مرکز محتوای Server.ir :

وی بی اسکریپت VBScript

وی بی اسکریپت VBScript

 

در ادامه ی مقالات انواع زبان های اسکریپت و مفهوم Script در این مقاله به معرفی خلاصه VBScript می پردازیم و از مقالات بعدی نیز به مقایسه ی این زبان ها خواهیم پرداخت.

VBScript

VBScript یک زبان Script ی رایانه ای می باشد که مانند ASP.NET توسط شرکت مایکروسافت طراحی و توسعه داده شده است. پایه ی این زبان VB یا همان زبان Visual Basic می باشد که با تغییراتی اندکی از آن زبان ایجاد شده است و سینتکس مشابهی با آن را دارد.

عدم شهرت و کاربردی نبودن زیاد این زبان امروزه به این دلیل می باشد که برای استفاده های تحت وب این زبان تنها در مرورگر اینترنت اکسپلورر به خوبی پشتیبانی می شود و دیگر مرورگر ها مانند opera و firefox به خوبی این زبان را ساپورت نمی کنند. برخی VBScript را نوع مایکروسافتی JavaScript می دانند، زیرا در صفحات وب و در هنگام استفاده آن ها در کد های HTML این دو زبان بسیار شبیه به یکدیگر می باشند، با این تفاوت که کد های JavaScript بیشتر نزدیک به C بوده و کد های VBScript از پایه ی Visual Basic می  باشند.

VBScript نیز مانند JavaScript در سمت کاربر و یا Client Side می باشد و بر روی مرورگر اجرا و تفسیر می شود، و برای پشتیبانی بخش سروری نیز زبان ASP.NET را در کنار خود دارد که به در مقالات قبلی معرفی شده است، و در طرف مقابل نیز در کنار JavaScript برای کد نویسی های سمت سرور زبان PHP خود نمایی می کند.

VBScript زبانی شی گرا می باشد و تابع ها و ورودی ها به صورت شی معرفی شده و ارث بری می کنند.

این زبان از سیستم عامل Windows 98 بر روی سیستم عامل های مایکروسافت وجود داشته است و تا به امروز چندین بار شامل تغییر و توسعه شده است.

با دانشنامه Server.ir همراه باشید تا به بررسی و مقایسه ی زبان های معرفی شده بپردازیم.

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

الکسا

الکسا که بود و چه کرد؟

در حوزه سئو و بهینه‌سازی جایگاه وبسایت در سیستم رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ابزار مختلفی وجود دارند اما شاید بتوان الکسا را معروف‌ترین و پرکاربردترین این

پشتیبان

پشتیبان گیری از سایت وردپرس

پشتیبان گیری . تهدیدات حملات سایبری مختلف در طول سال ها افزایش یافته است. این امر به ویژه برای وب سایت های وردپرس صادق است

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.