جذب کارشناس فروش

هارد جدید NVMe چیست و مزایای آن چه می باشد؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

در این مقاله می گویم که هارد جدید NVMe چیست و مزایای آن چه می باشد؟ همراه ما باشید.

NVM EXPRESSnvme یا به اختصار NVMe استاندارد جدیدی برای دسترسی به حافظه های  SSD  فوق سریع که استفاده از آن به معنی کاهش تاخیر، افزایش تعداد اعمال ورودی و خروجی در ثانیه و نیز کاهش مصرف انرژی است. NVMe مشخصه های باس ارتباطی جدیدی برای دسترسی سریع تر به درایور های SSD متصل شده از طریق  پی سی ای اکسپرس است. NON-VOLATILE MEMORY یا حافظه ی غیر فرار به حافظه ای گفته می شود که داده های موجود با قطعی جریان الکتریکی ،از بین نمی روند و در واقع فرار نیستند. NVMe نوعی دیگر از  NVM  است که تاخیر پایین تر و ارتباط موازی تری دارد. بنابراین NVM EXPRESS سرعت عمل SSD ها را افزایش می دهد. دقت کنید که NVM EXPRESS استاندارد هایی برای تسریع عملکرد درایور های مبتنی بر کانکتور 2 M. ساتا اکسپرس و همینطور SSD هایی به شکل کارت های پی سی ای اکسپرس است و پورتی جدید محسوب نمی شود.

NVM فوق سریع است که استفاده از ان به معنی کاهش تاخیر ،افزایش تعداد اعمال ورودی و خروجی در ثانیه و نیز کاهش مصرف انرژی است .

NVMe قابلیت موازی سازی را چند برابر میکند.

یک  HDD در حداکثر سرعت های خود به نرخ 50-180 مگابایت در ثانیه می رسد .

در نتیجه طراحی پروتکل های جدید در آن زمان بی فایده  بود .جهان سخت افزار به سخت افزار های جدید  نیاز داشت که SSD ها پا به میدان گذاشتند.

SSD ها نیازمند سازگاری با سیستم های قدیمی تر بودند در نتیجه نسل اول آن ها که در مدل های 5/2 اینچی معرفی شده بود ، همگی به اینترفیس ساتا مجهز گشتند.

پروتکل NVMe دارای برخی ملزومات می باشد که مهمترین رکن آن ،استفاده از مسیر PCI-E  است. اما عمده ترین hsip  مورد استفاده برای NVMe مسیر PCI-E 3.0 X4.0 است. این مسیر با حداکثر 3.938 گیگا بابت در ثانیه بهترین راه ارتباطی می باشد. البته تنها ذخیره ساز ها نیستند که از این مسیر استفاده می کنند حتی میتوان برای اتصال کارت wi-fi نیز از آن ها استفاده کرد. در حال حاضر میتوان به جرات گفت که اکثر اسلات ها 2 M. که بر اساس پروتکل NVMe  هستند از مسیر PCI-E 3.0 X4  استفاده میکنند اما NVMe یک مزیت بزرگ به همراه دارد. مسیر های PCI به طور مستقیم به پردازشگر ها متصل هستند، در نتیجه چرخش پروسه بازخوانی ، صف بندی و اختصاصی وقفه و… در آنها به حداقل رسیده و چند مرحله از این پروسه به خودی خود حذف گشته است. سالید های NVMe از مسیر هایی بهره می برند که به طور مستقیم   آن ها را پردازنده و سپس خروجی متصل میکند.

با دیگر مقالات Server.ir همراه باشید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها