جذب کارشناس فنی هاستینگ

DNS zone transfer چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

در این مقاله قصد داریم شما را با عملیات zone transfer در DNS server ها آشنا کنیم

DNS zone transfer چیست؟

DNS zone transfer یک نوع تبادل بین DNS server ها می باشد که بسیاری از مدیران بخش IT برای بارگذاری پایگاه های داده DNS هنگامی که چند سرور DNS در شبکه خود دارند انجام می دهند.

مزیت و چگونگی کارکرد DNS zone transfer

DNS zone transfer برای انتقال اطلاعات از پروتکل TCP که یک پروتکل قابل اطمینان می باشد، استفاده می کند و داده ها (که رکورد های DNS هستند) از این طریق بین سرور های DNS جا به جا می شوند. در این صورت هنگامی که یک یا چند Client درخواستی را به سرور DNS فرعی ارسال می کند دیگر نیازی به ارتباط مجدد آن با سرور اصلی برای دریافت record ها نیست و مستقیما پاسخ Client از طریق سرور DNS فرعی به Client داده می شود در این صورت ترافیک داخل شبکه کاهش خواهد داشت همچنین سرعت عملکرد نیز بالاتر خواهد رفت.

هر انتقال شامل یک پیشوند است که به عنوان یک رکورد SOA  (که از جنس DNS می باشد ) در zone قرار گرفته است (در آن مواردی می باشد که مشخص می کند چه سرور هایی اجازه اتصال دارند ) در حقیقت محتویات این رکورد مشخص می کند که انتقال به چه سرور هایی مجاز می باشد. این روند اتصال به سرور اصلی برای تبادل اطلاعات،ابتدا Client یک query (مرحله اول برقراری ارتباط )برای شروع اتصال به همراه یک query type AXFP (برای مثال مقدار 252) بر روی پروتکل TCP به سرور DNS ارسال می کند. سرور با مجموعه ای از پیام های که در zone قرار دارد پاسخ می دهد. اولین پاسخ رکورد منابع SOA است که شامل پیشوند zone می باشد. داده های دیگری که بین سرور و Client به صورت عادی برقرار می شود .

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

5 1 رای
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها