جذب کارشناس فنی هاستینگ

زبان‌های برتر برنامه‌نویسی در سال 2023

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

در این مطلب قصد داریم به زبان‌های برتر برنامه‌نویسی در سال 2023 بپردازیم و آن‌ها را با هم مقایسه و تحلیل کنیم. با ما همراه باشید.

امروزه، برنامه‌نویسی اصل بسیار مهمی محسوب می‌شود و افراد زیادی قصد دارند با یادگیری این دانش، بتوانند وارد حوزه‌های مختلف شوند. زبان‌های برنامه‌نویسی متنوع هستند، اما شما باید تنها بر یادگیری یک زبان تمرکز داشته باشید و تلاش کنید دانش خود را در آن زمینه بالا ببرید. بنابراین آگاهی از زبان‌های برتر برنامه‌نویسی در سال 2023 برای انتخاب و یادگیری یکی از آن‌ها کمک زیادی به ما خواهد کرد.

جاوا اسکریپت

به عنوان یکی از زبان‌های برتر برنامه‌نویسی در سال 2023 می‌توان به جاوا اسکریپت اشاره کرد. جاوا‌اسکریپت (JavaScript) یک زبان برنامه‌نویسی اسکریپت است و نسخه بهبود یافته از زبان جاوا (Java) به شمار می‌رود. این زبان به صورت اصلی در محیط مرورگرهای وب استفاده می‌شود و قدرتمندترین زبان برنامه‌نویسی در دسترس برای تعامل با وب است.

جاوا‌اسکریپت ابتدا توسط شرکت Netscape Communications در سال ۱۹۹۵ به عنوان بخشی از مرورگر Netscape Navigator معرفی شد. از آن زمان به بعد، جاوا‌اسکریپت به طور پیوسته توسعه یافته و به یکی از زبان‌های محبوب و پرکاربرد در برنامه‌نویسی وب تبدیل شده است.

زبان های برنامه نویسی برتر در سال 2023

جاوا‌اسکریپت به برنامه‌نویس اجازه می‌دهد تا به صورت تعاملی و پویا با المان‌های HTML صفحات وب کار کند. با استفاده از جاوا‌اسکریپت، می‌توانید اقداماتی مانند تعویض محتوا، تغییر استایل، اعتبارسنجی فرم‌ها، ایجاد اعلان‌ها و تعامل با سرویس‌های وب را در وبسایت خود انجام دهید

به علاوه، جاوا‌اسکریپت به عنوان زبانی کلاینت-ساید (Client-Side) عمل می‌کند، به این معنی که کدهای جاوا‌اسکریپت در مرورگر کاربر اجرا می‌شوند و نیازی به ارسال درخواست به سرور ندارند. این ویژگی باعث می‌شود که بتوانید به صورت فوری پاسخگوی عملکرد کاربر و تعامل با آن باشید

جاوا‌اسکریپت با پشتیبانی گسترده‌ای از مرورگرهای مختلف و استفاده وسیع در صفحات وب، به عنوان یکی از اصلی‌ترین زبان‌ها و جزو زبان‌های برتر برنامه‌نویسی در سال 2023 شناخته می‌شود. علاوه بر این، جاوا‌اسکریپت در سمت سرور (Server-Side) با استفاده از پلتفرم‌هایی مانند Node.js نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد

پایتون

یکی دیگر از زبان‌های برتر برنامه‌نویسی در سال 2023 پایتون است. پایتون (Python) یک زبان برنامه‌نویسی قدرتمند و پرکاربرد است که توسط گوئیدو وان روسوم (Guido van Rossum) در دهه ۱۹۹۰ ارائه شد. این زبان دارای ویژگی‌هایی مانند خوانایی بالا، ساختار راحت و قابلیت توسعه آسان است و همین امر دلیلی است که پایتون توانست مورد توجه قرار گیرد.

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا، تفسیری و شیءگرا است. از آنجا که طراحی پایتون به شکلی است که کد‌های برنامه‌نویسی را به آسانی به کدهای خوانا و قابل درک برای انسان‌ها تبدیل می‌کند، آموزش و استفاده از آن برای افرادی که تازه وارد دنیای برنامه‌نویسی هستند، بسیار مناسب است.

زبان های برنامه نویسی برتر در سال 2023

پایتون در بسیاری از زمینه‌های برنامه‌نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از آن جمله می‌توان به توسعه وب، علم داده، هوش مصنوعی، اتوماسیون سیستم، توسعه بازی و برنامه‌های دسکتاپ اشاره کرد. همچنین، پایتون یک زبان متن‌باز است و جامعه فعال برنامه‌نویسی پشت آن قرار دارند، بنابراین ابزارها و کتابخانه‌های فراوانی برای تسهیل توسعه و افزایش کارایی در دسترس است.

یکی از ویژگی‌های مهم پایتون، سادگی و خوانایی بالای این زبان است. پایتون از فضای سفید(Whitespace) برای تفکیک بلوک‌های کدی استفاده می‌کند و نیازی به استفاده از براکت‌ها برای این منظور ندارد.این ویژگی باعث می‌شود که کد نوشته شده با پایتون، بسیار خواناتر و قابل فهم‌تر باشد.

به علاوه، پایتون دارای یک بسته کتابخانه بسیار گسترده به نام “استاندارد لایبرری پایتون(Python Standard Library)است که شامل ابزارها و کتابخانه‌های متنوعی برای انجام وظایف مختلف است. همچنین، برای پایتون مجموعه‌ای بسیار بزرگ از کتابخانه‌های خارجی وجود دارد که توسط جامعه برنامه‌نویسی توسعه و ارائه شده‌اند و می‌توانند در توسعه برنامه‌های مختلف بسیار مفید باشند. زبان برنامه‌نویسی پایتون، بر خلاف بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی که نامشان از نام فرد یا مکان خاصی گرفته می‌شود، نام خود را از افعی پایتون الهام گرفته است.

زبان برنامه‌نویسی TypeScript

TypeScript یکی دیگر از زبان‌های برتر برنامه‌نویسی در سال 2023 است. TypeScript یک زبان برنامه‌نویسی تایپ‌شده است که به عنوان نسخه بهبود یافته از جاوا‌اسکریپت (JavaScript) محسوب می‌شود. این زبان توسط مایکروسافت توسعه داده شده است و قابلیت‌هایی را به جاوا‌اسکریپت اضافه می‌کند.

TypeScript بر پایه سینتکس جاوا‌اسکریپت ساخته شده است و به طور معمول توسط یک کامپایلر به جاوا‌اسکریپت تبدیل می‌شود تا در مرورگرها و محیط‌های اجرای جاوا‌اسکریپت قابل اجرا باشد. با این حال، در مقابل جاوا‌اسکریپت که یک زبان بدون تایپ است، TypeScript از قوانین و مفاهیم تایپ‌شده پشتیبانی می‌کند. TypeScript امکانات متعددی را به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد.

از جمله مزیت‌های اصلی TypeScript می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تایپ‌گذاری:

TypeScript از سیستم تایپ استفاده می‌کند که به برنامه‌نویسان کمک می‌کند تا خطاهای تایپی را در مرحله کامپایل شناسایی کنند. این ویژگی باعث افزایش اطمینان و امنیت در توسعه برنامه‌ها می‌شود.

 • پشتیبانی از ویژگی‌های جدید ECMAScript:

TypeScript از ویژگی‌های جدیدی که در استاندارد ECMAScript (استانداردی که جاوا‌اسکریپت بر اساس آن تعریف می‌شود) اضافه شده است، پشتیبانی می‌کند. با استفاده از TypeScript، می‌توانید از ویژگی‌هایی مانند کلاس‌ها، ماژول‌ها و جنریک‌ها بهره ببرید.

 • ابزارهای توسعه:

TypeScript ابزارهای توسعه مفیدی مانند IntelliSense (تکمیل خودکار کد) و اشکال‌زدایی مقیاس‌پذیر را در محیط‌های توسعه (مانند Visual Studio Code) فراهم می‌کند. این ابزارها به توسعه‌دهندگان کمک می‌کنند تا بهترین استفاده را از قابلیت‌ها و ویژگی‌های TypeScript برداشت کنند.

 • سازگاری با جاوا‌اسکریپت:

یکی از ویژگی‌های مهم TypeScript این است که کد جاوا‌اسکریپت قابل استفاده و ترجمه در TypeScript است. این به برنامه‌نویسان امکان می‌دهد تا در پروژه‌های مترجمه شده از جاوا اسکریپت به TypeScript از کدهای موجود خود استفاده کنند و به تدریج به TypeScript مهاجرت کنند.

زبان برنامه‌نویسی SQL

یکی دیگر از زبان‌های برتر برنامه‌نویسی در سال 2023 SQL است. SQL (Structured Query Language) یک زبان برنامه‌نویسی است که برای مدیریت و تعامل با پایگاه‌های داده رابطه‌ای (Relational Database Management Systems) استفاده می‌شود. همچنین SQL به عنوان زبان استاندارد برای ارتباط با پایگاه‌های داده رابطه‌ای شناخته می‌شود و برای عملیاتی مانند جستجو، درج، به‌روزرسانی و حذف اطلاعات در پایگاه‌های داده استفاده می‌شود.

زبان های برنامه نویسی برتر در سال 2023

SQL در سال ۱۹۷۰ توسط دونالد د. چمبرلین (Donald D. Chamberlin) و ریموند ف. بویس (Raymond F. Boyce) در شرکت IBM توسعه داده شد. این زبان بر پایه جبر مجموعه‌ها (Set Theory Algebra) و جبر رابطه‌ای (Relational Algebra) ساخته شده است. با استفاده از SQL، می‌توانید پایگاه‌های داده را ایجاد کرده، جداول را تعریف کرده و عملیات مختلفی روی داده‌ها انجام دهید. برخی از عملیات رایج در SQL عبارتند از:

 • SELECT

برای جستجو و استخراج داده‌های مورد نیاز از جداول پایگاه داده استفاده می‌شود. SELECT به شما امکان می‌دهد تا ستون‌ها و ردیف‌هایی را که به آن‌ها علاقه دارید، انتخاب کنید.

 • INSERT

برای درج رکوردهای جدید در یک جدول پایگاه داده استفاده می‌شود. با استفاده از INSERT، می‌توانید داده‌ها را به جدول اضافه کنید.

 • UPDATE

برای به‌روزرسانی داده‌ها در جداول پایگاه داده استفاده می‌شود. با استفاده از UPDATE، می‌توانید مقادیر ستون‌های موجود را تغییر دهید.

 • DELETE

برای حذف رکوردهای موجود در جداول پایگاه داده استفاده می‌شود. DELETE به شما امکان می‌دهد رکوردهایی را که دیگر نیازی به آن‌ها ندارید، حذف کنید.

زبان برنامه‌نویسی RUST

یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی برتر در سال

2023 RUST است. Rust یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا، کامپایلر و تایپ‌شده است که برای توسعه نرم‌افزارهای قابل اعتماد، کارآمد و ایمن ساخته شده است. Rust توسط Mozilla Research توسعه داده شده است و اولین نسخه عمومی آن در سال ۲۰۱۰ منتشر شد.

اهداف اصلی طراحی Rust به صورت زیر است:

 • امنیت:

Rust طراحی شده است تا خطاها و آسیب‌پذیری‌های شایع و وابسته به حافظه مانند خطاهای دسترسی به حافظه بدون مجوز، دیتا ریس و از دست روی حافظه را به حداقل برساند. با استفاده از قواعد امنیتی محکم و سیستم امنیتی خودکار، Rust امکان ایجاد برنامه‌هایی را فراهم می‌کند که از نقاط ضعف امنیتی بسیاری در زبان‌های دیگر جلوگیری می‌کند.

 • کارآیی:

Rust قابلیت تولید کد با کارآیی بالا را فراهم می‌کند.

 • قابلیت استفاده:

Rust از قوانین و مفاهیم تایپ‌شده بهره می‌برد که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند کد قابل خواندن، قابل نگهداری و قابل توسعه را ایجاد کنند. زبان Rust از الگوهای کدنویسی مدرن و ایده‌آل پیروی می‌کند و ابزارهایی را فراهم می‌کند که به توسعه‌دهندگان در ایجاد برنامه‌های قابل استفاده و کارآمد کمک می‌کند.

 • همگرایی:

Rust ابزارها و روش‌هایی را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا بتوانند به راحتی و با قابلیت‌های انتزاعی برنامه‌های همروند را پیاده‌سازی کنند. Rust از خطایابی خودکار پشتیبانی می‌کند و اجازه می‌دهد برنامه‌هایی مناسب تولید شوند.

جدا از اهداف اصلی، Rust دارای ویژگی‌های دیگری نیز هست که آن را جذاب می‌کند و از میان این ویژگی‌ها، می‌توان به الگوهای برنامه‌نویسی کارآمد مانند borrowing Ownership که از ریسک‌های مربوط به همزمانی و مدیریت حافظه جلوگیری می‌کند، اشاره کرد. با توجه به قابلیت‌هایی نظیر امنیت، کارآیی و قابلیت استفاده، Rust در زمینه‌های مختلفی مانند توسعه نرم‌افزارهای سیستم، برنامه‌نویسی سرور، ابزارهای اینترنت اشیاء (IoT) و برنامه‌نویسی وب استفاده می‌شود. همچنین، Rust اکوسیستم فعالی از کتابخانه‌ها و ابزارها دارد که توسعه‌دهندگان را در ساخت برنامه‌های متنوع و کاربردی کمک می‌کند.

زبان برنامه‌نویسی GO

Go یا Golang یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا و کامپایلر است که توسط گوگل توسعه داده شده است. طراحی Go با هدف سادگی، کارآمدی و قابلیت گسترش سریع برای توسعه نرم‌افزارهای مقیاس بزرگ و برنامه‌های هم‌روند صورت گرفته است.

ویژگی‌های طراحی Go عبارتند از:

 • سادگی:

Go طراحی شده است تا ساده و قابل فهم باشد. در واقع، طراحان Go تلاش کرده‌اند تا زبانی را ایجاد کنند که کد قابل خواندن، قابل نگهداری و قابل توسعه داشته باشد.

 • کارآمدی:

Go برای برنامه‌نویسی با عملکرد بالا طراحی شده است. با استفاده از کامپایلر خود و سیستم‌های بهینه‌سازی موثر، Go قابلیت تولید کد کارآمد و با سرعت بالا را فراهم می‌کند.

 • همروندی:

یکی از اهداف اصلی طراحی Go، پشتیبانی از همروندی با بازدهی بالا است. Go ابزارها و مکانیزم‌هایی را برای هم‌روندی ارائه می‌دهد که توسعه‌دهندگان را در ایجاد برنامه‌های هم‌روند از جمله سرویس‌های شبکه، وب و مدیریت منابع هم‌روند کمک می‌کند.

 • کاربری وسیع:

Go از طریق کتابخانه‌های استاندارد قدرتمند و جامعی که توسط گوگل ارائه می‌شود، امکانات گسترده‌ای را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. همچنین این زبان برنامه نویسی از راهنمایی و پشتیبانی قوی جامعه برنامه نویسان، برخوردار است.

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم اطلاعات کاملی در مورد زبان‌های برتر برنامه‌نویسی در سال 2023 در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شدید هر یک از این زبان‌ها، دارای ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی هستند و شما می‌توانید با توجه به اهدافی که مد نظر دارید یکی از آن‌ها را بیاموزید و به جامعه برنامه‌نویسان بپیوندید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

5 1 رای
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها