s Encrypt

نصب let’s encrypt در IIS

در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که برروی سرور ویندوزی خود ssl رایگان let’s encrypt  رو در IIS به چه صورت هستT

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.