جذب کارشناس فنی هاستینگ

Blockchain چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

Blockchain چیست؟

در واقع از 2 کلمه BLOCK و CHAIN تشکیل شده است که به ترتیب به معنی قطعه و زنجیر هستند.


پس بلاک چین همان زنجیره ای از بلاک ها و یا زنجیره ای از قطعه هاست. این لیست از رکورد ها با استفاده از یک روش رمز نویسی ،بهم دیگر پیوند یافته و ایمن گشته اند
همچنین بلاک چین به طور ذاتی در مقابل تغییر داده ها مقاوم است. این روز ها بلاک چین جزء شنیده شده ترین نام هاست . برای اینکه در رابطه با ذات بلاک چین بیشتر آشنا شویم، بهتر است ابتدا با کلمه ای به نام cryptocurrency آشنا شویم. Cryptocurrency از لحاظ لغوی با نام “رمز پول” شناخته می شود که تا کنون مطمئنا نام رمز پول هایی مانند بیت کوین ، لایت کوین … به گوشتان خورده است.
بلاک چین یک تکنولوژی، یک ایده است که در پشت انواع cryptocurrency ها مشاهده می شود . در واقع یک دیتابیس بسط داده شده و پخش شده است .یک مجموعه از داده هاست که بدون وجود یک مرکزیت خاص،  به صورت غیر متراکم بین کامپیوتر های افراد مختلف پخش شده است و یک مفهوم بسیار متفاوت از سیستم های بک آپ و کش دارد. در واقع شامل هیچ مرکزی برای ذخیره سازی نیست و این حجم از دیتا، در بین کامپیوتر های متعدد افراد عضو پراکنده هستند و هر فرد در کامپیوتر خود یک نسخه کپی برابر اصل از دیتا هارا دارد.

برای مثال در دنیای واقعی اگر 2 شخص قصد رد و بدل کردن وجه از طریق حساب بانکی را داشته باشند ، در واقع پولی بین این دو منتقل نمی شود ولی از حساب یکی کسر و به موجودی حساب دیگری اضافه میشود. اینجا بحث اعتبار موجود در حساب بانکی است و تبادل فیزیکی وجه صورت نمی گیرد. توجه داشته باشید در اینجا به یک مرکز پایگاه داده می گوییم که وجهی از حسابی کسر و به دیگری اضافه شود. ولی اینکه در کل این مرکز پایگاه داده وجود نداشته باشد ، پایه بلاک چین است که بر این اساس شکل گرفته است.

فلسفه بلاک چین به این شکل است که ما نیاز به یک مرکزی نداریم و میتوانیم این حجم وسیع از دیتا را به طور زنجیره ای از قطعه ها بین افراد مختلف پراکنده کنیم. در این شرایط هر فرد یک نسخه از اطلاعات را دارد. اما در این روش ممکن است دیتاهایی که ثبت می شوند دارای خطا باشند و یا به دلایلی غیر قابل اعتماد باشند.
حال بررسی این موارد در مقالات آینده  بیشتر شرح داده خواهد شد.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

همچنین به منظور مطالعه بیشتر مقاله ها، می توانید به بخش مقالات سایت مراجعه فرمایید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها