مرکز محتوای Server.ir :

+10 تا از بهترین Syslog سرور ها (بخش اول)

+10 تا از بهترین Syslog سرور ها (بخش اول)

 

پروتکل syslog (سیستم گزارشگیری) برای نظارت بر دستگاه های شبکه و ارسال پیام های گزارش به یک سرور ثبت کننده ی گزارش ها و یا همان سرور مانیتورینگ استفاده می شود.سرور syslog و پروتکل syslog با هم کار می کنند تا ردیابی و مدیریت گزارش را تسهیل کنند.

 

سرور Syslog چیست؟

سرور syslog پیام‌های syslog را از همه دستگاه‌ها در یک مکان جمع‌آوری می‌کند، خواه یک سرور فلزی خالی، یک ماشین مجازی یا یک سرویس نرم‌افزاری باشد. سرور syslog معمولاً شامل یک گیرنده syslog است که داده های ورودی را دریافت و تفسیر می کند و یک پایگاه داده برای ذخیره داده ها.

 

syslog diag

 

سرور پیام های جمع آوری شده از تمامی دستگاه ها و سیستم عامل ها را با توجه به فیلتر مورد نظر ما نمایش می دهد. سرور syslog معمولاً می تواند گزارش ها را برای مدت طولانی ذخیره کند. سرورهای syslog پیشرفته اعلان‌های خودکار و پاسخ‌های متناسب با مسائل شناسایی شده را ارائه می‌کنند – به عنوان مثال، اجرای یک اسکریپت، فیلتر کردن و ارسال پیام، ایجاد و ارائه گزارش و غیره در هنگام اختلال. با تمام مزایا و ویژگی هایی که سرور syslog در اختیار ما میزارد، بهینه سازی عملکرد و سلامت دستگاه پس از تجزیه و تحلیل داده های سرور ها آسان می شود.

 

کاربرد سرور Syslog

هدف اصلی سرور syslog جمع آوری پیام های گزارش از دستگاه های شبکه متصل و ذخیره آنها در یک مکان متمرکز برای اهداف نظارت است. سرور گزارش‌ها را در قالبی ثابت نگه می‌دارد و به کاربران اجازه می‌دهد تا بی‌نظمی‌های عملکرد را به راحتی تشخیص دهند.از سرور syslog برای بهبود نظارت و مدیریت شبکه با بازرسی مشخصات و پارامترهای شبکه استفاده کنید. با تنظیم هشدارهای خودکار در مورد تغییرات در گزارش داده دستگاه، اقدامات را خودکار کنید. برخی از سرورهای syslog دارای نشانگر سطح شدت پیام هستند.

مزایای استفاده از سرور syslog و ثبت داده ها عبارتند از:

  • کاهش تعداد هشدارها
  • کاهش زمان Down Time سرور ها
  • وقفه های تجاری کمتر
  • عیب یابی پیشگیرانه

در نهایت، سرورهای syslog می‌توانند گزارش‌ رویدادها را برای مدت طولانی ذخیره کنند و امکان دسترسی به رویدادهای تاریخی را فراهم کنند. سرورهای syslog مختلف لاگ‌ها و فایل‌های جدید را به صورت دوره‌ای ایجاد می‌کنند، بنابراین داده‌ها را سازماندهی می‌کنند.

 

سرورهای Syslog برای لینوکس و ویندوز

در این بخش محبوب ترین و پر ویژگی ترین سرورهای سیستم لاگ لینوکس و ویندوز را فهرست می کنیم. برای مقایسه پلتفرم های پشتیبانی شده و در دسترس بودن سرویس ها به صورت رایگان میتوانید از جدول زیر استفاده نمایید:

syslog systems

Syslog سرور های رایگان

1. Kiwi Syslog Server

kiwi

Syslog سرور Kiwi توسط شرکت SolarWinds کدنویسی و طراحی شده است.یک ابزار جامع مانیتورینگ است که رویدادها و پیام‌های syslog را در یونیکس، لینوکس و ویندوز جمع‌آوری می‌کند و گزارش‌ها را به صورت متن ساده یا HTML ایجاد می‌کند.رابط کاربری گرافیکی Kiwi به کاربران این امکان را می دهد که به راحتی و کارآمد لاگ ها را در یک مکان واحد مدیریت کنند. این ابزار می تواند ترافیک شبکه را در نمای گرافیکی ایجاد کند و به صورت اختیاری، ایمیل های خلاصه روزانه را ارسال کند.نسخه رایگان پیام‌های syslog را از حداکثر پنج دستگاه جمع‌آوری می‌کند و گزینه‌ای برای تنظیم هشدارها برای رویدادهای مختلف، از جمله ترافیک سنگین، تلاش‌های ورود به سیستم، خرابی‌های سخت‌افزاری و غیره ارائه می‌کند. پایگاه داده نسخه رایگان با قابلیت های آزمایشی کامل به مدت 14 روز ارائه می شود. نسخه کامل 329 دلار قیمت دارد و اتوماسیون را ارائه می دهد و به شما امکان می دهد اقداماتی را تنظیم کنید که به طور خودکار توسط رویدادهای خاص انجام می شوند و یک رابط مبتنی بر وب برای مدیریت از راه دور.

 

2. PRTG Syslog Server

PRTG

Syslog سرور PRTG بخشی از برنامه PRTG Network Monitor است و برای حداکثر 100 سنسور کاملا رایگان است. نسخه آزمایشی رایگان به کاربران اجازه می دهد تا به مدت 30 روز از سنسورهای بیشتری استفاده کنند اما بعداً به نسخه رایگان باز می گردد. سنسور گیرنده Syslog برای نظارت و تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه نیازی به نصب نرم افزار اضافی ندارد. PRTG می تواند تا 10000 پیام syslog در ثانیه را از دستگاه های شبکه و محیط های ویندوز دریافت و پردازش کند. این تعداد به قدرت پردازش، ذخیره سازی و پیکربندی کلی سیستم بستگی دارد. PRTG یک رابط وب بصری برای مشاهده، تجزیه و تحلیل و فیلتر کردن پیام‌های syslog بر اساس نوع، شدت و غیره ارائه می‌دهد. همچنین دسته‌بندی پیام و فیلتر بیشتر را برای اطمینان از نمایش پیام‌ها به صورت مرتبط ارائه می‌دهد. سرور با ارسال هشدارهای ناشی از خطاها، هشدارها یا تعداد زیاد پیام، اتوماسیون را ارائه می دهد.

 

3. Syslog Watcher

watcher

SNMPSoft Syslog Watcher یک syslog سرور اختصاصی سازگار با دستگاه ها و نرم افزارهای مختلف است که از ارسال syslog پشتیبانی می کند.این ابزار رویدادهای گزارش سیستم را از سرورهای یونیکس، ویندوز یا لینوکس جمع آوری می کند. نسخه رایگان امکان جمع آوری پیام های syslog را از پنج منبع فراهم می کند، در حالی که نسخه حرفه ای از تعداد نامحدودی از منابع پشتیبانی می کند. بسته به پیکربندی، Syslog Watcher می تواند تا 5000 پیام syslog را در هر ثانیه مدیریت کند. Syslog Watcher می تواند پیام ها را از طریق UDP و TCP جمع آوری کند و از شبکه های IPv4 و IPv6 پشتیبانی می کند. این ابزار همچنین با ارسال هشدارهای ایمیلی برای خطاها، رویدادها یا پیام‌های خاص، خودکارسازی را فعال می‌کند. فیلتر کردن، ذخیره سازی و سفارشی سازی پیام به فیلترها، سطح شدت پیام و قوانین تعیین شده توسط کاربر بستگی دارد. Syslog Watcher همچنین ارسال پیام ها را به یک پایگاه داده به صورت دستی یا خودکار ارائه می دهد.

 

4. The Dude

dude

The Dude یک برنامه مدیریت شبکه است که توسط MicroTik توسعه یافته است، با یک سرور Syslog داخلی رایگان است. این برنامه مدیریت کلی شبکه را ارائه می دهد، در حالی که سرور syslog پیام های syslog را از دستگاه های شما ضبط می کند. Dude از ثبت از راه دور از طریق RouterOS پشتیبانی می کند. با سیستم های مبتنی بر ویندوز سازگار است، در حالی که در لینوکس یا macOS، با استفاده از Wine/Darwine اجرا می شود. سرور با اجازه دادن به کاربران برای ایجاد هشدار برای رویدادهای syslog خاص یا پیام ها و فیلترها، تعمیر و نگهداری را خودکار می کند. این شامل یک ویژگی کشف خودکار، نقشه برداری خودکار دستگاه های مجاور در شبکه است، که ساخت شبکه را تسهیل می کند.

 

با ادامه ی این لیست در مقالات آینده با ما همراه باشید.

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

الکسا

الکسا که بود و چه کرد؟

در حوزه سئو و بهینه‌سازی جایگاه وبسایت در سیستم رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ابزار مختلفی وجود دارند اما شاید بتوان الکسا را معروف‌ترین و پرکاربردترین این

پشتیبان

پشتیبان گیری از سایت وردپرس

پشتیبان گیری . تهدیدات حملات سایبری مختلف در طول سال ها افزایش یافته است. این امر به ویژه برای وب سایت های وردپرس صادق است

معرفی افزونه جت بک‌آپ

امروزه وبسایت‌ها با محتوای گوناگون نقش مهمی در زندگی ما ایفا میکنند؛ به همین منظور حفاظت از اطلاعات جهت ادامه بقای سایت‌های اینترنتی امری حیاتی

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.