جذب کارشناس فنی هاستینگ

Data Center چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

Data Center

در این مقاله به تعریف دیتاسنتر یا Data Center می پردازیم.

Data Center یا نوع نوشتار دیگر آن Datacenter در معنای کلامی همان مرکز داده است که در مفهوم نیز تا میزان زیادی به همین معنا می باشد. دیتاسنتر مکانی یا فضایی است که سخت افزار ها و کامپیوتر ها و سرور ها در آن نگه داری می شوند که در واقع دیتاها در آن سخت افزارها ذخیره شده اند. با توجه به تعریف ساده ی ارائه شده مشخص است که دیتاسنتر بیشتر برای کاربری های بزرگ و شرکت ها و سازمان ها انجام می شود.

در سازمان ها برای مدیریت بهتر سرور ها آن ها را در یک بخش مخصوص نگه داری می نمایند و شرایط ویژه نگه داری سرور را در آن قسمت فراهم می نمایند که این شرایط ویژه است که لزوم دیتاسنتر را توجیه می کند.

برای نگه داری از سرور ها و جلوگیری کردن از قطع شدن و از دسترس خارج شدن سرور ها و همچنین حفظ اطلاعات و دیتا های موجود بر روی سرور ها شرایط و استاندارد های خاصی وجود دارد که فراهم کردن این موارد برای هر سرور به صورت جداگانه وجود ندارد، زیرا از جمله موارد لازم دما و رطوبت مناسب، سرویس های تهویه، سیستم های برق اضطراری و سرور های بکاپ و فایروال های سخت افزاری و پهنای باند بالا برای ارتباط و … می باشند که در صورتی که بخواهبم برای هر سرور این امکانات را ایجاد کنیم صرفه اقتصادی نداشته و همچنین دشوار خواهد بود. به همین دلیل بخش هایی با نام دیتاسنتر در سازمان ها ایجاد می گردند که سرور ها و سخت افزار های مورد استفاده مانند روتر و سویچ و.. در آن مکان نگه داری می شوند و شرایط لازم برای آن ها فراهم می گردد.

در دنیای اینترنت و وب هاستینگ نیز دیتاسنترهایی به صورت مجزا وجود دارند که میزبانی سخت افزار سرور های اختصاصی را به عهده می گیرند، زیرا برای برقراری ارتباط با اینترنت از طریق یک سرور نیاز به IP ثابت و پهنای باند مشخص و همچنین دیگر شرایط خاصی که در بالا ذکر شد نیز برای حفظ و نگه داری می باشد که دیتاسنترها این شرایط را تامین کرده و در ازای آن هزینه ای برای نگه داری سرور دریافت می کنند که به اصطلاح به این اکر Co-Location می گویند. دیتاسنتر های بزرگ معمولا دارای فایروال های سخت افزاری و سیستم های خنک کننده فوق پیشرفته و همچنین سیستم های پشتیبانی برق رسانی به اندازه ی حتی یک شهر کوچک می باشند.

با دانشنامه Server.ir همراه باشید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها