جذب کارشناس فروش

zabbix چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

در این مقاله و مقاله های آینده قصد داریم شما را به مانیتورینگی به نام Zabbix آشنا کنیم. ابتدا در خصوص این نرم افزار و کاربرد آن با شما عزیزان صحبت خواهیم کرد و در ادامه نیز نحوه ی نصب این سرور را آموزش خواهیم داد.
 
zabbix
 

 Zabbix یک ابزار نرم افزاری مانیتورینگ (open source) متن باز برای اجزای مختلف فناوری اطلاعات، از جمله شبکه ها، سرورها، ماشین های مجازی (VM) و سرویس های ابری است. Zabbix معیارهای نظارتی مانند استفاده از شبکه، مقدار بار CPU و مصرف فضای دیسک را ارائه می دهد.

با استفاده از نرم افزار Zabbix می توانید سروری را به عنوان مانیتورنگ استفاده نمایید. زمانی که این نرم افزار در سروری نصب می شود، می توانید سرورهای دیگر را با استفاده از Zabbix agent به سرور Zabbix متصل نمایید. با اتصال سرور agent به سرور Zabbix تمامی اطلاعات سرور agent مانند: میزان استفاده از رم، پردازشگر(cpu)، سرعت آپلود و دانلودو بسیاری از فعالیت های سرور نشان داده می شود و شما به راحتی از راه دور قادر به کنترل سرورها می باشید.

 

zabbix

 
عملکرد سرور Zabbix به سه بخش تقسیم می شود
  • عملکرد سرور Zabbix
  • کارکرد Frontend
  • کارکرد دیتا بیس

 

تمامی اطلاعات Zabbix در پایگاه داده سرور ذخیره می گردد. در نتیجه عملکرد آن برای سرور بسیار حیاتی می باشد. تمامی لاگ ها و اطلاعاتی که از سرورهای دیگر دریافت می کند را در خود ذخیره نگه دارد. عملکرد Frontend نیز برای این مهم است که زمانی که دیتا را دریافت می کند در یک UI قابل فهم و زیبا به کاربران نشان دهد. البته که پس از دریافت اطلاعات در سرور Zabbix حدودا 2 دقیقه زمان می برد تا جدول های آن آپدیت شود.

 

zabbix

 

سیستم عامل های قابل پشتیبانی

این نرم افزار بر روی لینوکس، هیولت پاکارد یونیکس (HP-UX)، Mac OS X، Solaris و سایر سیستم عامل ها (OS) نظارت می کند. با این حال، نظارت بر ویندوز تنها از طریق عوامل امکان پذیر است.

نحوه کارکرد مانیتورینگ زبیکس

 Zabbix  می تواند برای نظارت بر پینگ سرور و همچنین سایت شما باشد. عواملی بر روی اجزای فناوری اطلاعات برای بررسی عملکرد و جمع‌آوری داده‌ها نصب می‌شوند. سپس این agent ها به یک سرور مدیریت متمرکز Zabbix گزارش می دهد. این اطلاعات در گزارش ها گنجانده شده یا به صورت بصری در رابط کاربری گرافیکی (GUI) ارائه می شود. در صورت وجود هر گونه مشکل در مورد آنچه در حال نظارت است، یک هشدار برای کاربر ارسال می کند.

 

zabbix

 

رابط گرافیکی

رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر وب Zabbix به کاربران این امکان را می دهد که محیط IT خود را از طریق داشبوردهای قابل تنظیم بر اساس ویجت ها، نمودارها، نقشه های شبکه، نمایش اسلاید و گزارش ها مشاهده کنند. برای مثال، یک کاربر می‌تواند گزارشی را سفارشی سازی کند تا معیارهای مرتبط با توافق‌نامه‌های سطح سرویس (SLA) و شاخص‌های عملکرد کلیدی (KPI) در بارگذاری‌های CPU را نشان دهد.

 

zabbix

 
هشدار ها
Zabbix قابلیت این را دارد که با استفاده از ارسال ایمیل و یا SMS به کاربران، وضعیت سرور را اطلاع رسانی کند. زمانی که سروری از دسترس خارج می شود، گاها کاربران از این مورد بی اطلاع هستند. برای این که سرپرستان فنی بتوانند در زمان کوتاهی خود را به سرور برسانند و آن را از Down بودن نجات دهند، می توانند از سرویس های ایمیل و پیامک Zabbix استفاده کنند.
 
zabbix
 
برای توضیحات بیشتر میتوانید از مقالات زیر استفاده کنید: 

نصب مانیتورینگ زبیکس

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

1 1 رای
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها