جذب کارشناس فروش

جذب کارشناس فنی

Gzip چیست و چه می کند؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

در این مقاله می خواهیم به معرفی و ارائه توضیحاتی در مورد Gzip Compression بپردازیم.

gzip چیست

Gzip یک سرویس فشرده سازی اطلاعات می باشد که به احتمال زیاد در نگاه اول به دلیل تشابه اسمی آن با zip متوجه این موضوع شده اید. کاربری gzip در حوزه بهینه سازی سایت ها و کاهش حجم آن ها و در نتیجه افزایش سرعت آن ها می گردد.

هنگامی که مرورگر یک سایت بازخوانی می شود اطلاعات صفحه ی اصلی سایت مانند کد های html  و css از سمت سیستم شما و مرورگر فراخوانده می شوند و سپس نمایش داده می شوند،‌  هنگامی که عملیات gzip بر روی اطلاعات انجام می شود با فشرده سازی فایل های css تا میزان زیادی از حجم این فایل ها کاسته می شود در نتیجه در هنگام فراخوانی فایل سرعت بیشتری مشاهده خواهد شد.

اگر در آنالیزور های آنلاین مانند gtmetrix یا دیگر سایت ها نیز سایت خود را بررسی کرده باشید، همواره یکی از مواردی که  مورد اشاره است و نیاز به پیگیری برای بهبود سرعت سایت دارد گزینه ی gzip می باشد و همچنین پس از فعال سازی آن نیز می توانید مجدد از طریق آنالیزور ها کاهش حجم سایت و افزایش سرعت آن را کاملا لمس و مشاهده نمایید. بصورتی که حتی بسته به نوع کد نویسی gzip می تواند تا با فشرده سازی 70 درصد از حجم کد های css را کاهش دهد.

نحوه انجام اینکار نیز به این صورت است که، همانطور که می دانید در کد های css همواره تعداد زیادی از کد ها برای بخش های مختلف سایت تکرار شده و چندین مرتبه استفاده می شوند. در نتیجه gzip از این کد ها و اطلاعات اشتراک گرفته و یک نسخه نگه داری می کند و با توجه به دستورات آن ها را به مرورگر ارائه می دهد. مرورگر نیز در هنگام بازخوانی سایت ابتدا بررسی می کند که آیا gzip بر روی سایت فعال شده یا خیر و در صورتی که فعال نباشد اطلاعات را بصورت کامل و حجیم دریافت می کند.

در نتیجه برای بهبود سرعت وبسایت های خود توصیه می گردد حتما برای بررسی آن ها در آنالیزور ها اقدام کرده و قابلیت gzip را در هاست خود فعال نمایید.

با دانشنامه Server.ir همراه باشید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها