جذب کارشناس فنی هاستینگ

SEO (عبارت رایج سئو) یا بهینه سازی موتورهای جستجوگر چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

SEO برگرفته شده از کلمه Search Engine Optimization   می باشد و البته واژه سئو که در کاربران ایرانی رایج می باشد با بهره گیری از مخفف این عبارت است  و شامل تمام فعالیت ها جهت بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو می باشد.

SEO تکنیکی است برای:

 • طراحی و توسعه ی وب سایت برای رنک بالا در نتایج موتور های جستجوگر
 • افزایش حجم و کیفیت ترافیک وب سایت از موتور ها ی جستجوگر
 • بازاریابی از طریق دانستن اینکه الگوریتم های موتور های جستجوگر به چه طریق کار میکنند، و دیگر اینکه کاربران ممکن است چه چیزی  را در موتور های جستجوگر سرچ میکنند.

اگر به دنبال انجام عملیات ابتدایی SEO  هستید، لازم است در ابتدا بدانید که موتور های جستجو چگونه کار می کنند.

SEO

موتور های جستجوگر چگونه کار می کنند:

موتور های جستجوگر به منظور ارائه ی نتایج، فعالیت های مختلفی را انجام میدهند.

 • CRAWLING: فرایند تهیه تمامی صفحات وب مرتبط به یک وب سایت است. این وظیفه برعهده ی نرم افزاری به نام CRAWLER یا SPIDER می باشد. (که همانطور که از نام آن  مشخص است همچون یک عنکبوت در صفحات مختلف وب می گردد). به اصطلاح کار جمع آوری اطلاعات برعهده ی اسپایدر می باشد.
 • INDEXING : این فرایند شامل ایجاد فهرست برای تمام صفحات وب و نگهداری آن ها در پایگاه داده می باشد که در آینده توانایی بازیابی آنها موجود باشد.تمام اطلاعات جمع آوری شده توسط SPIDER ها در اختیار ایندکسر قرار میگیرد و اطلاعات ارسالی مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرند. اساسا فرایند INDEXING  شامل شناسایی کلمات و عباراتی است که بهترین توصیف ازآن صفحه و کلمات کلیدی مرتبط با آن را ارائه می دهد.
 • PROCESSING: به محض اینکه درخواستی در موتورهای جستجوگر می آید آن کلمه ی جستجو شده با اطلاعات موجود در دیتابیس ها مقایسه میشود.
 • Calculating Relevancy: در این مرحله ممکن است عبارت جستجو شده در بیش از یک صفحه باشد لذا موتور های جستجوگر فرایند مقایسه ی کلمه ی جستجو شده با تمام صفحات موجود را آغاز میکند.
 • Retrieving Result: در آخرین مرحله بهترین نتیجه مطابقت داده شد را بازیابی میکند. و این دقیقا همان چیزی است که در مرورگر نمایش داده میشود.
 • الگوریتم های جستجو مانند GOOGLE وYAHOO اغلب الگوریتم ها ی خود را ده ها بار در هر ماه به روز می کنند. و هنگامی که شما تغییراتی در رتبه بندی سایت خود مشاهده می نمایید به  دلیل تغییرات الگوریتمی می باشد.

رتبه موتور جستجو چیست؟

هنگامی که شما هر کلمه کلیدی را با استفاده از یک موتور جستجو، جستجو می کنید، هزاران نتیجه در پایگاه داده آن نمایش داده می شود. رتبه بندی صفحه توسط موقعیت صفحات وب نمایش داده شده در نتایج موتور محاسبه می شود. اگر یک موتور جستجو صفحه شما را در موقعیت اول قرار دهد، رتبه بندی صفحه وب شما شماره 1 است و به عنوان صفحه با بالاترین رتبه شناخته می شود. SEO فرایند طراحی و توسعه یک وب سایت برای دستیابی به رتبه بالا در نتایج موتور جستجو است.

 ON-PAGE و OFF-PAGE در SEO به چه معناست؟

به طور مفهومی دو راه جهت بهینه سازی سایت وجود دارد :

On-Page SEO: شامل یک محتوای خوب ، انتخاب کلمات کلیدی مناسب، قرار دادن کلمات کلیدی در مکان مناسب، قرار دادن عنوان مناسب در هر صفحه و …

Off-Page SEO: شامل ساختن لینک، تبادل لینک ها، افزایش محبوبیت لینک ها و …

تکنیک های SEO  به دو دسته ی گسترده تقسیم می شوند: White Hat SEO   و Black Hat SEO

 • White Hat SEO: تکنیک هایی که موتور های جستجو به عنوان یک طراحی خوب توصیه می کنند.
 • Black Hat SEO: تکنیک هایی که موتور های جستجو آن هارا تایید نمی کنند و برای به حداقل رساندن آن ها تلاش میکنند. این تکنیک ها با نام spamdexing شناخته می شود.
اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها