جذب کارشناس فروش

10 ترفند جستجوی بهینه در گوگل

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

در مقاله پیشین به کوئری از API گوگل سرچ کنسول اشاره کردیم. به صورت کلی همه ما می‌دانیم گوگل تاج پادشاهی موتورهای جستجو را بر سر نهاده است. اکنون گوگل چیزی فراتر از یک موتور جستجو شده و با Google هر کسی می‌تواند هر چیزی را پیدا کند، به معنای واقعی کلمه هر چیزی را! اما با این حال، به کمک برخی از ترفندهای پیشرفته جستجوی گوگل می‌توانید نتایج دقیق را سریع‌تر و بدون زحمت پیدا کنید.

اکنون Google راه حل‌ها و مراجع را برای تقریباً هر درخواستی در سراسر جهان در اختیار دارد، اما هنوز برخی افراد نمی‌توانند پاسخ مدنظر را دریافت کنند. در حالی که برخی دیگر همان اطلاعات را در عرض چند ثانیه پیدا می‌کنند. این افراد «Googlers» بهتری هستند و می‌دانند چگونه از ترفندهای جستجوی پنهان گوگل برای به دست آوردن اطلاعات دقیق استفاده کنند.

1. جستجو بر اساس تصویر

ما معمولاً با تایپ کلمات کلیدی جستجو می‌کنیم، اما ممکن است مواردی وجود داشته باشد که به حجم یا نسخه دیگری از تصویری که در یک وب سایت یا سیستم لوکال خود پیدا کرده‌اید، نیاز داشته باشید. جستجوی تصویر گوگل بهترین ابزار برای استفاده است.

10 ترفند برای جستجوی بهتر در گوگل
با گزینه جستجوی تصویری، بهترین نتایج را از گوگل کسب کنید!

2. از ابزارهای جستجوی گوگل استفاده کنید

از گزینه ابزارهای جستجو در گوگل برای محدود کردن نتایج جستجو استفاده کنید. با استفاده از این ابزار، می‌توانید نتایج دسته بندی‌های مختلف جستجو را بر اساس زمان، نوع، اندازه، رنگ، حقوق استفاده و غیره مرتب کنید.

3. عبارت دقیق را جستجو کنید

با استفاده از علامت نقل قول (“) در اطراف عبارت، می‌توانید برای یافتن عبارت دقیق- با همان کلمات و به همان ترتیب- جستجو کنید. این ترفند جستجو زمانی مفید است که می‌خواهید استفاده از یک نقل قول خاص را در وب سایت‌های مختلف پیدا کنید.

4. کلمه گم‌شده را در یک عبارت جستجو پیدا کنید

استفاده از یک ستاره (*) در جستجو به عنوان عبارت ناشناخته برای یافتن نتایج مرتبط با آن عبارت است. این ترفند به شما کمک می‌کند تا انواع مختلف یک عبارت خاص را پیدا کنید.

به عنوان مثال: ممکن است * با شما باشد – انواع مختلف عبارت را جستجو کنید. در جای ستاره، جستجوی گوگل کلمات مختلف استفاده شده در نتایج را به شما نشان می دهد.

5. جستجو در اپراتورها

استفاده از بعلاوه (+) و خط تیره (-) به همراه عبارات جستجو برای گنجاندن یا حذف یک کلمه کلیدی خاص از نتایج جستجو استفاده می‌شود.

مثلا گوشی+اندرویدی تمام نتایجی که این دو کلید واژه را شامل می‌‌شود را نشان می‌دهد. اما گوشی-اندرویدی نتایجی را نشان می‌دهد که این دو کلیدواژه را با هم شامل نشود.

6. استفاده از And/Or در جستجوی گوگل

استفاده از و/یا در یک عبارت جستجو برای فیلترکردن نتایج جستجو یک یا چند مورد از مواردی که آن را متصل می‌کند.

به عنوان مثال: Windows 7 و Windows 10 – همه نتایج را نشان می‌دهد که در آن کلمات کلیدی Windows 7 و Windows 10 با هم ترکیب می‌شوند.

مثال دیگر: ویندوز 7 یا ویندوز 10 – همه نتایج را با کلمه کلیدی Windows 7 یا Windows 10 نشان می دهد.

7. تبدیل ارزها و اندازه گیری‌ها

از جستجوی گوگل به عنوان مبدل اندازه‌گیری یا مبدل ارز استفاده کنید. فقط «in» یا «to» را در عبارت جستجو اضافه کنید.

مثال: 10 USD به INR
مثال: 10 دلار به INR
مثال: 22.45 سانتی‌متر به متر
مثال: 5 لیتر در میلی‌لیتر

8. جستجو در وب سایت‌ها

فرض کنید به موضوعی علاقه مند هستید که توسط یک وب سایت خاص پوشش داده می‌شود، بنابراین دوست دارید سایر مقالات مرتبط با موضوع را در آن وب سایت بخوانید. مسئله این است که یا می‌توانید به آن وب سایت بروید و موضوع را search کنید، یا یک جستجوی متمرکز وب سایت در گوگل انجام دهید. جستجوی : همه نتایج مربوط به آن کلمه کلیدی را در یک وب سایت خاص نشان می‌دهد.

مثال: server.ir:زبیکس چیست؟

9. ترفند جستجوی allin گوگل

از ترفند جستجوی allin برای فیلتر کردن جستجو بر اساس عنوان و URL صفحات وب استفاده کنید.

intitle: — برای جستجوی یک کلمه کلیدی خاص در عنوان صفحات وب مختلف.
allintitle: — برای یافتن عبارت جستجوی چندگانه در عنوان صفحات.
allinurl: — برای یافتن عبارت جستجوی چندگانه در URL صفحات.

10 ترفند جستجوی بهتر در گوگل

10. از گزینه جستجوی پیشرفته استفاده کنید

برای محدود کردن بیشتر نتایج search، می‌توانید از گزینه جستجوی پیشرفته در تنظیمات Google استفاده کنید. برای دریافت گزینه‌ها، روی «تنظیمات >> جستجوی پیشرفته» ضربه بزنید. در تنظیمات قبلی، می‌توانید ده‌ها گزینه برای فیلتر کردن جستجوی خود پیدا کنید. اما این تنظیم با نتایج کمی همراه خواهد بود، گاهی اوقات هم هیچ.

 

گوگل، ابزار کاربردی برای جستجو

   جستجوی گوگل اگرچه ساده به نظر می‌رسد، اما ریزه‌کاری‌های مخصوص خود را هم به همراه دارد که باعث می‌شود نتایج بهتری به کاربر ارائه دهد. این ترفندها در عین سادگی بسیار موثر هستند و منجر به انتخاب گوگل به عنوان بهترین موتور جستجوگر شده است.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها