جذب کارشناس فنی هاستینگ

به سرور مجازی ویندوز نیاز دارم یا لینوکس؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

همراهان همیشگی SERVER.ir پیش از این با تعریف سرور ، سرور مجازی ( VPS ) ، سرور اختصاصی ( Dedicated Server ) و بررسی و مقایسه تفاوت ها و تمایزات سرور مجازی در مقابل سرور اختصاصی آشنا گشته اند. همچنین در مقالات گوناگون در زمینه وب هاستینگ و میزبانی، مفاهیم اساسی و بنیادین هاستینگ و میزبانی، انواع میزبانی و… را تشریح کرده و مقایسه های لازم را بررسی نموده ایم. در این مقاله سعی داریم کاربران را با  تفاوت های سرور مجازی و اختصاصی با سیستم عامل های ویندوز و لینوکس آشنا سازیم.

به سرور مجازی ویندوز نیاز دارم یا لینوکس؟

لینوکس و ویندوز دو سیستم عامل کاملاً تفکیک شده و مجزا می باشند و از این رو در مقایسه دو سرور با دو سیستم عامل متفاوت، دنیایی از تمایزات و تفاوت ها به چشم می خورد که از دید پلتفرم، ساختار سیستم عامل، نرم افزارهای پشتیبانی شده، امنیت، سرعت، کارآیی و… به صورت کاملاً فنی و تخصصی قابل بررسی می باشند که متأسفانه بررسی تخصصی این مسائل در این مقال نمی گنجد و هر یک به صورت مجزا بررسی خواهد گردید اما آنچه که روشن است آن است که خانواده لینوکس، سیستم عاملی Open-Source و خانواده Windows سیستم عاملی تجاری است که از اساسی ترین تفاوت های این دو سیستم عامل می باشد. البته در حال حاضر نسخه هایی از لینوکس نیز مانند CloudLinux منتشر گشته است که کاملاً تجاری بوده و از این دید با ویندوز برابری می کند اما آنچه که در نگاهی عمده به این دو سیستم عامل به عنوان تفاوتی اساسی خودنمایی می کند بحث تجاری و رایگان بودن می باشد.

از دیگر موارد قابل طرح، بحث امنیت این دو نوع سرور می باشد که با البته بحث امنیت مطمئناً تخصص و فنی بسیار وسیع در این دنیای مجازی را در بر می گیرد و هیچ گاه نمی توان به قطع و یقین مطرح کرد که امنیت در دنیای مجازی به طور کامل ایجاد گشته است اما در قیاس نسبی می توان گفت سیستم عامل لینوکس با توجه به پشتیبانی از نرم افزارهای گوناگون منبع بازی که در محیط لینوکس امنیت بهتری از ویندوز نشان می دهند، ایمن تر می نمایاند در صورتی که حملات SQL در ویندوز غالباً مشکلات بیشتری را در پی دارد…

از دیگر مباحث، کاربرد سرور می باشد که در حالت کلی این عامل علت اصلی تفاوت انتخاب ها بین سرور مجازی لینوکس و سرور مجازی ویندوز می گردد. به گونه ای که کاربران غالباً هنگام بهره مندی از نرم افزارهای PHP محور به سراغ سیستم عامل لینوکس و هنگام بهره مندی از نرم افزارهای تحت ASP به سراغ ویندوز، سیستم عامل کمپانی مایکروسافت می روند و البته این معبار نیز صحیح می باشد اما می توان این مبحث را اینگونه نیز مطرح کرد که اساساً در کاربردهای عمده افراد مانند میزبانی وب سیستم های مدیریت محتوا مانند ورد پرس و… میزبانی بر روی هر دو گونه سرور امکان پذیر است اما آنچه که می توان معیاری عمومی در این زمینه مطرح کرد این است که هرگاه نرم افزار و اسکریپت شما تحت زبان ASP و یا نیازمند میزبان مرکز داده ای مانند MSQL SERVER از خدمات مایکروسافت باشد و یا به عبارتی نیاز به دیتابیس سرور و وب سرورهای مایکروسافت داشته باشد، به قطع و یقین سرور ویندوز پاسخگوی نیاز شما خواهد بود و در حالت های دیگر که پشتیبانی از خدمات شما بر روی هر دو سرور امکان پذیر است و یا نیاز به وب سرور و پشتیبانی PHP باشد با توجه به امنیت، امکانات و کارایی سرور و تمایل کاربران، سرور لینوکس انتخاب بهتری به نظر می رسد.

لینوکس و ویندوز

از دیگر مزایای سرور مجازی لینوکس خارج از مبحث نیاز به سیستم های مایکروسافت، بهره مندی از مجموعه PHP و MySQL می باشد که به خوبی برای کاربردهای تجاری طراحی، توسعه و تنظیم گشته اند و در مباحث میزبانی سیستم عامل لینوکس، مجموعه عظیم تری از خدمات را برای شما به همراه خواهد آورد. در این زمینه می توانید به سادگی با انتخاب یک LAMP Server و به کمک یک کنترل پنل مدیریت هاست منبع باز مانند zpanel و یا کنترل پنل های منبع باز ایمن تر مانند ISPConfig و Virtualmin GPL نیاز خود را برطرف نمایید.

البته در سرور مجازی ویندوز نیز می توانید اکثر کارهایی که در لینوکس امکان پذیر می باشد را در این سیستم عامل نیز پیاده سازی کنید چرا که در حال حاضر ویندوز نیز به خوبی از PHP ، Apache و حتی MySQL پشتیبانی می کند (WAMP) اما با توجه به اینکه کاربری میزبانی وب در سیستم عامل لینوکس با استقبال بسیار بیشتری رو به رو بوده و همچنین از سیستم عامل مستقل و نرم افزارهای منبع باز زیادی بهره می گیرد، در صورتی که نرم افزار شما تحت ASP نباشد در یک نگاه سیستم عامل لینوکس انتخاب مناسب تری است.

در نهایت همانطور که پیش از این ذکر شد، ممکن است در شرایط گوناگون وجوه متفاوتی از این دو خانواده سیستم عامل مورد بررسی قرار گیرد و در نتیجه دیدگاه های متنوعی را در پی داشته باشد که در این مقاله تلاش نمودیم نگاهی عمده و جامع را به نمایش بگذاریم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از مباحث مطرح شده می توانید به آرشیو مقالات دانشنامه SERVER.ir و یا مرکز آموزش مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها