یکی از خدمات امور پیام ها در دنیای اینترنت ((Internet message handling services (MHS) با نام مسئول انتقال رایانامه، mail transfer agent (به اختصار:MTA) , و یا Mail Relay (مخابرات رایانامه) شناخته می شود. و این نوع خدمات، نرم افزاری است که پیام های رایانامه ای الکترونیکی را توسط یک آرایش برنامه میزبان-کاربر (Client-Server) از یک رایانه به رایانه ای دیگر منتقل می کند. یک MTA هر دو بخش کاربر (ارسال پیام) و میزبان (دریافت پیام) پروتول انتقال ایمیل های ساده را بر عهده می گیرد.

واژه MailServer، Mail Exchanger و MX Host نیز به رایانه ای اشاره می کند که خدمات MTA را انجام می دهد. مرکز نام های دامنه یا DNS یک میزبان رایانامه را به یک دامنه ای که شامل رکورد های MX می شود (نامه دامنه ای که به میزبان خدمات ارسال پیام اشاره دارد) متصل می کند.

یک سرور ایمیل، رایانه ای است که به مصداق یک اداره پست الکترونیکی برای رایانامه ها عمل می کند می ماند. ایمیل های تبادل شده در بین شبکه ها از میان میل سرورهایی گذر می کنند که نرم افزار های تخصصی خاصی را اجرا می کنند. این نرم افزارها بر اساس پروتکل های استاندارد و مشخصی طراحی گشته اند که قادر به انجام امور پیام های رایانامه ای و هر نوع داده (تصاویر، چندرسانه و یا اسناد) پیوست شده به آنها می باشند.

در این مرحله نیاز هست که ابتدا از سه مفهوم message transfer agent یا مسئول انتقال پیام که به اختصار MTA خوانده می شود، mail submission agent یا مسئول پذیرش پیام که به اختصار MSA خوانده می شود و mail user agent یا مسئول کاربری پیام که به اختصار MUA خوانده می شود نام برده شود. یک مسئول انتقال پیام، رایانامه را از یک MTA، MSA و یا MUA دیگر دریافت می نماید و اطلاعات انتقال توسط پروتکل انتقال رایانامه ساده (Simple Mail Transfer Protocol (SMTP مشخص و اجرا می گردد. در هر ارسال ایمیل در صورتی که گیرنده ایمیل در همان سرور نباشد سرور به MTA مقصد مخابره خواهد شد و در صورتی که نیاز باشد که آن MTA نیز رایانامه مدنظر را به نقطه دیگری ارسال کند، یک سر تیتر (Header) تحت عنوان Received (دریافت شد) به سربرگ رایانامه خواهد افزود و آن را به سمت مقصد بعدی هدایت خواهد نمود.

MailServer، مسئول انتقال پیغام

معمولاً MTA (مسئول انتقال ایمیل) در پشت صحنه این انتقال فعالیت دارد و این در حالی است که مسئول کاربر پیام (MUA) به صورت مستقیم با MUA دیگر در ارتباط است. و گاهی نیز اولین گذر توسط MSA تشخیص داده و تأیید می شود. در مورد این انواع انتقال ایمیل نیز انتقال های توسط MSA و MUA معمولاً توسط پورت ۵۸۷ انجام می شوند در حالیکه انتقال های بین دو MTA یا از یک MSA به MTA از طریق پورت ۲۵ صورت خواهند گرفت.

و در صورتی که مقصد و گیرنده رایانامه محلی باشد و در همان میزبان وجود داشته باشد وظیفه تحویل ایمیل بر عهده (message delivery agent (MDA خواهد بود. نکته آخر اینکه هنگام تحویل ایمیل به گیرنده محتوای Return-Path به محموله اضافه می گردد تا مسیر بازگشت رایانامه نیز در آن ذکر گردد… برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه میل سرور می توانید به سایر مقالات دانشنامه SERVER.ir مراجعه نموده و همچنین برای بهره مندی از خدمات میل سرور می توانید از طریق هر یک از راه های ارتباطی با کارشناسان ایده پردازان در تماس باشید.

با دیگر مقالات server.ir همراه باشید.

۱۳۹۸/۰۶/۲۸

نویسنده : ر شیخ

0

معرفی SonicWall

در این مقاله قصد داریم شما را با برند SonicWall آشنا کنیم. این شرکت به صورت کلی در حوزه امنیت اطلاعات فعالیت دارد.معرفی SonicWall  SonicWall در اصل یک شرکت خصوصی است که مقر اصلی آن در ...

۱۳۹۸/۰۶/۲۸

نویسنده : ف لقمانی

0

ایجاد دیتابیس در کنترل پنل webmin

در مقالات گذشته در خصوص نصب کنترل پنل webmin، نحوه ایجاد یوزر و همچنین آپلود اطلاعات در کنترل پنل webmin توضیح داده بودیم. در این مقاله در خصوص نحوه ایجاد یوزر و دیتابیس در کنترل پنل W...

۱۳۹۸/۰۶/۲۸

نویسنده : ب حداد

0

تغییر نسخه PHP در کنترل پنل Webmin

تا کنون در بخش مقالات، در خصوص مسائل مختلفی از کنترل پنل Webmin صحبت کرده ایم. از جمله نصب کنترل پنل، تنظیم نیم سرور، نصب گواهینامه SSL و تنظیمات CSF که هر کدام در مقالات مجزا می باشند. ...

دیدگاه کاربران

در رابطه با : "MailServer، مسئول انتقال پیغام"

avatar
  عضویت  
با خبرم کن

وب گردی

جستجو
دقیقا متنی که نوشتم
جستجو در تیتر صفحات
جستجو در متن صفحات
جستجو در نظرات
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type

با ایده پردازان همراه شو ...