مرکز محتوای Server.ir :

هکر کلاه سفید چیست؟

هکر کلاه سفید چیست؟

زمانی که مردم کلمه هکر به را می شنوند اولین چیزی که به ذهنشان می رسد یک نوع مجرم است، کسی که باید هنگام گشت و گذار در اینترنت از آن بترسیم. به طور مثال همانطور که در این مقاله اشاره کردیم وجود هکرها می توانند برای سایت ما مخرب باشد.
در این میان کلاه سفیدها که حرفه ای های واقعی در موضوع ایمنی سیستم به شمار می روند نگران این موضوع نیستند زیرا آنها اهمیت نقش خود را در امنیت اینترنت درک میکنند و از این رو تعداد این افراد درحال افزایش است. در این مقاله قصد داریم که با این نوع افراد و نقش آنها در افزایش امنیت اینترنت صحبت کنیم.

هکر اخلاقی چیست؟

به طور کلی معمولا ترس زیادی در مقابل کلمه هکر در جامعه وجود دارد اما هک کردن همیشه راجب به زور وارد شدن به رایانه ها و دزدیدن پسوردها و اطلاعات شخصی افراد نیست.
جدای از بحث و نظرهای متفاوت پیرامون موضوع هک، استفاده از دانش فنی برای آزمایش و شناسایی آسیب های شبکه و سیستم های کامپیوتری در جامعه کامپیوتر و هکرها بسیار مورد تحسین است، مکانی که نام بردن فردی به اسم هکر به عنوان تعریف در نظر گرفته می شود.

ساده ترین تعریف برای کلمه هکر، متخصص امنیت اطلاعات سایبری است که تست نفوذ و بررسی سیستم و یافتن آسیب پذیری ها و سایر روش های تحلیل شبکه کامپیوتری که ایمنی و یکپارچگی بسیاری از سیستم های اطلاعاتی را آزمایش می کند.

کاربرد کلاه سفیدها

امروزه برای بیشتر شرکت ها عادی است که از کامپیوترها و شبکه رایانه ای برای روان تر بودن و کنترل بهتر تجارت خود استفده کنند، و از این رو برای جلوگیری از حملات مخرب، بررسی تست نفوذ و امنیت سیستم ها به طور مرتب اجرا می شود.
با توجه به افزایش روزافزون آمار نقض امنیت سیستم های سایبری شرکت ها و ادارات نیز به دنبال استخدام هکر کلاه سفید(هکرهای اخلاقی) برای آزمایش سیستم ها و غیرقابل نفوذ کردن آنها هستند.

هکرهای اخلاقی با استفاده از روش‌هایی که تقریباً مشابه هکرهای مخرب(هکرهای کلاه سیاه) است، از دانش و مهارت خود برای آزمایش و بالا بردن امنیت داخلی و یافتن آسیب پذیری های امنیتی که می توانند از سمت هکرهای کلاه سیاه مورد سوءاستفاده قرار گیرند را با استفاده از روش های خود دور زده و باعث افزایش ایمنی سیستم شوند.

انواع هکرها

به طورکلی سه نوع هکر وجود دارد: کلاه سفیدها، کلاه خاکستری ها و کلاه سیاه ها

همان طور که در طول مقاله اشاره شد، هکر کلاه سفید هکری اخلاقی است که با دسترسی مجاز آسیب پذیری ها را پیدا کرده و از آنها برای کمک به مردم استفاده می کند; کلاه سیاه ها هکرهای مخربی هستند که بدون استفاده از دسترسی مجاز، داده های سیستم را سرقت میکنند و باعث به خطر افتادن اطلاعات سیستم می شوند; و همچنین نوع سوم هکرها کلاه خاکستری ها هستند که دسترسی مجاز به سیستم را ندارند اما اطلاعاتی که به دست می آورند را برای هدف خوبی استفاده میکنند.

تفاوت کلاه سفیدها و سیاه ها

تفاوت اصلی هکرهای کلاه سفید با کلاه سیاه ها این است که کلاه سفیدها با استفاده از دسترسی مجاز به سیستم ها در تلاش برای شناسایی و رفع آسیب پذیری های سیستم هستند اما کلاه سیاه ها بدون دسترسی مجاز به سیستم از اطلاعات آن سوءاستفاده می کنند.

در مقالات بعدی انواع دیگر هکرها و تفاوت آنها با یکدیگر در سایت قرار داده خواهد شد.

 

دستور کار اصلی هر سازمان یا شرکتی باید سرمایه گذاری و تضمین امنیت سایبری آنها باشد. اینکار تنها باعث افزایش هک اخلاقی در جامعه می شود و به این صورت آزمایش و بررسی اقدامات امنیتی اعمال شده توسط سازمان ها و اندازه گیری خطرات داده ها و سوءاستفاده های امنیتی بیشتر و بیشتر در سراسر جهان مورد توجه قرار می گیرد.
کسب و کارها می توانند با یادگیری روش های جدید و خلاقانه برای جلوگیری از نفوذ کلاه سیاه ها باعث افزایش امنیت و ایمنی سیستم های خود در مقابل حملات مخرب مجرمان سایبری شوند.

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

Let’s Encrypt

نصب let’s encrypt در IIS

در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که برروی سرور ویندوزی خود ssl رایگان let’s encrypt  رو در IIS به چه صورت هستT

الکسا

الکسا که بود و چه کرد؟

در حوزه سئو و بهینه‌سازی جایگاه وبسایت در سیستم رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ابزار مختلفی وجود دارند اما شاید بتوان الکسا را معروف‌ترین و پرکاربردترین این

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.