جذب کارشناس فنی هاستینگ

روش‌های بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی لینوکس و ویندوز

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

روش­‌های بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی لینوکس و ویندوز، یکی از موضوعات بسیار مهم در بحث امنیت داده‌­ها است. اگر بک‌آپ‌گیری را جدی نگیریم، ممکن است با مشکلات جدی مانند از بین رفتن داده‌­ها و اطلاعات مهم و هزینه‌های مالی و زمانی سنگین مواجه شویم. با توجه به اینکه سیستم‌عامل تمامی سرورهای مجازی بر پایه لینوکس یا ویندوز است، در این مطلب قصد داریم به طور مفصل درباره نکات مهم، نرم‌افزارها و روش­‌های بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی لینوکس و ویندوز صحبت کنیم. پس تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

اهمیت کاپ گیری از سرور مجازی لینوکس و ویندوز

چرا گرفتن بک‌آپ از سرور مجازی لینوکس و ویندوز اهمیت دارد؟

پیش از اینکه به سراغ معرفی روش­‌های بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی لینوکس و ویندوز برویم، با هم ببینیم که چرا موضوع بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی اهمیت دارد و بی‌توجهی نسبت به آن باعث از ‌دست ‌رفتن اطلاعات ما می‌شود!

 • ما به عنوان شخصی که از فضای سرور مجازی استفاده می‌­کند، موظف هستیم که در بازه­‌های زمانی مشخص بک‌آپ‌گیری کنیم. چون باید همیشه خطر از بین رفتن داده‌های سرور در اثر آپدیت­‌ها یا تغییراتی احتمالی که ممکن است در آینده رخ دهد، در نظر داشته باشیم. انتخاب این بازه زمانی با توجه به حجم اطلاعات سرور و میزان داده‌­های جدیدی که در طول روز به آن اضافه می‌­شود، بستگی دارد.
 • محل نگهداری اطلاعات ذخیره شده باید امن باشد و یک نسخه پشتیبان داشته باشیم که اگر بنا به هر دلیلی یکی از موقعیت‌­های ذخیره ‌سازی داده­‌ها از دست رفت یا با مشکل مواجه شد، دوباره بتوانیم داده‌های ذخیره شده در سرور مجازی را بازیابی کنیم و به فعالیت ادامه دهیم. بنابراین هم از نظر امنیت داده‌­ها و هم از نظر امنیت محل نگهداری داده‌ها، بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی مهم است.

انواع روش‌های بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی لینوکس و ویندوز

:به طور کلی روش­‌های بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی را می­‌توانیم به دو دسته تقسیم کنیم:

1 – بک‌آپ‌گیری کامل

2 – بک‌آپ‌گیری افزایشی یا تکمیلی.

در ادامه هر دو روش را برایتان توضیح می­‌دهیم

 1. بک‌آپ‌گیری کامل از سرور مجازی

روش اول به این ترتیب است که با هر بار بک‌آپ‌گیری از اطلاعات سرور، یک نسخه کامل از همه اطلاعات موجود در سرور به صورت یک‌جا و در یک فایل ذخیره می‌شود. مزیت این روش بک‌آپ‌گیری، داشتن یک نسخه کامل از همه اطلاعات سرور مجازی است که کار بازیابی احتمالی در آینده را ساده‌­تر می‌­کند. فقط دقت داشته باشید که این روش، از نظر زمانی و هزینه در مقایسه با روش دوم متفاوت است.

 1. بک‌آپ‌گیری افزایشی (تکمیلی) از سرور مجازی

روش دوم که با عنوان روش افزایش شناخته می­‌شود، به این شکل است که بکاپ ‌گرفتن فقط از داده‌های جدیدی که اخیرا سرور ذخیره شده‌اند، انجام می­‌شود. مزیت روش تکمیلی این است که مدت زمان و هزینه بک‌آپ‌گیری از سرور کاهش پیدا می‌­کند، ولی یک نقطه ضعف دارد و آن هم این است که بک‌آپ‌گیری به صورت بخش بخش انجام شده و شما اطلاعات خود را در چندین فایل مجزا دارید.

هرچند در روش بک‌آپ‌گیری افزایشی برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌­ها از تهیه نسخه پشتیبان از همه اطلاعات صرف ‌نظر شده است، ولی شما مانند روش بک‌آپ‌گیری کامل، همه داده‌ها را یک جا نخواهید داشت. در ادامه به شما آموزش می‌دهیم که چطور در سیستم عامل­‌های لینوکس و ویندوز بک‌آپ‌ بگیرید.

بکاپ گیری از سرور مجازی لینوکس و ویندوز

نحوه بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی لینوکس

در خصوص روش‌های بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی لینوکسی، لازم به ذکر است گرفتن بک‌آپ از داده‌های سرور لینوکسی به دو روش قابل انجام است. روش اول، درخواست بک‌آپ از شرکت ارائه کننده خدمات سرور مجازی است. به این ترتیب که باید از طریق تیکت، درخواست خود را ثبت کنید و منتظر بمانید تا فرآیند بک‌آپ‌گیری انجام شود. در روش دوم خودتان باید دست به کار شوید. این روش با استفاده از یک دستور کوتاه انجام می‌­شود:

tar -cvpzf yourbackupfilename.tar.gz –exclude=/path/to/backup/yourbackupfilename.tar.gz –one-file-system /

در متن این دستور عبارتی به نام yourbackupfilename وجود دارد. در این قسمت باید نام فایل بک‌آپ را مشخص کنید. پس از اجرای این دستور، بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی به‌ صورت خودکار آغاز می‌شود. اما یک نکته مهم وجود دارد، برای دانلود و استفاده از این فایل اطلاعات باید از نرم ‌افزارهای مخصوصی استفاده کنید.

بهترین نرم‌افزارهای بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی لینوکس

در ادامه بهترین نرم‌افزارها برای بک‌آپ‌گیری از سرور لینوکسی را معرفی می­‌کنیم:

 1. ابزار rsync (Remote SYNC)

ابزار ساده و مطمئن ریموت سینک rsync در مخزن اکثر توزیع‌های لینوکس وجود دارد و می تواند فرآیند پشتیبان‌گیری را با روش افزایشی انجام دهد. این ابزار به صرفه‌‌جویی در زمان و هزینه شما برای بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی لینوکس و ویندوز کمک می‌­کند. برای نصب rsync، باید دستور زیر را وارد کنید:

sudo apt-get install rsync

 1. ابزار Timeshift

این ابزار جزو بهترین نرم‌افزارهای بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی لینوکس است که در توزیع‌های دبیان، اوبونتو و مینت کار می­‌کند. وظیفه این ابزار تهیه Snapshot از فایل‌های موجود روی سرور مجازی است. برای نصب Timeshift ابتدا باید سیستم ‌عامل لینوکس را به‌روزرسانی و سپس با دستور زیر را آن را نصب کنید:

sudo apt update && sudo apt upgrade

sudo apt install timeshift

 1. ابزار WinSCP

ابزار بعدی برای دانلود اطلاعات بک‌آپ، ابزار WinSCP است. با کمک این ابزار می‌­توانید فایل زیپ بک‌آپ را به سیستم خود انتقال دهید. این برنامه قابلیت نصب روی فضای سرور مجازی لینوکسی را دارد و کار کردن با آن بسیار ساده است.

بکاپ گیری از سرور مجازی لینوکس

نحوه بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی ویندوز

در مورد روش­‌های بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی مبتنی بر سیستم‌عامل ویندوز، باید ابتدا Server Manager و سپس سرویس Windows Server Backup را نصب و اجرا کنید. برای نصب Windows Server Backup باید مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا Server Manager را اجرا کنید
 • در پنجره باز شده گزینه Add Roles and Features را انتخاب کنید
 • در منوی باز شده تیک Windows Server Backup را بزنید
 • روی گزینه نصب یا Instal کلیک کنید
 • پس از اتمام نصب، سرور مجازی را ریستارت کنید

برای بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی ویندوز با اجرای Windows Server Backup، بعد از اجرای برنامه Server Manager، باید گزینه Local Backup را انتخاب و روی Backup Schedule کلیک کنید و تمام مراحل اجرا را تا رسیدن به صفحه انتخاب نوع روش بک‌آپ‌گیری پیش بروید. در صفحه نوع روش بک‌آپ‌گیری، دو روش Full Server یا بک‌آپ‌گیری کامل و Customize یا بک‌آپ اختصاصی به شما نمایش داده می‌­شود.

بعد از انتخاب نوع بک‌آپ باید محل ذخیره فایل بک‌آپ را مشخص کنید. محل ذخیره اطلاعات سه حالت دارد:

 • ذخیره اطلاعات روی فضای ذخیره ‌سازی شبکه
 • ذخیره اطلاعات روی هارد اصلی
 • ذخیره اطلاعات روی یک هارد به ‌غیر از هارد اصلی

بعد از انتخاب محل ذخیره اطلاعات، با کلیک روی دکمه Finish فرآیند بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی ویندوز، به‌ صورت خودکار انجام شده و فایل بک‌آپ در مسیر مشخص شده، ذخیره می‌شود.

بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی با کنترل پنل cPanel

در کنار روش­‌هایی که آموزش دادیم، استفاده از کنترل پنل cPanel امکان بک‌آپ‌گیری آسان و سریع را برای شما فراهم کرده است. اگر در زمان خرید خدمات VPS کنترل پنل خود را cPanel انتخاب کنید، می‌توانید به‌ صورت دوره‌ای و در بازه‌های زمانی دلخواه از داده‌های موجود روی سرور مجازی خود بک‌آپ‌گیری کنید. این روش تقریبا ساده‌ترین و سریع­‌ترین روش بک‌آپ‌گیری از اطلاعات است. ولی یک ایراد کوچک دارد!

ایراد سی پنل این است که اگر بخواهید اطلاعات خود را بازیابی کنید، ممکن است نتوانید همه داده‌ها را یک‌جا و کامل برگردانید. چون احتمالا بخشی از آن‌ها از دست می­‌روند. مگر اینکه خودتان به صورت دستی و در بازه‌های زمانی نزدیک (مثلا روزانه) از اطلاعات سرور مجازی بک‌آپ بگیرید.

جمع‌بندی

در این مطلب درباره نحوه و انواع روش­‌های بک‌آپ‌گیری از سرور مجازی لینوکس و ویندوز صحبت کردیم. امیدواریم محتوای این مقاله برای شما مفید و کاربردی باشد. در پایان توصیه می­‌کنیم برای اینکه درگیر فرآیند بک‌آپ‌گیری از سرور نشوید، از خدمات شرکت‌هایی استفاده کنید که بک‌آپ‌گیری روزانه را به صورت رایگان برای شما انجام می‌دهند.

در سرور دات آی آر انواع پلن‌های خدمات سرور مجازی ایران و خارج با سرویس بک‌آپ‌گیری رایگان روزانه ارائه می‌شوند. اگر در این باره سوالی دارید، در بخش دیدگاه‌­های همین مطلب برای ما بنویسید. کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

3 2 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها