جذب کارشناس فنی هاستینگ

Perl یا Python یا Ruby کدام برای یادگیری مناسب تر است؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

در این مقاله به بررسی و مقایسه ی 3 زبان اسکریپتی Perl و Python و Ruby  از نظر مناسب بودن برای یادگیری می پردازیم.

 Perl یا Python یا Ruby

در ابتدا اشاره می کنیم که Perl مسن ترین این زبان ها بوده و پر سابقه تر از همه می باشد که البته نشانه ی برتری نیست و همچنین Ruby نیز جدید ترین و جوان ترین زبان در بین این سه می باشد که قطعا جدید بودن یک زبان نیز دلیل ضعف و یا برتری آن نخواهد بود.

درهمین اول کار نتیجه ی آخر را اعلام می کنیم که برتری این زبان ها به هیچ عنوان نسبت به یکدیگر قابل مشاهده نبوده و تنها کاربری شماست که برتری هر کدام را در حوزه ی مورد نیاز شما مشخص می کند.

در هنگام استفاده از زبان برای برنامه نویسی های حجیم و بازی و سیستم های قدرتمند Python یک گزینه ی بسیار خوب بوده زیرا کار با آن راحت می باشد و همچنین دارای کتابخانه های بسیار جامع و کاملی است، اما در زمینه ی وب و صفحات وب به علت یادگیری آسان و کوتاه تر بودن کد های صفحات مشابه Ruby می تواند یکی از بهترین پیشنهاد ها برای یادگیری و استفاده می باشد.

و اما Perl : این زبان دارای دو قابلیت بسیار ویژه ی Glue Language و Cross Platform است. که اولی یعنی زبان چسبنده که به معنی این است که کد های آن در داخل متن دیگر فایل ها و زبان ها نیز قابل اجراست و دومی به این مفهوم می باشد که تقریبا در تمامی سیستم عامل ها قابل اجرا می باشد و برنامه ای که توسط آن در یک سیستم عامل نوشته شده در سیستم عامل دیگر نیز اجرا خواهد شد.

اما زبان Perl با اینکه زبان اسکریپتی بوده و برنامه نویسی با آن نسبت به زبان های غیر اسکریپتی آسان تر می باشد، در متن کد ها همواره شلوغی احساس می شود و خواندن متن کد ها دشوار بوده و تا کمی بهم ریخته به نظر می رسد که همین به مقداری برنامه نویسی و یادگیری آن را سخت خواهد کرد.

و اما برای انتخاب، بهترین انتخاب یادگیری هر دو زبان Python و Ruby است. زیرا یادگیری هر دوی آن ها آسان بوده و برای کاربرد های مختلف در کنار یکدیگر بسیار مفید و قدرتمند خواهند بود.

با دانشنامه Server.ir همراه باشید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها