مرکز محتوای Server.ir :

جاوااسکریپت JavaScript

جاوااسکریپت JavaScript

 

در ادامه مبحث زبان های اسکریپت و این که Script چیست، در این مقاله به معرفی خلاصه ی زبان JavaScript می پردازیم.

 جاوااسکریپت JavaScript

جاوااسکریپت  JavaScript یک زبان برنامه‌نویسی بر مبنای اسکریپت است که توسط NetScape تولید شده‌است. این زبان، یک زبان شی‌گرا بوده که بر اساس استاندارد ECMA-262 Edition 3 نوشته شده‌است.

بر خلاف نام آن که مشابه نام JAVA می باشد، این زبان هیچ ارتباطی با زبان برنامه نویسی جاوا ندارد و تنها قالب کلی آن مشابه با زبان C++ و Java می باشد که این امر جهت یاد گیری ساده تر و آشنایی کاربران در نظر گرفته شده است، و کد های شناخته شده ای مانند while, if, for و امثال این ها در زبان JavaScript نیز قابل استفاده می باشند.

این زبان هم می تواند به صورت ساخت یافته و هم به صورت شی گرا مورد استفاده و کد نویسی قرار گیرد. به این صورت که در قالب شی گرایی اشیا از به ارث بردن خصوصیات یک سری از اشیا ساده ساخته می شوند و با تغییرات لازم به شی مورد نیاز تبدیل می گردند، و در این زمینه تفاوت آن با جاوا این می باشد که در جاوااسکریپت می توان از اشیا ساخته شده نیز به عنوان قالب برای ساخت دیگر اشیا استفاده کرد که در جاوا مقدور نیست. به دلیل همین قابلیت JavaScript برای ساخت نمونه از یک سیستم مناسب تر می باشد.

بیشترین استفاده این زبان در محیط وب و در سایتها و صفحات اینترنتی می‌باشد و به کمک این زبان می‌توان به اشیاء داخل صفحات HTML دسترسی پیدا کرد و آنها را تغییر داد.

کد های جاوااسکریپت در درون صفحات کد های HTML قرار می گیرند.

از جمله قابلیت های پر کاربرد این زبان در صفحات وب، متحرک سازی، پویا نمایی و یا انیمیشن سازی می باشد.

یکی از نکات این زبان این است که در مرورگر و به عبارتی در سمت Client اجرا می شود و از این نظر با دیگر زبان های Script نویسی مانند PHP که در سمت سرور اجرا می شوند متفاوت است.

با دانشنامه Server.ir همراه باشید تا انواع بیشتری از زبان های Script ی را در روز ها أتی بررسی نماییم.

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

الکسا

الکسا که بود و چه کرد؟

در حوزه سئو و بهینه‌سازی جایگاه وبسایت در سیستم رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ابزار مختلفی وجود دارند اما شاید بتوان الکسا را معروف‌ترین و پرکاربردترین این

پشتیبان

پشتیبان گیری از سایت وردپرس

پشتیبان گیری . تهدیدات حملات سایبری مختلف در طول سال ها افزایش یافته است. این امر به ویژه برای وب سایت های وردپرس صادق است

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.