جذب کارشناس فنی هاستینگ

GNU چیست ؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

GNU’s Not Unix) GNU)  یک سیستم عامل (Operating System)  شبه-یونیکسی (Unix-Like)  هست که توسط GNU Project توسع یافت و  از نرم افزار آزاد (Free Software) تشکیل شده است.

GNU مخفف “گنو یک یونیکس نیست” است و گنو شبه-یونیکس طراحی شده است ولی در نرم افزار آزاد و کد های برنامه نویسی تفاوت های چشمگیری وجود دارد.GNU

این سیستم عامل در سال 1983  برای توسعه یک سیستم عامل کامل و آزاد توسط آقای ریچارد ستالمن (Richard Stallmen)  پایه گذاری شد.

آقای ریچارت استالمن در آزمایشگاه هوش مصنوعی موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT)  مشغول به کار بود و معتقد بود که نرم افزار باید آزاد بوده و کاربران اجازه تغییر و ویرایش آن را داشته باشند. در سال های 1984 تا 1985 آقای استالمن کامپایلر GCC و ویرایشگر متن Emacs را نوشت و منتشر کرد و به همین دلیل ابزار هایی برای طراحی و ساخت یک سیستم عامل آزاد فراهم شد.

از آن زمان تاکنون افراد بسیاری به صورت داوطلبانه برای توسعه بخش‌های مختلف این سیستم‌عامل همکاری کرده و بخش‌های مختلف آن را توسعه دادند. امروز نسخه پایدار از این سیستم عامل را می توان با ترکیب بسته GNU با هسته Unix/Linux اجرا کرد و ویژگی های تعریف شده ترکیبی از زیر است :

  •  پک های GNU : این پک شامل  ابزار ها و  امکاناتی سیستم عاملی مثل (shell, GNU Binary Utilities,GNU Debugger,
    GNU Core Utilities و سایر کامپایلر،کتابخانه ها و … میباشد.
  •  هسته لینوکس : پیاده سازی برنامه ریزی برنامه،چند وظیفه ای ، درایور های دستگاه ،  مدیریت حافظه و غیره  کار های اصلی هسته لینوکس است که بر روی انواع معماری-کامپیوتر  اجرا می شود که آقای لینوس توروالدز  هسته لینوکس تحت مجوز GPL  در سال 1992 منتشر کرد. همچنین بهتر است بدانید که بسیاری از برنامه های گنو به سیستم عامل های دیگر منتقل شده است از جمله مایکروسافت ویندوز ، Mac OS X .

با دانشنامه های بعدی server.ir باز هم ما همراه باشید…

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها