جذب کارشناس فنی هاستینگ

API چیست و چه کاربردی دارد؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

شاید در وضعیت های مختلفی کلمه API را شنیده باشید. Application Program Interface و یا (API)  که در زبان فارسی به عنوان رابط برنامه کاربردی ترجمه می شود در شاخه های فناوری، کاربرد زیادی دارد. API  کد برنامه نویسی می باشد که دو  برنامه نرم افزاری را به یکدیگر متصل می کند و باعث ایجاد ارتباط بین آنها می گردد.

API چگونه کار می کند؟

برای فعال شدن API دو عنصر اصلی لازم است. اولین مورد نشان می دهد که چگونه اطلاعات در میان دو برنامه مبادله شود، برای مثال در کجا درخواست ارسال شود و چه دیتایی دریافت شود. دومین عنصر مورد نیاز API برای انتشار و نوشتن اطلاعات در نرم افزار ها می باشد. نرم افزار هایی که می خواهند از قابلیت های API استفاده کنند، آن را در برنامه های خود فراخوانی می کنند و نرم افزار هایی که API را ایجاد می کنند، وظیفه ی انتشار آن را نیز بر عهده دارند. در نتیجه وجود این دو عنصر برای تشکلیل API لازم و ضروری می باشد.

وجود API ها در میان کاربران محبوبیت زیادی دارد زیرا به راحتی و در پیرامون وب می توانند اطلاعات را مبادله کنند و به راحتی نرم افزارهای خود را به یکدیگر متصل کنند. قطعا با وجود این ویژگی ها، در زمان و هزینه صرفه جویی می شود و احتمال خطا تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

طراحی و ایجاد API اهمیت فراوانی دارد. زیرا یک طراح API می بایست جوانب مختلفی را برای بهینه بودن رعایت کند. می بایست طوری برنامه ها را به یکدیگر متصل کند که مشکلی در دو برنامه وجود نداشته باشد.

شرکت های قدرتمندی مانند Google ، yahoo و  Facebook نیز با دراختیار قرار دادن API های خود، قدرت و توانایی های خود را در دنیای وب نمایش داده اند. برای مثال زمانی که وارد سایتی می شوید و می خواهید در آنجا ثبت نام کنید، ممکن است گزینه ای در سایت وجود داشته باشد که شما بتوانید با استفاده از اکانت گوگل خود ، بدون وارد کردن اطلاعات در سایت مربوطه ثبت نام کنید. در این بخش از سایت مربوطه از API گوگل استفاده کرده است. قطعا با این قابلیت کاربر می تواند بدون این که وقت خود را صرف وارد کردن اطلاعات خود در سایت بگذراند، به راحتی در سایت ثبت نام می کند.

API

امیدواریم این مقاله نیز برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. ما را در بخش مقالات دنبال کنید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها