مرکز محتوای Server.ir :

سیستم عامل CentOS چیست؟

سیستم عامل CentOS چیست؟

انتخاب بهترین سیستم عامل و توزیع لینوکس برای VPS مهم است، به خصوص برای مبتدیان. گزینه های زیادی وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید، از جمله CentOS، Ubuntu، Debian و Fedora. هر کدام از آنها ویژگی ها و مزایای کلیدی خود را دارند. اگر می‌خواهید از نرم‌افزار رایگان برگرفته از فناوری محبوب Red Hat Enterprise Linux استفاده کنید، CentOS را توصیه می‌کنیم.

سیستم عامل

CentOS چیست؟

CentOS یک سیستم عامل منبع باز مبتنی بر کد منبع لینوکس Red Hat Enterprise و ساخته شده بر روی هسته لینوکس است که برای اولین بار در سال 2004 معرفی شد. این نرم افزار پایدار با سطح امنیت بالا و گزینه های پنل مختلف است.

از کسب‌وکارهای کوچک گرفته تا برنامه‌های کاربردی فناوری اطلاعات شرکت‌های سطح بالا، بسیاری از پروژه‌ها از CentOS به دلیل ثبات، امنیت بالا و گزینه‌های متعدد کنترل پنل استفاده می‌کنند. جدای از آن، CentOS یک جامعه رو به رشد دارد که با ایجاد محتوای ویکی، ارائه پشتیبانی فنی و یافتن رفع اشکال به توسعه توزیع لینوکس کمک می کند.

در این مقاله به توضیح CentOS و ویژگی های کلیدی آن می پردازیم. ما همچنین تفاوت های بین CentOS Linux، CentOS Stream و Red Hat Enterprise Linux را مورد بحث قرار خواهیم داد.

ویژگی های کلیدی سیستم عامل لینوکس CentOS

در مقایسه با سایر سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس، CentOS دارای برخی ویژگی های متمایز است مانند:

ویژگی های امنیتی عالی CentOS معماری امنیتی خود را با سیستم امنیتی پیشرفته لینوکس (SELinux) تکمیل می کند. سیاست های کنترل دسترسی را ارائه می دهد که می توانید برای فرآیندها و فایل های مختلف فعال کنید.
به روز رسانی های منظم Red Hat هر چند سال یک بار یک نسخه جدید CentOS Linux را منتشر می کند و هر کدام به مدت ده سال پشتیبانی می شوند. این منجر به مشکلات کمتری می شود که ممکن است در اثر به روز رسانی نرم افزار ایجاد شود.
ثبات. CentOS از نسخه های نرم افزار پایدار استفاده می کند زیرا چرخه انتشار طولانی تر است. بنابراین، برنامه ها نیازی به به روز رسانی مرتب ندارند.
گزینه های پنل کاربران CentOS گزینه‌های مختلفی از پلتفرم‌های مدیریتی از جمله cPanel، Plesk، WebMin، Spacewalk، CWP، Virtualmin و VestaCP دارند.
رایگان. CentOS یک توزیع منبع باز است. این بدان معنی است که کاربران می توانند آن را تغییر داده و آزادانه توزیع کنند.
سیستم عامل

CentOS Linux در مقابل CentOS Stream

پروژه CentOS مسئول دو توزیع لینوکس – CentOS Linux و CentOS Stream است. اولی بازسازی پایین دستی Red Hat Enterprise Linux (RHEL) است. در مقایسه، CentOS Stream نسخه بالادستی است زیرا به عنوان یک پلتفرم برای نسخه های آینده RHEL عمل می کند.

قبل از اعمال تغییرات در لینوکس CentOS، ابتدا به پروژه‌های بالادستی موجود در توزیع، مانند فدورا، ارسال می‌شوند. به همین دلیل است که سال ها طول می کشد تا یک به روز رسانی بزرگ به صورت عمومی منتشر شود. در مورد CentOS Stream، کاربران مستقیماً به مخزن رسمی آن کمک می کنند. این چرخه انتشار را به هفته ها یا روزها کاهش می دهد.

یک نسخه جدید اصلی لینوکس CentOS معمولاً شامل یک دسته بزرگ از به‌روزرسانی‌ها، با بهبودهای کوچک‌تر در بین نسخه‌ها است. از سوی دیگر، هر نسخه CentOS Stream شامل هر گونه به روز رسانی جزئی RHEL آینده است.

با این حال، پروژه CentOS تصمیم گرفته است که CentOS Linux را متوقف کند. این بدان معناست که کاربران فعلی باید سیستم خود را به مسیر دیگری مانند CentOS Stream منتقل کنند. جامعه CentOS به عنوان بخشی از پروژه CentOS Stream به همکاری در سایر توزیع‌های لینوکس منبع باز ادامه خواهد داد.

در اینجا تاریخ پایان عمر جدیدترین نسخه های CentOS Linux آمده است:

CentOS Linux 8: 31 دسامبر 2021
CentOS Linux 7: 30 ژوئن 2024

لینوکس CentOS در مقابل لینوکس Red Hat Enterprise

Red Hat Enterprise Linux در سال 2000 توسط Red Hat منتشر شد. از پروژه فدورا گرفته شده است. در سال 2014، Red Hat اعلام کرد که از CentOS حمایت خواهد کرد. در نتیجه، هیئت مدیره CentOS، متشکل از اعضای Red Hat برای کمک و راهنمایی توسعه نرم افزار تشکیل شد. با این حال، تیم CentOS با حذف نام تجاری Red Hat و آثار هنری مستقل از RHEL باقی مانده است.

CentOS Linux یک نرم‌افزار متن‌باز است، به این معنی که تمام کدها و برنامه‌های آن برای استفاده، تغییر و توزیع در دسترس افراد است. در مقایسه، RHEL بر روی مؤلفه‌های منبع باز ساخته شده است، اما کاربر برای استفاده از آن برای برنامه‌های تجاری باید مجوز خریداری کند. علاوه بر این، Red Hat برنامه اشتراک توسعه‌دهنده Red Hat را برای افراد پیاده‌سازی کرده است، و توزیع را برای دانلود رایگان، اما فقط برای حجم‌های کاری کوچک تولید می‌کند.

وقتی صحبت از کمک به میان می‌آید، CentOS انجمن‌هایی را فراهم می‌کند که در آن کاربران به سؤالات یکدیگر پاسخ می‌دهند – پشتیبانی مشتری اختصاصی وجود ندارد. با این حال، کاربران لینوکس CentOS می‌توانند با پرداخت هزینه از پشتیبانی شخص ثالث استفاده کنند. همین امر در مورد RHEL نیز صدق می کند، اگرچه کاربران این گزینه را دارند که برنامه خود را ارتقا دهند تا پشتیبانی مشتری را نیز شامل شود.

از نظر به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری، ابتدا روی RHEL پیاده‌سازی می‌شوند و بعداً در CentOS Linux مستقر می‌شوند. بنابراین، هر دوی آنها دارای عملکرد، سازگاری و رفع اشکال یکسانی هستند. علاوه بر این، همان برنامه‌ها و نرم‌افزارهای افزودنی مانند LAMP و Docker معمولاً در لینوکس CentOS و RHEL در دسترس هستند.

نتیجه

CentOS یکی از محبوب ترین توزیع های لینوکس است. این یک سیستم عامل منبع باز است که یک پلت فرم محاسباتی کلاس سازمانی را فراهم می کند. CentOS در تلاش است تا 100٪ سازگاری باینری را با Red Hat Enterprise Linux حفظ کند. ما پنج ویژگی تعیین‌کننده CentOS را مورد بحث قرار داده‌ایم – بسیار ایمن، مرتباً به‌روزرسانی می‌شود، پایدار، رایگان است و از کنترل پنل‌های مختلف پشتیبانی می‌کند.

پروژه CentOS بر دو نسخه توزیع نظارت دارد – CentOS Linux و CentOS Stream. تفاوت اصلی بین آنها این است که اولی پایین دست لینوکس Red Hat Enterprise است در حالی که CentOS Stream نسخه بالادستی است که حاوی به‌روزرسانی‌های کوچک Red Hat است.

CentOS در سال 2014 به Red Hat پیوست اما مستقل باقی مانده است. در حالی که CentOS Linux یک نرم افزار منبع باز است که همه می توانند از آن استفاده کنند، Red Hat Enterprise Linux یک برنامه بدون هزینه را فقط برای افراد ارائه می دهد. با این حال، کاربران این گزینه را دارند که برنامه خود را برای ویژگی های پیشرفته تر ارتقا دهند.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا در مورد CentOS اطلاعات بیشتری کسب کنید. اگر سوالی دارید، آنها را در بخش نظرات زیر مطرح کنید.

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

EMAIL

امنیت ایمیل

ایمیل‌ها همچنان یکی از محتمل‌ترین حملاتی هستند که مجرمان برای هدف قراردادن شرکت‌ها استفاده می‌کنند. تنها یک کارمند که یک لینک مخرب را در یک

my sql logo

مدیریت کاربران در MySQL

  به طور پیش فرض، MySQL با کاربر root نصب می شود و کار می کند و این کاربر کلیه ی دسترسی ها به منظور

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.