جذب کارشناس فروش

جاوااسکریپت JavaScript

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

در ادامه مبحث زبان های اسکریپت و این که Script چیست، در این مقاله به معرفی خلاصه ی زبان JavaScript می پردازیم.

 جاوااسکریپت JavaScript

جاوااسکریپت  JavaScript یک زبان برنامه‌نویسی بر مبنای اسکریپت است که توسط NetScape تولید شده‌است. این زبان، یک زبان شی‌گرا بوده که بر اساس استاندارد ECMA-262 Edition 3 نوشته شده‌است.

بر خلاف نام آن که مشابه نام JAVA می باشد، این زبان هیچ ارتباطی با زبان برنامه نویسی جاوا ندارد و تنها قالب کلی آن مشابه با زبان C++ و Java می باشد که این امر جهت یاد گیری ساده تر و آشنایی کاربران در نظر گرفته شده است، و کد های شناخته شده ای مانند while, if, for و امثال این ها در زبان JavaScript نیز قابل استفاده می باشند.

این زبان هم می تواند به صورت ساخت یافته و هم به صورت شی گرا مورد استفاده و کد نویسی قرار گیرد. به این صورت که در قالب شی گرایی اشیا از به ارث بردن خصوصیات یک سری از اشیا ساده ساخته می شوند و با تغییرات لازم به شی مورد نیاز تبدیل می گردند، و در این زمینه تفاوت آن با جاوا این می باشد که در جاوااسکریپت می توان از اشیا ساخته شده نیز به عنوان قالب برای ساخت دیگر اشیا استفاده کرد که در جاوا مقدور نیست. به دلیل همین قابلیت JavaScript برای ساخت نمونه از یک سیستم مناسب تر می باشد.

بیشترین استفاده این زبان در محیط وب و در سایتها و صفحات اینترنتی می‌باشد و به کمک این زبان می‌توان به اشیاء داخل صفحات HTML دسترسی پیدا کرد و آنها را تغییر داد.

کد های جاوااسکریپت در درون صفحات کد های HTML قرار می گیرند.

از جمله قابلیت های پر کاربرد این زبان در صفحات وب، متحرک سازی، پویا نمایی و یا انیمیشن سازی می باشد.

یکی از نکات این زبان این است که در مرورگر و به عبارتی در سمت Client اجرا می شود و از این نظر با دیگر زبان های Script نویسی مانند PHP که در سمت سرور اجرا می شوند متفاوت است.

با دانشنامه Server.ir همراه باشید تا انواع بیشتری از زبان های Script ی را در روز ها أتی بررسی نماییم.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

2 1 رای
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها