جذب کارشناس فروش

جذب کارشناس فنی

5 ابزار برای مشاهده تاریخچه دستورات در لینوکس

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

 

به خاطر سپردن دستورات لینوکس و استفاده از آنها به خصوص برای کاربران جدید لینوکس آسان نیست. در این مقاله 5 ابزار ترمینال برای مشاهده تاریخچه دستورات لینوکس را به اشتراک می گذاریم.

1. دستور History

Bash تمام دستورات منحصر به فرد اجرا شده توسط کاربران در سیستم را در یک فایل تاریخچه ثبت می کند. فایل تاریخچه bash هر کاربر در فهرست اصلی آنها ذخیره می شود (به عنوان مثال /home/tecmint/.bash_history برای کاربر tecmint).

یک کاربر فقط می‌تواند محتوای فایل تاریخچه خود را مشاهده کند و root می‌تواند فایل تاریخچه bash را برای همه کاربران در یک سیستم لینوکس مشاهده کند. برای مشاهده تاریخچه bash خود، مطابق شکل از دستور history استفاده کنید.

 history $

View-User-History-Command

برای واکشی یک فرمان از تاریخچه bash، کلید پیکان رو به بالا را به طور مداوم فشار دهید تا لیستی از تمام دستورات منحصر به فردی را که قبلا اجرا کرده اید جستجو کنید. اگر دستور مورد نظر خود را نادیده گرفتید یا نتوانستید آن را دریافت کنید، از کلید پیکان رو به پایین برای انجام جستجوی معکوس استفاده کنید. این ویژگی bash یکی از راه‌های متعدد برای به خاطر سپردن آسان دستورات لینوکس است.

 

2. Fish Shell

Fish یک پوسته مدرن، قدرتمند، کاربرپسند، دارای ویژگی های غنی و تعاملی است که با Bash یا Zsh سازگار است. این برنامه از پیشنهادات خودکار نام فایل ها و دستورات به ترتیب در فهرست و تاریخچه فعلی پشتیبانی می کند، که به شما کمک می کند تا به راحتی دستورات را به خاطر بسپارید. در تصویر زیر، دستور “uname -r” در تاریخچه bash است، برای به خاطر سپردن آن، “u” یا “un” بعدی را تایپ کنید و ّFish دستور کامل را به طور خودکار پیشنهاد می کند. اگر دستوری که به صورت خودکار پیشنهاد می‌شود همانی است که می‌خواهید اجرا کنید، از کلید جهت‌نمای راست برای انتخاب و اجرا استفاده کنید.

run-fish-shell

 

3. دستور Apropos

apropos دستوری است که نام و توضیحات کوتاه یک کلمه کلیدی را جستجو و نمایش می دهد، به عنوان مثال، یک نام دستور، همانطور که در صفحه man آن دستور نوشته شده است. اگر نام دقیق دستوری را نمی دانید، کافی است یک کلمه کلیدی (عبارت معمولی) را برای جستجوی آن تایپ کنید. به عنوان مثال، اگر در حال جستجو برای توضیحات دستور docker-commit هستید، می‌توانید docker را تایپ کنید، apropos همه دستورات را با داکر رشته و همچنین توضیحات آنها را جستجو و فهرست می‌کند.

 

 apropos docker $

Find-Linux-Command-Description

 

می توانید شرح کلمه کلیدی یا نام دستوری که ارائه کرده اید را همانطور که نشان داده شده است دریافت کنید.

 apropos docker-commit $

OR

 apropos -a docker-commit $

4. Cheat

Cheat یک برنامه ساده و تعاملی در خط فرمان است که موارد استفاده از یک فرمان لینوکس را با تعدادی گزینه و عملکرد کوتاه قابل درک آنها نشان می دهد. برای مبتدیان لینوکس و سیس ادمین ها مفید است. برای نصب و استفاده از آن در سیستم‌های مشابه یونیکس، می‌توانید به سادگی قطعه زیر را در ترمینال خود جای‌گذاری کنید:

 cd /tmp

wget https://github.com/cheat/cheat/releases/download/4.4.0/cheat-linux-amd64.gz
 gunzip cheat-linux-amd64.gz
 chmod +x cheat-linux-amd64
 sudo mv cheat-linux-amd64 /usr/local/bin/cheat

 

ممکن است لازم باشد شماره نسخه (4.4.0) و آرشیو (cheat-linux-amd64.gz) را در حین دانلود از صفحه نسخه ها تغییر دهید. برای مشاهده دستور چیت برای tar.

cheat tar $

Cheat-Command-Usage

 

5. Tardigrade

Tardigrade یک ابزار نشانه گذاری برای دستورات است که به شما اجازه می دهد تا دستورات پرکاربرد خود را برای دسترسی آسان نشانه گذاری و سازماندهی کنید. دستورات به صورت سلسله مراتبی و سازماندهی شده ذخیره می شوند که به راحتی قابل بازیابی است. برای نصب و استفاده، به وب سایت Tardigrade مراجعه کنید و آخرین نسخه ابزار نشانه گذاری را دانلود کنید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها