مرکز محتوای Server.ir :

سیستم عامل

سیستم عامل

 

PC

سیستم عامل

یا همان کامپیوتر شخصی ترکیبی ست از سخت افزار (انچه که قابل لمس باشد مانند صفحه کلید، مانیتور و CPU که مهمترین بخش است)(CPU:ریز تراشه ای که نرم افزار ها را اجرا میکند) و نرم افزارها که شما توانایی لمس انها را ندارید. از دیگر قسمت های مهم سخت افزار می توان به فضای حافظه (Hard drive) و رم اشاره کرد.

 

سیستم عامل operating System سعی در تنظیم نرم افزار و سخت افزار به گونه ای دارد که بتوانند با هم امور را به خوبی انجام دهند. نرم افزار سیستم عامل تمام سخت افزار ها را مدیریت می کند و با دستور شما خواستتان را اجرا میکند. این دستورات را شخص کاربر با کلیک کردن بر روی گزینه ها و یا تایپ متن ها به نرم افزار می دهد .

لینوکس یک سیستم عامل مثل یونیکس، ویندوز ویستا، ویندوز 7 و… . لینوکس مدلی بعد از سیستم عامل یونیکس است. یک سیستم عامل ان چیزی است که به هر کامپیوتری ویژگی های منحصر به فردی  می بخشد. مثلا همانطور که در یک کامپیوتر ویندوز نصب و اجرا می شود در کامپوتر مشابه دیگر هم می توان لینوکس را نصب و اجرا نمود. یکی ار مهمترین وظایف سیستم عامل بارگزاری (Load) نرم افزارها از طریق هارد به Memory ست تا پردازنده بتواند نرم افزار را پردازش و اجرا نماید. تمامی فعالیت هایی که شما به وسیله ی کامپیوترتان انجام می دهید به خاطر توانایی های سیستم عامل است به گونه ای که در صورت بروز مشکلی در آن سیستم از کار افتاده, و شما مجبور به reset کردن سیستم خواهید شد. که خوشبختانه این اتفاق برای سیستم عاملی مثل لینوکس خیلی کم پیش می اید.

سیستم عاملی مثل لینوکس یک سیستم عامل چند کاربره(multi User) محسوب میشود زیرا چندین کاربر به طور هم زمان می توانند چندین برنامه را اجرا کنند. امروزه اکثر سیستم عامل ها چند کاربره هستند اما در زمان های گذشته این امکان یک امتیاز بزرک برای ارائه دهندگان ان محسوب میشد.

منتظر دانشنامه های بعدی ما باشید …

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

ایمیل

فیلتر ایمیل ها در سی پنل

  در این آموزش، میبینیم که چطور با استفاده از فیلتر ایمیل ها در سی پنل ، ایمیل های خود را در لیست سیاه یا

Let’s Encrypt

نصب let’s encrypt در IIS

در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که برروی سرور ویندوزی خود ssl رایگان let’s encrypt  رو در IIS به چه صورت هستT

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.