جذب کارشناس فنی هاستینگ

RAM و انواع آن

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

 RAM چیست؟

RAM مخفف عبارت حافظه با دسترسی تصادفی است. این کمک می کند که RAM را به گونه ای تصور کنید که گویی مانند یک شبکه بزرگ چیده شده است هر سلول می تواند اطلاعات را ذخیره کند. اگر بدانید در چه سطر و ستونی قرار دارد، می‌توانید به هر سلولی در RAM دسترسی داشته باشید.

یکی از چیزهای ناامید کننده در مورد داشتن رایانه این است که دیر یا زود نمی تواند با نیازهای نرم افزار شما سازگاری داشته باشد. اما یک خبر خوب وجود دارد شما می توانید با ارتقاء حافظه دسترسی تصادفی ( RAM ) به رایانه خود کمک کنید تا با زمان همگام شود . و بهتر از آن، این یکی از اصلاحات ساده تری است که می توانید در رایانه خود انجام دهید.

اطلاعات موجود در سلول های حافظه RAM را می توان بازنویسی یا پاک کرد. این یکی از راه هایی است که با حافظه فقط خواندنی ( ROM ) متفاوت است. رام کامپیوتر شما به مدار دستگاه شما متصل میباشد. این شامل اطلاعاتی است که به رایانه شما اجازه می دهد تا عملکردهای اساسی مانند راه اندازی سیستم عامل یا فعال کردن سخت افزار را انجام دهد.

RAM

RAM به رایانه شما کمک می کند تا برنامه ها را اجرا کند. رایانه شما اطلاعات موقتی را در سلول های حافظه ذخیره می کند و هنگام اجرای برنامه ها به اطلاعات  اشاره می کند. اگر اطلاعات در رم رایانه شما نیست، رایانه باید به هارد دیسک خود مراجعه کند. این سرعت کمتر از استخراج اطلاعات از رم است. بنابراین اگر رایانه شما رم کافی برای اجرای چندین برنامه یا حتی یک برنامه بزرگ ندارد، ممکن است احساس کنید که فقط در حال خزیدن است.

هر کامپیوتر دارای حداکثر مقدار رمی است که می تواند تحمل کند. هنگامی که به این حد رسیدید، تا جایی که می توانید با سخت افزار خود پیش رفتید. اما اگرمنابع دستگاه خود را  سفارشی نکرده باشید، به احتمال زیاد رایانه شما ظرفیت زیادی برای رم بیشتر دارد.برای مطالعه بیشتر میتوانید به این مقاله مراجعه کنید.

 RAMحافظه داخلی CPU برای ذخیره اطلاعات ، برنامه ها و نتایج برنامه است. رام یک حافظه خواندن/نوشتن است که اطلاعات  را تا زمانی که دستگاه کار کند ذخیره می کند. به محض خاموش شدن دستگاه، اطلاعات  پاک می شوند.

زمان دسترسی در RAM مستقل از آدرس است، یعنی دسترسی به هر مکان ذخیره سازی در داخل حافظه مانند سایر مکان ها آسان است و به همان اندازه زمان می برد. اطلاعات  موجود در RAM را می توان به صورت تصادفی در دسترس قرار داد اما بسیار هزینه براست.

RAM فرار است، یعنی اطلاعات  ذخیره شده در آن با خاموش کردن رایانه یا قطع برق از بین می رود. از این رو، یک سیستم برق اضطراری پشتیبان (UPS) اغلب با رایانه ها استفاده می شود. رم کوچک است. هم از نظر اندازه فیزیکی و هم از نظر حجم داده ای که می تواند نگه دارد.

RAM دو نوع است –

 • رم استاتیک (SRAM)
 • رم دینامیک (DRAM)

RAM استاتیک (SRAM)

SRAM برای حافظه کش استفاده می شود ، می تواند اطلاعات  را تا زمانی که برق وجود دارد نگه دارد. برای ذخیره اطلاعات موجود به طور همزمان به روز می شود. با تکنولوژی CMOS ساخته شده . دارای 4 تا 6 ترانزیستور است . به دلیل وجود ترانزیستور نیازی به چرخه تجدید دوره ای ندارد. اگرچه SRAM سریعتر است، اما به برق بیشتری نیاز دارد و طبیعتاً گرانتر است. از آنجایی که SRAM به برق بیشتری نیاز دارد، گرمای بیشتری نیز ایجاد میکند .

 RAM عملکرد SRAM

 

عملکرد SRAM این است که یک رابط مستقیم با واحد پردازش مرکزی با سرعت های بالاتر فراهم می کند.

 ویژگی های  RAM SRAM

 1. SRAM به عنوان حافظه کش در داخل کامپیوتر استفاده می شود.
 2. SRAM به عنوان سریعترین خافظه در بین تمام حافظه ها .
 3. SRAM گرانتر است.
 4. SRAM چگالی کمتری دارد (تعداد سلول های حافظه در واحد سطح).
 5. مصرف برق بالا

RAMدینامیک (DRAM)

DRAM، بر خلاف SRAM، برای حفظ اطلاعات  باید به طور مداوم به روز شوداین کار با قرار دادن حافظه روی مدار تازه سازی انجام می شود که اطلاعات  را چند صد بار در ثانیه بازنویسی می کند. DRAM برای اکثر حافظه های سیستم استفاده می شود زیرا ارزان و کوچک است. همه DRAM ها از سلول های حافظه تشکیل شده اند که از یک خازن و یک ترانزیستور تشکیل شده اند.

ویژگی های RAMدینامیک

 • طول عمر کوتاه
 • نیاز به تجدید مداوم دارد
 • در مقایسه با SRAM کندتر است
 • به عنوان RAM استفاده می شود
 • در اندازه کوچکتر
 • ارزان تر
 • مصرف برق کمتر

در این مقاله سعی کردم مطالی خلاصه ای در ارتباط با RAM  بگویم.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها