جذب کارشناس فروش

MailServer، مسئول انتقال پیغام

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

یکی از خدمات امور پیام ها در دنیای اینترنت ((Internet message handling services (MHS) با نام مسئول انتقال رایانامه، mail transfer agent (به اختصار:MTA) , و یا Mail Relay (مخابرات رایانامه) شناخته می شود. و این نوع خدمات، نرم افزاری است که پیام های رایانامه ای الکترونیکی را توسط یک آرایش برنامه میزبان-کاربر (Client-Server) از یک رایانه به رایانه ای دیگر منتقل می کند. یک MTA هر دو بخش کاربر (ارسال پیام) و میزبان (دریافت پیام) پروتول انتقال ایمیل های ساده را بر عهده می گیرد.

واژه MailServer، Mail Exchanger و MX Host نیز به رایانه ای اشاره می کند که خدمات MTA را انجام می دهد. مرکز نام های دامنه یا DNS یک میزبان رایانامه را به یک دامنه ای که شامل رکورد های MX می شود (نامه دامنه ای که به میزبان خدمات ارسال پیام اشاره دارد) متصل می کند.

یک سرور ایمیل، رایانه ای است که به مصداق یک اداره پست الکترونیکی برای رایانامه ها عمل می کند می ماند. ایمیل های تبادل شده در بین شبکه ها از میان میل سرورهایی گذر می کنند که نرم افزار های تخصصی خاصی را اجرا می کنند. این نرم افزارها بر اساس پروتکل های استاندارد و مشخصی طراحی گشته اند که قادر به انجام امور پیام های رایانامه ای و هر نوع داده (تصاویر، چندرسانه و یا اسناد) پیوست شده به آنها می باشند.

در این مرحله نیاز هست که ابتدا از سه مفهوم message transfer agent یا مسئول انتقال پیام که به اختصار MTA خوانده می شود، mail submission agent یا مسئول پذیرش پیام که به اختصار MSA خوانده می شود و mail user agent یا مسئول کاربری پیام که به اختصار MUA خوانده می شود نام برده شود. یک مسئول انتقال پیام، رایانامه را از یک MTA، MSA و یا MUA دیگر دریافت می نماید و اطلاعات انتقال توسط پروتکل انتقال رایانامه ساده (Simple Mail Transfer Protocol (SMTP مشخص و اجرا می گردد. در هر ارسال ایمیل در صورتی که گیرنده ایمیل در همان سرور نباشد سرور به MTA مقصد مخابره خواهد شد و در صورتی که نیاز باشد که آن MTA نیز رایانامه مدنظر را به نقطه دیگری ارسال کند، یک سر تیتر (Header) تحت عنوان Received (دریافت شد) به سربرگ رایانامه خواهد افزود و آن را به سمت مقصد بعدی هدایت خواهد نمود.

MailServer، مسئول انتقال پیغام

معمولاً MTA (مسئول انتقال ایمیل) در پشت صحنه این انتقال فعالیت دارد و این در حالی است که مسئول کاربر پیام (MUA) به صورت مستقیم با MUA دیگر در ارتباط است. و گاهی نیز اولین گذر توسط MSA تشخیص داده و تأیید می شود. در مورد این انواع انتقال ایمیل نیز انتقال های توسط MSA و MUA معمولاً توسط پورت 587 انجام می شوند در حالیکه انتقال های بین دو MTA یا از یک MSA به MTA از طریق پورت 25 صورت خواهند گرفت.

و در صورتی که مقصد و گیرنده رایانامه محلی باشد و در همان میزبان وجود داشته باشد وظیفه تحویل ایمیل بر عهده (message delivery agent (MDA خواهد بود. نکته آخر اینکه هنگام تحویل ایمیل به گیرنده محتوای Return-Path به محموله اضافه می گردد تا مسیر بازگشت رایانامه نیز در آن ذکر گردد… برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه میل سرور می توانید به سایر مقالات دانشنامه SERVER.ir مراجعه نموده و همچنین برای بهره مندی از خدمات میل سرور می توانید از طریق هر یک از راه های ارتباطی با کارشناسان ایده پردازان در تماس باشید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها