آشنایی کامل با NameServer

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

Name Server (نٍیم سرور) چیست؟
در این مقاله سعی داریم بیان کنیم که نیم سرور چیست و چگونه نام دامنه ها ترافیک و بازدیدکننده های سایت شما را به وب سرور مشخصی در یک میزبان وب هدایت می کنند.

نام دامنه، سرور مشحصی در اینترنت می باشد که دستورات (کوئری ها) و یا سوالاتی که از سمت کامپیوتر محلی شما صادر می گردد و در مورد موقعیت خدمات گوناگون یک نام دامنه می باشد را پاسخگویی می کند.

یک راه خیلی ساده برای درک نیم سرور ها مقایسه آن با دفتر تلفن می باشد. فرضاً اگر بخواهید با SERVER.ir تماس بگیرید باید شماره 0212853 را خاطر سپرده باشید و حال آنکه برای اطمینان از صحت این شماره می توانید به جای حدس زدن ارقام، می توانید نام ایده پردازان را در دفترچه تلفن جستجو کنید. داستان مشابه نیز برای اینترنت و نام دامنه ها وجود دارد که مثال عملی آن همین است که شما در حال حاضر با زدن آدرس SERVER.ir و گشت و گذار در سایت ما مشغول مطالعه همین مقاله می باشید.


درخواست های DNS به Name Servers چگونه است؟

سوال اصلی اینجا است که رایانه شما از کجا می داند که هنگامی که صفحه SERVER.ir تقاضا می شود چه صفحه ای را باید نمایش آشنایی کامل با NameServerدهد و آن صفحه را از کدام سرور و یا میزبانی باید دریافت کند؟

– مرورگر اینترنت شما می داند که شما آدرس SERVER.ir را در نوار آدرس تایپ کرده اید.

– مرورگر شما از DNS استفاده می کند تا نیم سرور های فعلی دامنه SERVER.ir را بیابد.

– نام دامنه های اختصاصی شرکت ایده پردازان توسط مرورگر شما یافت می گردند.

– رایانه شما از نِیم سرورها، A رکورد یا آدرس SERVER.ir را درخواست می کنند.

– نیم سرور ها، آی پی سرور میزبان اطلاعات سایت SERVER.ir را باز می گردانند.

– رایانه شما درخواستی مبنی بر مشاهده صفحه مورد نظر شما از سایت SERVER.ir را به آدرس آی پی یافت شده ارسال می کند.

– وب سرور میزبان SERVER.ir صفحه درخواست شده را به مرورگر وب شما ارسال می نماید.

نکته اینجا است که حال که شما می توانید آی پی سرور میزبان SERVER.ir را بیابید می توانید به صورت مستقیم و بدون استفاده از نام دامنه SERVER.ir، آدرس و آی پی مرتبط با سایت ما را در نوار آدرس مروگر سایت خود تایپ نمایید تا در هر لحظه به صورت مستقیم به سایت ما دستیابی پیدا کنید اما مطمئناً در حالتی که میزبان سایت ما تغییر کند این آدرس و آی پی نیز تغییر می کند و شما دیگر قادر به مشاهده صفحات سایت ما نخواهید بود اما در حالتی که معیار شما برای بازدید از سایت ما دامنه SERVER.ir می باشد علاوه بر آنکه با عوض شدن آدرس سرور و میزبان این سایت شما تغییری را حس نخواهید نمود بلکه به یاد سپردن آدرس SERVER.ir برای شما بسیار ساده تر از حفظ کردن آدرس و آی پی مرتبط می باشد.

 

نیم سرور اختصاصی

از مباحث ذکر شده متوجه شدید که هنگامی که چندین سایت به یک سرور و یا به عبارت بهتر به یک آدرس و آی پی هدایت می شوند، همگی آن ها می توانند از یک نیم سرور مشترک استفاده کنند. دقیقاً مشابه آنکه عملاً تمام افرادی که از یک سرور هاست اشتراکی تهیه می کنند، نیم سرور دامنه های خود را بر روی نیم سروری تنظیم می کنند که سایر کاربران آن سرور نیز از همان نیم سرور استفاده می کنند. نیم سرور اختصاصی به آن معنا است که شما می خواهید دامنه های شما از نیم سروری استفاده کنند که اختصاصاً مربوط به شما است تا از نام فرد یا شرکت دیگری در آن استفاده نشده باشد و یا در حالتی که سروری مجازی با کنترل پنل هاستینگ سفارش داده اید و تمایل دارید نیم سرورهای اشاره کننده به سرور شما که به کاربران و خریداران هاست اشتراکی خودتان ارائه می دهید، نیم سرورهای اختصاصی خودتان باشند که برای انجام این کار در مرحله اول باید در سمت مرکز ثبت کننده دامنه خود درخواست ایجاد این نیم سرورها را اعلام نمایید و آی پی سرور خود را اعلام کنید تا نیم سرور ها را ایجاد و به آی پی سرور شما هدایت نمایند و در مرحله دوم در تنظیمات DNS سرور خود، این نیم سرورها را تعریف نمایید تا مورد استفاده قرار گیرند. SERVER.ir مفتخر است اعلام دارد که در صورت تمایل شما کاربران گرامی، علاوه بر فروش خدمات سرور مجازی، امکان ایجاد نیم سرور اختصاصی بر روی دامنه های ثبت شده در SERVER.ir را نیز برای شما عزیزان فراهم نموده است.

 

سایت من از چه نیم سرورهایی استفاده می کند؟

به منظور بررسی و آگاهی از آی پی های سرور میزبان سایت خود می توانید از ابزار آنلاین که در اینترنت برای این کار تعبیه شده اند و یا دستور پینگ استفاده نمایید که در مقالات پیش در مورد آن صحبت شد اما حال اگر بخواهیم نیم سرورهای دامنه خود بیابیم باید چه کنیم؟ راه اول دقیقاً مشابه همان حالت آی پی، استفاده از ابزار آنلاین برای کوئری و دستورات مربوط به اطلاعات DNS می باشد و راه دیگر استفاده از Windows Command Prompt است که برای استفاده از این طریق:

– در صفحه اصلی سیستم عامل ویندوز رایانه خود بر روی Start کلیک نمایید و در بخش Search programs and files واژه cmd را وارد کرده و Enter را فشار دهید.

– صفحه سیاه رنگ Command Prompot برای شما باز خواهد شد، در این صفحه command یا دستور زیر را نوشته و Enter را فشار دهید:

nslookup

– حال شما در اعلان ( Prompt ) دستور جستجوی نیم سرور قرار دارید که با نمایانگر “<” نشان داده می شود. در این مرحله شما باید برای رایانه خود مشخص کنید که می خواهید کوئری مربوط به NS رکورد ها اجرا گردد، بدین منظور دستور زیر را وارد نموده و Enter را فشار دهید:

set q=NS

– در سطر جدید نام دامنه مورد نظر خود را وارد نموده و کلید Enter را فشار دهید تا نیم سرورهای دامنه به شما نمایش داده شود.

 

چگونه نیم سرورهای دامنه خود را عوض کنم؟

به این نتیجه می رسیم که هنگامی که شما میزبان اطلاعات سایت خود را تغییر می دهید باید نیم سرورهای مربوط به آدرس آی پی سرور و یا هاست جدید را به عنوان نیم سرورهای دامنه خود قرار دهید تا از این پس بازدیدکنندگان سایت شما به سرور جدید هدایت شوند. بدین منظور شما باید به کنترل پنل مدیریت دامنه خود در هر سایتی اقدام به ثبت دامنه مورد نظر کرده اید مراجعه نموده و در بخش مرتبط با Name Server دامنه خود، نیم سرورهای هاست جدیدی را که شرکت میزبان هاست شما اطلاع رسانی کرده است را وارد نمایید. البته لازم به ذکر است برای اطمینان از تغییر نیم سرورهای سایت خود، باید ساعاتی منتظر بمانید تا اطمینان حاصل کنید که شرکت های متفاوت ارائه خدمات اینترنت یا ISP ها اطلاعات خود را به روز رسانی کرده اند و نیم سرور های جدید سایت شما توسط آنان شناسایی شده است. برای دریافت راهنمایی های بیشتر می توانید به سایر مقالات دانشنامه SERVER.ir و یا مرکز آموزش کاربران سایت مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها