مرکز محتوای Server.ir :

SIP یا Session Initiation Protocol

SIP یا Session Initiation Protocol

 

SIP

SIP به معنی پروتکل ایجاد (شروع ) بخش و جز پروتکل های ارتباطی برای سیگنال دهی و کنترل بخش های چند رسانه ای ارتباط است. معروف ترین برنامه کاربردی این پروتکل، برنامه Internet telephony به منظور برقراری تماس های صوتی و تصویری می باشد که به خوبی سرویس ایجاد پیام آنی بر روی پروتکل اینترنت ( Ip) است.

قابلیت ایجاد، اصلاح و حذف کردن بخش هایی که شامل یک یا چندین مدیا هستند را دارد. SIP در لایه ی application قرار دارد و به نحوی طراحی شده است که مستقل از لایه ی زیرین خود یعنی لایه انتقال عمل نماید.

این پروتکل، پروتکلی متنی است که بسیاری از المان های پروتکل HTTP ( پروتکل انتقال ابر متن) و پروتکل SMTP (پروتکل ارسال ایمیل) را یکسان یا بهم وصل می نماید . SIP با چندین پروتکل های دیگر لایه application برای شناسایی و انتقال مدیا همکاری می کند ، که بخش شناسایی و تشخیص هویت مدیا ، توسط پروتکل SDP (Session Description Protocol – پروتکل توصیف جلسه یا بخش) انجام می شود .

به منظور انتقال جریان رسانه ها (صدا و تصویر)، SIP از پروتکل RTP یا SRTP کمک می گیرد . همچنین برای انتقال ایمن پیام های SIP ، پروتکل توسط TLS (Transport Layer Security – امنیت لایه انتقال) رمزنگاری می شود.

همانطوری که گفته شد ، SIP به صورت مستقل از لایه زیرین خود یعنی  لایه انتقال عمل می کند و بر روی 3 پروتکل TCP,UDP و SCTP به صورت دو بخشی یا چند بخشی اجرا می شود .

هر فرایندی که در ارتباط با http انجام می گیرد شامل درخواستی از سوی کاربر است که باعث ایجاد عملیاتی بر روی سرور می شود که SIP با استفاده مجدد از هدر فیلد ها ،رمزنگاری rule ها و وضعیت کد ها در http ، فایلی با فرمت متنی قابل خواندن ایجاد می کند.

برقراری ارتباط کاربران با پروتکل SIP ، به صورت کلی بدین صورت است که آن ها از پروتکل های UDP یا TCP برروی پورت 5060 و یا 5061 استفاده می کنند .پورت 5060 به صورت رمزنگاری نشده است در حالیکه پورت 5061 از ترافیک رمزنگاری شده با TLS استفاده می کند .

از دیگر قابلیت های این پروتکل ، اصلاح کردن ویژگی های تماس ها از قبیل : تغییر آدرسها یا پورت ها ، وارد کردن مخاطبان بیشتر در یک تماس و حذف یا اضافه کردن جریان داده ها .

توضیح پروتکل ایجاد (شروع ) جلسه یا همان SIP نیز در اینجا به پایان رسید

از همراهی شما همراهان همیشگی Server.ir کمال تشکر را داریم .

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

Let’s Encrypt

نصب let’s encrypt در IIS

در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که برروی سرور ویندوزی خود ssl رایگان let’s encrypt  رو در IIS به چه صورت هستT

الکسا

الکسا که بود و چه کرد؟

در حوزه سئو و بهینه‌سازی جایگاه وبسایت در سیستم رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ابزار مختلفی وجود دارند اما شاید بتوان الکسا را معروف‌ترین و پرکاربردترین این

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.