جذب کارشناس فروش

جذب کارشناس فنی

ip blocker چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

ip blocker چیست؟ IP Blocker یا مسدودکننده IP، نرم‌افزار یا سرویسی است که به شما امکان می‌دهد برخی آدرس‌های IP را از دسترس خارج کنید و ارتباط آن‌ها را با سیستم یا شبکه‌تان قطع کنید. وقتی از IP Blocker استفاده می‌کنید، می‌توانید آدرس‌ IPهای خاصی که ناخواسته یا به صورت هدفمند برای دسترسی به سیستم شما مشکل‌ساز هستند را مسدود کنید.

IP Blocker می‌تواند در محیط‌های شبکه، سرورهای وب، سیستم عامل‌ها و فایروال‌ها استفاده شود. این ابزار قادر است ترافیک ورودی را بررسی کرده و در صورت تطابق با لیست IP های مسدود شده، دسترسی به آن‌ها را مسدود کند.

ip blocker چیست ؟

استفاده از IP Blocker می‌تواند برای جلوگیری از حملات نفوذ، افزایش امنیت سیستم و جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به اطلاعات مهم مؤثر باشد. این ابزار می‌تواند از لیست سیاه آدرس‌ IPهای شناخته شده را برای ارسال اسپم، تلاش‌های نفوذ، حملات DDoS و سایر فعالیت‌های مخرب محافظت کند. (اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید، می‌توانید مقاله حملات دیداس را مطالعه کنید.)

بهتر است به خاطر داشته باشید که IP Blocker فقط یکی از ابزارهای ممکن برای مدیریت امنیت سایت و سرور است و برای ایجاد یک استراتژی جامع امنیتی، باید از روش‌های دیگری مانند فایروال، رمزنگاری، پروتکل‌های امنیتی و .به‌روزرسانی نرم‌افزار‌ها نیز استفاده کنید

آیا IP Blocker قابلیت تشخیص و مسدود کردن آدرس‌های IP جدید را دارد؟

در ادامه، باید به این مسئله بپردازیم که آیا ip blocker قابلیت تشخیص و مسدود کردن آدرس‌های جدید را دارد یا خیر! بهتر است بدانید برخی از IP Blockerها قابلیت تشخیص و مسدود کردن آدرس IPهای جدید را دارند. این ویژگی توسط روش‌های مختلفی فراهم می‌شود. یکی از روش‌های معمول برای تشخیص آدرس‌ IPهای جدید، استفاده از لیست‌های سیاه (blacklist) و لیست‌های سفید (whitelist) است.

در حالت استاندارد، IP Blockerها از لیست‌های سیاه استفاده می‌کنند تا آدرس‌ IPهای مشکوک یا خطرناک را شناسایی و مسدود کنند. اما برخی از IP Blockerها قابلیت به‌روزرسانی خودکار این لیست‌ها را دارند. این امر به این معناست که آن‌ها به صورت مداوم لیست‌های سیاه را بررسی کرده و آدرس‌ IPهای جدید را به طور خودکار به لیست مسدود شده اضافه می‌کنند.

علاوه بر این، برخی از IP Blockerها به شما اجازه می‌دهند تا به صورت دستی آدرس‌ IPهای جدید را به لیست مسدود شده اضافه کنید. این قابلیت به شما امکان می‌دهد تا در صورت شناسایی آدرس IPهای مشکوک یا مزاحم، آن‌ها را در لحظه مسدود کنید.

بهتر است بدانید در استفاده از IP Blockerها، شما باید به روزرسانی منظم لیست‌ها و تنظیمات آن‌ها را انجام دهید تا از سرور خود در  برابر آدرس IPهای مخرب محافظت کنید. همچنین، توجه داشته باشید که IP Blockerها نمی‌توانند با قطعیت 100٪ تشخیص دهند که آیا یک آدرس IP جدید خطرناک است یا خیر. بنابراین همچنان نیاز به توجه و ارزیابی دقیق توسط مدیر سیستم وجود دارد.

آیا IP Blockerها می‌توانند آدرس IPهای مسدود را به طور خودکار حذف کنند؟

برخی از IP Blockerها قابلیت حذف خودکار آدرس‌ IPهای مسدود را دارند. این قابلیت به وسیله تنظیماتی که در IP Blocker قرار دارد، فراهم می‌شود. زمانی که شما یک آدرس IP را مسدود می‌کنید، این آدرس به لیست مسدودی اضافه می‌شود. در صورتیکه IP Blocker به تنظیمات خاصی برای حذف آدرس‌ IPهای مسدود پس از مدت زمان مشخصی (مانند یک روز، یک هفته یا مدت زمان دیگر) دسترسی نداشته باشد، این آدرس‌ها به طور خودکار از لیست بلاک حذف می‌شوند.

این قابلیت مفید است زیرا به شما اجازه می‌دهد تا آدرس‌ IPهایی که در گذشته مشکل‌ساز بودند (اما دیگر تهدیدی ندارند) را از لیست مسدودی حذف کنید. این امر باعث بهبود عملکرد سیستم شما می‌شود و از بار غیرضروری بر روی نرم‌افزار یا سرویس IP Blocker جلوگیری می‌کند.

بهتر است بدانید در صورت استفاده از این قابلیت، باید با دقت و احتیاط عمل کنید. ممکن است آدرس‌ IPهایی که قبلاً مسدود کردید، در آینده دوباره تهدیدی برای سیستم شما باشند. بنابراین قبل از حذف آدرس‌های مسدود، اطمینان حاصل کنید که آن‌ها دیگر خطری ندارند و از تحلیل‌های مناسب و نظارت مداوم بر روی ترافیک شبکه استفاده می‌شود.

آیا IP Blockerها قابلیت اعمال محدودیت زمانی برای آدرس‌ IPهای مسدود دارند؟

در ادامه باید به این مسئله بپردازیم که برخی از IP Blockerها، قابلیت اعمال محدودیت‌های زمانی برای آدرس‌ IPهای مسدود را دارند. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد تا زمان  مشخصی را برای دسترسی آدرس‌ IPهای مسدود تعیین کنید.

با اعمال محدودیت‌های زمانی، می‌توانید تعیین کنید که یک آدرس IP مسدود به مدت محدودی قطع شود و پس از آن مدت زمان، دسترسی خودکاراً به آن آدرس باز شود. مثلاً می‌توانید تعیین کنید که یک آدرس IP مسدود شده برای یک ساعت، یک روز یا مدت زمان دلخواه دیگر قطع شود و سپس به طور خودکار دسترسی به آن آدرس مجدداً باز شود.

این قابلیت مفید است زیرا به شما اجازه می‌دهد برای آدرس IPهای مسدود، محدودیت زمانی اعمال کنید و به طور موقت دسترسی آن‌ها را قطع کنید. این امر به شما امکان می‌دهد تا به طور موقت از دسترسی آدرس‌های مشکوک یا خطرناک جلوگیری کنید و در عین حال تأثیر کلی بر روی سرویس‌های شما کاهش می‌یابد.

تعیین مدت محدودیت زمانی برای آدرس‌ IPهای مسدود

مدت زمان محدودیت‌های زمانی برای آدرس‌های IP مسدودی معمولاً توسط تنظیمات موجود در IP Blocker قابل تنظیم است. روش تنظیم این محدودیت‌ها ممکن است با توجه به نرم‌افزار یا سرویس IP Blocker مورد استفاده متفاوت باشد، اما در اکثر موارد شامل مراحل زیر است:

 • ورود به تنظیمات IP Blocker

وارد پنل مدیریت IP Blocker خود شوید و به قسمت تنظیمات یا مدیریت آدرس‌ IPهای مسدود بروید.

 • انتخاب آدرس‌ IPهای مسدود:

آدرس‌ IPهای مسدود را که می‌خواهید برای آن‌ها محدودیت زمانی تعیین کنید، انتخاب کنید.

 • تنظیم محدودیت‌های زمانی:

در قسمت مرتبط، محدودیت‌های زمانی را برای آدرس‌ IPهای انتخابی خود تعیین کنید. این امر شامل تعیین مدت زمان قطع دسترسی و مدت زمان بعد از آن است که دسترسی به آدرس IP مجدداً باز شود.

 • ذخیره تنظیمات:

پس از تنظیم محدودیت‌های زمانی، تنظیمات را ذخیره کنید تا اعمال شود.

چگونه می‌توانم IP Blocker را پیدا کنم؟

در ادامه باید به این نکته بپردازیم که برای پیدا کردن IP Blockerها و استفاده از آن‌ها، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • جستجو در مخازن نرم‌افزار:

شما می‌توانید در مخازن نرم‌افزاری مانند GitHub، SourceForge، یا npm برای جستجوی IP Blockerها از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید. با جستجوی عبارات مانند ” IP Blocker”، ” IP blacklist ” یا “IP ban tool” می‌توانید به نتایج مناسب برسید.

 • جستجو در بازار آنلاین:

شما می‌توانید در بازارهای آنلاین برای پیدا کردن IP Blockerهای مخصوص سیستم مدیریت محتوا یا فروشگاه‌های آنلاین جستجو کنید. این بازارهای آنلاین شامل موارد مختلفی مانند WordPress Plugin Directory ،Joomla Extensions Directory یا Magento Marketplace هستند.

 • مشاوره با ارائه دهندگان خدمات هاستینگ:

اگر سرویس دهنده هاستینگ یا فروشنده سرویس امکانات مدیریت IP را ارائه می‌دهد، می‌توانید با تیم پشتیبانی آن‌ها تماس بگیرید و درخواست راهنمایی را برای استفاده از IP Blockerهای موجود در سیستم آن‌ها داشته باشید.

معرفی چند نمونه از IP Blockerهای محبوب

در ادامه، چند نمونه از IP Blockerهای محبوب را برای شما معرفی می‌کنیم:

 • Fail2Ban

این برنامه، برنامه متن بازی است که امکان مانیتورینگ لاگ‌های سیستم را دارد. در صورت تشخیص تعداد مشخصی تلاش ناموفق برای دسترسی به سیستم، آدرس IP را به صورت موقت یا دائمی مسدود می‌کند. این برنامه برای سیستم‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس مانند CentOS، Debian و Ubuntu قابل استفاده است.

 • IP2Location

IP2Location یک سرویس آنلاین است که اطلاعات مربوط به آدرس‌های IP را فراهم می‌کند. این سرویس قابلیت تشخیص و مسدود کردن آدرس‌های IP مشکوک را براساس موقعیت جغرافیایی، ISP و سایر ویژگی‌های آدرس IP فراهم می‌کند.

 • Cloudflare

Cloudflare یک سرویس CDN و امنیت وب است که قابلیت مسدود سازی IP را نیز دارد. با استفاده از Cloudflare، می‌توانید آدرس‌های IP مشکوک را مسدود کنید و حملات DDoS و تلاش‌های ناخواسته برای دسترسی به سایت خود را کاهش دهید.

 • Wordfence

Wordfence افزونه امنیتی برای سیستم مدیریت محتوا وردپرس است. از امکانات این افزونه؛ مانیتورینگ ترافیک سایت، شناخت و مسدود کردن آدرس IPهای مشکوک، محدودیت تعداد تلاش‌های ناموفق برای ورود و سایر موارد امنیتی است.

 • Iptables

Iptables یک ابزار متن باز در لینوکس است که قابلیت کنترل دسترسی براساس آدرس IP را فراهم می‌کند. با استفاده از iptables، می‌توانید قوانین مختلفی برای مسدود کردن آدرس‌های IP مشکوک را تنظیم کنید.

آی پی بلاکر چیست؟
سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم اطلاعات کاملی در مورد ip blocker در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شدید مسدودکننده IP، نرم‌افزار یا سرویسی است که به شما امکان از دسترس خارج کردن و قطع ارتباط برخی آدرس‌های IP با سیستم و شبکه را می‌دهد. وقتی آن را استفاده می‌کنید، می‌توانید آدرس‌های IP خاصی که ناخواسته یا هدفمند برای دسترسی به سیستم شما مشکل‌ساز هستند را مسدود کنید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

5 2 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها