در این مقاله می خواهیم به معرفی و ارائه توضیحاتی در مورد Gzip Compression بپردازیم.

gzip چیست

Gzip یک سرویس فشرده سازی اطلاعات می باشد که به احتمال زیاد در نگاه اول به دلیل تشابه اسمی آن با zip متوجه این موضوع شده اید. کاربری gzip در حوزه بهینه سازی سایت ها و کاهش حجم آن ها و در نتیجه افزایش سرعت آن ها می گردد.

هنگامی که مرورگر یک سایت بازخوانی می شود اطلاعات صفحه ی اصلی سایت مانند کد های html  و css از سمت سیستم شما و مرورگر فراخوانده می شوند و سپس نمایش داده می شوند،‌  هنگامی که عملیات gzip بر روی اطلاعات انجام می شود با فشرده سازی فایل های css تا میزان زیادی از حجم این فایل ها کاسته می شود در نتیجه در هنگام فراخوانی فایل سرعت بیشتری مشاهده خواهد شد.

اگر در آنالیزور های آنلاین مانند gtmetrix یا دیگر سایت ها نیز سایت خود را بررسی کرده باشید، همواره یکی از مواردی که  مورد اشاره است و نیاز به پیگیری برای بهبود سرعت سایت دارد گزینه ی gzip می باشد و همچنین پس از فعال سازی آن نیز می توانید مجدد از طریق آنالیزور ها کاهش حجم سایت و افزایش سرعت آن را کاملا لمس و مشاهده نمایید. بصورتی که حتی بسته به نوع کد نویسی gzip می تواند تا با فشرده سازی ۷۰ درصد از حجم کد های css را کاهش دهد.

نحوه انجام اینکار نیز به این صورت است که، همانطور که می دانید در کد های css همواره تعداد زیادی از کد ها برای بخش های مختلف سایت تکرار شده و چندین مرتبه استفاده می شوند. در نتیجه gzip از این کد ها و اطلاعات اشتراک گرفته و یک نسخه نگه داری می کند و با توجه به دستورات آن ها را به مرورگر ارائه می دهد. مرورگر نیز در هنگام بازخوانی سایت ابتدا بررسی می کند که آیا gzip بر روی سایت فعال شده یا خیر و در صورتی که فعال نباشد اطلاعات را بصورت کامل و حجیم دریافت می کند.

در نتیجه برای بهبود سرعت وبسایت های خود توصیه می گردد حتما برای بررسی آن ها در آنالیزور ها اقدام کرده و قابلیت gzip را در هاست خود فعال نمایید.

با دانشنامه Server.ir همراه باشید.

با دیگر مقالات server.ir همراه باشید.

۱۳۹۹/۱۲/۱۱

نویسنده : م جبلی

بدون دیدگاه

فعال سازی کرون جابز

Cron Jobs قابلیتی از لینوکس است که یک command یا script را به صورت اتوماتیک برنامه ریزی می کند که در تاریخ و یا ساعت مشخصی اجرا شود. در واقع Cron یک د...

۱۳۹۹/۱۲/۰۹

نویسنده : س احمدی

بدون دیدگاه

رکورد SRV

رکورد دی ان اس سرویس یا SRV اطلاعاتی از قبیل میزبان و پورت برخی سرویس‌های خاص مانند VoIP و پیام رسانی آنی را تعیین می‌نماید. غالب رکوردهای دی ان اس تن...

۱۳۹۹/۱۲/۰۶

نویسنده : ف سلالی

بدون دیدگاه

تنظیم بدون قطعی ILO بر روی سرور ویندوزی

در این مقاله قصد داریم مراحل تنظیمات ILO در سرور LIVE و بدون قطعی و Down Time را توضیح دهیم. تا پایان این بخش با ما همراه باشید. ILO یک پورت در تجهیز...

دیدگاه کاربران

در رابطه با : "Gzip چیست و چه می کند؟"

avatar
  عضویت  
با خبرم کن

وب گردی

جستجو
دقیقا متنی که نوشتم
جستجو در تیتر صفحات
جستجو در متن صفحات
جستجو در نظرات
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type

با ایده پردازان همراه شو ...