جذب کارشناس فروش

جذب کارشناس فنی

پروتکل cdp

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

پروتکل cdp چیست؟

پروتکل cdp

CDP یک پروتکل سیسکو است که برای تسهیل مدیریت شبکه دستگاه‌های سیسکو با کشف اطلاعات سخت افزاری دستگاه‌های همسایه، طراحی شده است.

 CDPمخفف عبارت Cisco Discovery Protocol  پروتکلی متعلق به شرکت سیسکو است که برای کشف دستگاه‌های همسایه استفاده می‌شود. cdp یک پروتکل شبکه اختصاصی لایه دو  osiمی‌باشد.

این قابلیت به‌طور پیش‌فرض روی دستگاه‌های شبکه سیسکو فعال می‌شود و سیستم و مدیران شبکه برای اطلاع از توپولوژی شبکه از آن استفاده می‌کنند.

به دلیل اینکه cdp به صورت پیش‌فرض فعال می‌باشد، ممکن است باعث مشکلات امنیتی داخلی و خارجی شود.

با توجه به اینکه خطرات فعال بودن این پروتکل نسبت به مزایای آن در محیط شبکه به مراتب بیشتر است، برای خاموش کردن CDP بر روی کل سوئیچ کافیست دستور زیر را در حالت enable mode وارد کنید :

conf t

no cdp run

اما اگر بخواهیم CDP را بر روی برخی از پورت‌های خاص سوئیچ غیرفعال کنیم، مثلا اگر بخواهیم CDP را بر روی FastEthernet 0//6 غیرفعال کنیم، می توانیم از دستور زیر در enable mode استفاده کنیم :

conf t

int faste 0/6

no cdp enable

دستگاه‌های سیسکویی به وسیله CDP می‌توانند تجهیزات سیسکویی متصل به خود را شناسایی و مشخصات آن‌ها را به دست آورند.

CDP هر 60 ثانیه اطلاعاتی مثل شناسه اینترفیس، آدرس آی پی دستگاه، وضعیت Duplex و Speed کارت شبکه، Native VLAN و همچنین نام، نوع و مدل دستگاه و نسخه سیستم عامل را برای دستگاه مقابل ارسال می‌کند.

کاربرد و چگونگی کارکرد cdp

این پروتکل، اطلاعات زیر را از دستگاه‌های موجود در شبکه کشف کرده و با همسایگان خود به اشتراک می‌گذارد:

  • اطلاعات نسخه نرم افزار
  • نام دستگاه‌ها
  • قابلیت سخت افزاری دستگاه‌ها
  • سازنده دستگاه و سخت افزار
  • آدرس آی‌پی دستگاه مورد نظر
  • Interface که از آن برای ارسال cdp استفاده می‌شود

هنگامی که یک دستگاه سیسکو بوت می‌شود، این سرویس به طور پیش‌فرض شروع به کار می‌کند. یعنی به طور خودکار دستگاه‌ها را کشف می‌کند و اطلاعات سخت افزاری و نرم افزاری آن‌ها را مستقیما با همسایگان متصل به اشتراک می‌گذارد. صرف نظر از اینکه دستگاه‌های دیگر در شبکه از چه پروتکل یا برنامه‌ای استفاده می‌کنند.

این پروتکل به مدیر شبکه‌ای که اطلاعات کافی درمورد طراحی شبکه نداشته باشد، کمک می‌دهد.

درضمن اگر دستگاه‌ها در محدوده آدرس مشابه باشند، می‌توان آن‌ها را همسایه در نظر گرفت؛ در غیر اینصورت دستگاه‌هایی که روی زیرمجموعه‌های متفاوت قرار می‌گیرند، با هم همسایه نیستند.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها