جذب کارشناس فروش

Debian (دبیان)، توزیع دیگری از لینوکس

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

پروژه دبیان حاصل مجموعه ای از افرادی است که هدف مشترکی مبنی بر ایجاد یک سیستم عامل رایگان را در ذهن می پرورانند. این سیستم عامل ایجاد شده را دبیان می نامند. یک سیستم عامل مجموعه ای از برنامه های پایه ای و امکانات است که موجب کارآیی رایانه شما می شود. در هسته هر سیستم عامل یک کرنل وجود دارد. کرنل اصلی ترین و بنیادین ترین برنامه ای است که بر روی هر رایانه ای وجود دارد و تمام وظایف بنیادین سیستم را بر عهده دارد و به شما اجازه می دهد که سایر برنامه ها را نیز به اجرا درآورید.

Debian

سیستم های دبیان (Debian) در حال حاضر از کرنل لینوکس و یا کرنل FreeBSD بهره می برند و لینوکس بخشی از نرم افزاری است که لینوس توروالدز آن را بنا نهاد و اکنون توسط هزاران برنامه نویس در جهان پشتیبانی می گردد. FreeBSD نیز یک سیستم عامل می باشد که متشکل از کرنل و سایر نرم افزار ها می باشد. به هر حال، پروژه دبیان در حال توسعه است تا برای سایر کرنل ها مانند Hurd نیز میسر گردد. Hurd مجموعه ای از سرور ها است که بر مبنای microkernel فعالیت می کند و ویژگی های متفاوتی را به ارمغان می آورد. Hurd نرم افزار رایگانی است که توسط پروژه GNU پدید آمده است.

لازم به ذکر است معمولاً بخش عظیمی از ابزارهای بنیادین تکمیل کننده سیستم عامل ها توسط گروه GNU آماده شده است به همین دلیل سیستم عامل ها را به صورت نام های GNU/Linux, GNU/kFreeBSD و  GNU/Hurd می شناسند که البته تمام این ابزار نیز رایگان است.

البته آنچه که مردم نیاز دارند یک application software (برنامه نرم افزار) می باشد بدین معنا که آنها برنامه ای می خواهند که به آنها کمک کند که مقصود خود برسند، حال این هدف می تواند ویرایش پوشه ها باشد تا پیاده سازی یک تجارت و یا بازی کردن و نوشتن نرم افزار و… . دبیان شامل بیش از 37500 پکیج و یا بسته می شود که مجموعه ای نرم افزار های از پیش compile شده می باشند که در در فرمت زیبایی برای نصب راحت در سیستم شما آماده شده اند. همچنین دبیان شامل یک مدیر بسته (APT) و ابزارهای دیگری برای مدیریت هزاران پکیج بر روی هزاران رایانه و به سادگی نصب یک نرم افزار ساده می باشد و تمام این خدمات رایگان ارائه می شوند.

این موضوع به مانند یک برج می ماند که بنیان آن کرنل و و بر روی آن تمام ابزار های بنیادین می باشد و سپس تمام نرم افزارهایی که شما در رایانه خود اجرا می نمایید وجود دارد. و در بالاترین نقطه برج دبیان قرار دارد که با دقت همه چیز را مرتب و منظم می سازد تا با یکدیگر فعالیت کنند.

آیا تمام این خدمات رایگان است؟؟؟

ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که چرا مردم ساعات زندگی خود را برای نوشتن یک نرم افزار و با دقت پکیج کردن آن می کنند و در انتها حاصل تمام این زحمات را به رایگان ارائه می دهند؟؟

پاسخ این سوال بین توسعه دهندگان این توزیع لینوکس متفاوت است اما برخی سعی در کمک به یکدیگر دارند و بسیاری در حال نوشتن برنامه هایی هستند که آن ها را با رایانه ها بیشتر آشنا سازد و تعداد بسیار بسیار زیادی از آن ها به دنبال راهی برای رهایی از رقم های بالای نرم افزارها هستند. گروه عظیم در حال رشدی از این جمعیت در تلاشند تا با این کار از دیگرانی که نرم افزارهای فوق العاده ی رایگان را در اختیار آنها گذاشته اند تشکر کنند و بسیاری نیز نرم افزارهای رایگانی را در آکادمی ایجاد می نمایند تا به آنها کمک کند که نتایج بهتر و کاربردی تری در تحقیقات خود به دست آورند. تجارت ها نیز به ایجاد نرم افزارهای رایگان کمک می کنند تا در توسعه آنها حرفی برای گفتن داشته باشند و :

قطعاً برای خلق یک امکان جدید، راهی سریعتر از اینکه خودتان دست به کار شوید وجود ندارد.

در نهایت در عین اینکه دبیان به عنوان یک نرم افزار رایگان شناخته شده است، مواردی وجود دارد که مردم به نرم افزارهای غیر رایگانی برای سیستم های خود نیاز دارند. در هر موردی که امکان پذیر باشد دبیان این نوع نرم افزارها را نیز پشتیبانی می کند و حتی پکیج های رو به پیشرفتی نیز وجود دارند که منحصراً وظیفه نصب نرم افزار های غیر رایگان بر روی سیستم های دبیان را بر عهده دارند…

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها