جذب کارشناس فروش

جذب کارشناس فنی

Stream Control Transmission Protocol (SCTP)

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

SCTP

SCTP یا همان پروتکل انتقال کنترل جریان، جز پروتکل لایه انتقال می باشد. که تقریبا می توان گفت وظیفه ای به مانند پروتکل های  TCP وUDP دارد . پروتکل SCTP برخی از ویژگی های سرویس های

این دو پروتکل را ارائه می کند، بدین صورت که به مانند UDP ، مبتنی بر پیام و قابل اطمینان است و همانند TCP ، در بخش انتقال پیام، از قابلیت کنترل ازدحام استفاده می کند. که تفاوت این پروتکل با دو پروتکل ذکر شده دیگر، در بحث ایجاد مسیر های اضافی و چند شاخه ای و افزایش اطمینان و قابلیت توسعه پذیری است.

اگر sctp توسط سیستم عامل پشتیبانی نشود، این امکان وجود دارد که با استفاده از تونلینگ

 ( tunneling) ، از sctp بر روی udp  استفاده کنیم . ( به مانند mapping tcp api )

برنامه های کاربردی sctp ، داده ها را برای ارسال به صورت پیام به لایه انتقال sctp ، تحویل می دهند . همچنین این پروتکل ، پیام ها و اطلاعات کنترلی را به صورت دو بخش جداگانه قرار می دهد که هر کدام توسط هدر آن بخش شناسایی می شود و حتی این پروتکل می تواند پیام ها را نیز بخش بخش کند ، که البته در آن صورت هر بخش تنها شامل داده های مربوط به یک کاربر می باشد و سپس SCTP این بخش هارا به صورت مجموعه ای در می آورد و به بسته (پکیج) sctp تبدیل می کند .

بنابراین بسته ی sctp که به پروتکل اینترنت تحویل داده می شود ، شامل هدر بسته ، بخش کنترل sctp ( در صورت نیاز ) و بخش داده sctp (زمانی که در دسترس باشد ) می باشد .

همانند udp ، در sctp نیز فرستنده پیام را در یک بخش ارسال میکند و آن پیام نیز توسط برنامه دریافت و در یک بخش پردازش می شود . در مقابل ، tcp پروتکلی جریان گرا (مبتنی بر جریان داده ای ) است که جریانی از بایت ها را به صورت مطمئن و پشت سر هم ارسال می کند . البته tcp این امکان را به گیرنده نمی دهد که از تعداد دفعاتی که فرستنده به tcp درخواست ارسال کرده است ، مطلع شود .

همچنین در سمت فرستنده ، tcp چندین بایت به صف بایت های در حال ارسال اضافه می کند .

اصطلاح multi-streaming نیز به قابلیت و ظرفیت sctp برای ارسال چندین جریان داده ای مستقل به صورت موازی با هم اطلاق می شود .

 tcp در هر بخش با اختصاص دادن شماره به بایت ها ، آن ها را به ترتیب پشت سر هم نگه می دارد که در مقابل،sctp  به هر پیام ارسال شده توسط جریان ، یک شماره اختصاص می دهد.

در مقاله های بعدی ، پروتکل دیگری را مورد بررسی قرار خواهیم داد

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها