مرکز محتوای Server.ir :

بهینه سازی عملکرد سرور با تغییر 5 مورد

بهینه سازی عملکرد سرور با تغییر 5 مورد

بهینه سازی عملکرد سرور در پشتیبانی از نیازهای کاربر نهایی مهم است. با استفاده از بهینه سازی سرور، به طور فعال نظارت کنید:

  • دسترسی عملیات سرورکارایی امنیت و سایر رویه‌ها

نظارت و بهینه‌سازی وب سرور به شما کمک می‌کند تا گلوگاه‌ها را هنگام ظهور عیب‌یابی کنید و عملکرد سرور را بهینه کنید.در این پست به نحوه بهینه سازی عملکرد و اهمیت آن می پردازیم.

چرا بهینه سازی ضروری است؟

بهینه سازی وب سرور امکان بهبود عملکرد و سرعت مورد نیاز برای رضایت کاربر نهایی را فراهم می کند. هنگامی که یک وب سرور بهینه نشده است:وب سایت شما در مقایسه با رقبای شما 11 درصد بازدید صفحه کمتری خواهد داشت و کاهش 16 درصدی در رضایت مشتریتبدیل وب سایت شما 7 درصد کاهش می یابداین حقایق نشان می دهد که چگونه چند ثانیه اضافی بر روی نتیجه کسب و کار شما تأثیر می گذارد.بنابراین، برای افزایش بازگشت سرمایه (ROI) کسب و کار خود، بهینه سازی وب سرورها ضروری است.با پیاده‌سازی راه‌حل تثبیت سرور، شرکت‌ها می‌توانند با تجمیع حجم کاری پردازشی شرکت با سرورهای جداگانه، از سرورهای کم استفاده بهره ببرند.شرکت ها می توانند منابع عملیاتی را با استفاده از ترکیبی از رویه های سرورهای مختلف در یک سرور کارآمد حفظ کنند. راه دیگری برای بهینه سازی سرور وجود دارد – مجازی سازی.مجازی سازی لایه هایی را در یک سرور ایجاد می کند که به آن کمک می کند تا به عنوان چندین سرور عمل کند. این تکنیک می تواند چندین برنامه و سیستم عامل را با یک سرور برای چندین کاربر پشتیبانی کند.بیایید نحوه بهینه سازی عملکرد سرور را با این 5 نکته ضروری بیاموزیم.

5 نکته برتر برای بهینه سازی عملکرد سرور

با بهینه سازی عملکرد سرور خود، درک کنید که آیا منابع و تنظیمات سرور شما برای نیازهای کسب و کار شما بهینه است یا خیر. 5 نکته ضروری ما می‌تواند به شما کمک کند تا سرور خود را تنظیم کنید تا مشکلات رایجی مانند تنگناها و استفاده بیش از حد را که باعث خرابی در زمان خرابی می‌شوند، برطرف کنید یا از آن جلوگیری کنید.

1) برنامه مناسب برای بهینه سازی سرور را انتخاب کنید

گاهی اوقات برنامه های کاربردی “به طور پیش فرض” بهترین انتخاب برای عملکرد کارآمد سرور نیستند. در عوض، برای افزایش کارایی وب سرور خود به یک برنامه متفاوت نیاز دارید.برای مثال،سرورهای CentOS به جای آخرین PHP 7.4 با PHP 5.4 کار می کنند، از جمله FastCGI Process Manager (FPM) که مزیت های چابکی غول پیکری را ارائه می دهد.دلیل اصلی شکست روش‌های بهینه‌سازی VPS، Cloud یا Dedicated Server خریداران این است که از تفاوت‌های بین برنامه‌های پیش‌فرض خود و سایر برنامه‌ها بی‌اطلاع هستند. در عوض، آنها همچنان به بهینه سازی کد خود با همان برنامه ها بدون استفاده از تکنیک های دیگر برای رفع مشکلات ادامه می دهند.صرفاً با تغییر سرور برنامه، تغییر تنظیمات متناسب با بارگذاری سایت و فعال کردن حافظه پنهان، می توانید عملکرد را بهبود بخشید.اگر هنوز به تنظیمات پیش‌فرض برنامه پایبند هستید، وقت آن است که از گزینه‌های دیگر استفاده کنید.

2) یک پروکسی معکوس سریع راه اندازی کنید

چه اتفاقی می‌افتد اگر بازدیدکنندگان دیگر همان فایل‌های HTML را که سرور شما به مرورگر بازدیدکننده ارسال می‌کند بخواهند؟ چگونه سرور شما مشابه را دوباره ارسال می کند؟معمولاً سرور شما اسکریپت ها را از دیسک بازیابی می کند، اسکریپت ها را اجرا می کند و سپس داده ها را بارگذاری می کند و فایل HTML را مونتاژ می کند. این حجم عظیمی از کار است، بنابراین سرور راحت‌تر می‌تواند آن فایل‌ها را مستقیماً از حافظه ارسال کند به‌جای اینکه کل فرآیند را دوباره تکرار کند. کلاه را می توان با پروکسی معکوس HTTP انجام داد. پروکسی معکوس HTTP به عنوان یک پیوند بین سرور و بازدیدکنندگان عمل می کند. هنگامی که مشتری دوم همان فایل را درخواست می کند، سرور بدون هیچ تاخیری فایل را از حافظه دریافت می کند.برای بهینه سازی، اکثر وب سرورها به عنوان یک پروکسی معکوس پیکربندی شده اند. اینها 3 پراکسی معکوس برتر هستند:وارنیش – وارنیش در مقایسه با دیگر پراکسی های معکوس کمی پیچیده تر است. با این حال، کاملاً با ترافیک سنگین و محتوای با کیفیت و کمی هماهنگ است تا سرعت سرور را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.
Nginx – Nginx یکی از محبوب‌ترین پروکسی‌ها برای وب‌سایت‌های پربازدید است، طبق نظرسنجی Netcraft. از Nginx برای سایت های کوچک تا بزرگ با محتوای سنگین استفاده کنید. به دلیل پایداری و قابلیت سفارشی‌سازی، قابل اعتمادترین در برابر افزایش ترافیک است.
Lighttpd – Lighttpd برای سایت های بزرگ بهترین است زیرا از افزایش استفاده پشتیبانی می کند. سبک است و سرور را پایین نمی آورد.به غیر از اینها، پروکسی های دیگری که می توانید استفاده کنید عبارتند از Tinyproxy، Squid، Apache، Freeproxy، Wingate، IIS و غیره.برای اینکه تصمیم بگیرید کدام پروکسی معکوس برای بهینه سازی سرور شما بهترین است، پیچیدگی برنامه خود، بارگذاری سایت و پیکربندی وب را ارزیابی کنید.

3) Caching را فعال کنید

کش کردن یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود سرعت سرور هنگام بهینه‌سازی بهینه‌سازی عملکرد سرور است. با کش، می توانید زمان بارگذاری سایت را بیش از 50 درصد کاهش دهید.ذخیره سازی به سرورها کمک می کند تا در زمان واکشی فایل ها از دیسک ها، بازیابی پایگاه داده، اجرای کدهای برنامه و مونتاژ نتایج در صفحه HTML هر زمان که کاربر جدیدی صفحات را تازه می کند، صرفه جویی کنند.در عوض، سرور نتایج از قبل پردازش شده را می گیرد و آنها را به بازدید کننده جدید ارسال می کند.در اینجا مکان هایی برای فعال کردن کش برای بهینه سازی وب سرور آمده است:حافظه پنهان OpCode – این یکی از نتایج درخواست های صفحه قبلی تشکیل شده است. این باعث صرفه جویی در زمان برای برنامه هایی مانند Magento یا Drupal می شود.حافظه نهان – حافظه نهان بخش هایی از داده های ایجاد شده توسط برنامه ها را در حافظه سیستم ذخیره می کند. هنگامی که بازدیدکنندگان آن بخش ها را درخواست می کنند، سرور می تواند داده ها را بدون هیچ گونه پردازشی ارائه دهد. این یکی سریعتر از کش OpCode است و برای وب سایت های بزرگ با بار متعادل بهترین است.حافظه پنهان HTTP – این حافظه با بخش هایی از داده ها سازگاری ندارد. در عوض، کش HTTP کل صفحه HTML را ذخیره می کند. هنگامی که صفحه یک بار دیگر درخواست می شود، سرویس دهی آسان و سریع است. این برای برنامه های کاربردی وب با ترافیک بالا ایده آل است.حافظه پنهان برنامه – زمانی که برنامه هایی مانند مجنتو یا دروپال، فایل های قالب آماده شده را در قالب صفحات ذخیره می کنند، می تواند زمان فرآیند را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. با این کار، می توانید از کش برنامه به همراه هر یک از کش های ذکر شده قبلی استفاده کنید.این کش ها سرعت سرور شما را بهبود می بخشد و کل عملکرد را بهینه می کند.

4) جداول پایگاه داده را یکپارچه سازی کنید و تنظیمات سرور را بهینه کنید
یکپارچه سازی در جداول پایگاه داده

وب‌سایت‌ها معمولاً از پایگاه‌های داده برای ذخیره داده‌ها و محتوای محصول، مانند متون، تصاویر و فایل‌های رسانه‌ای استفاده می‌کنند.با این حال، توسعه دهندگان باید صفحات را اصلاح یا حذف کنند، محصولات فهرست شده را تغییر دهند و صفحات جدید را هر از گاهی اضافه کنند. این فعالیت‌ها «حفره‌هایی» در جداول پایگاه داده باقی می‌گذارند.این شکاف های کوچک در محل داده های حذف شده هستند، اما هرگز دوباره بارگذاری نمی شوند. این معمولاً به عنوان “تجزیه” شناخته می شود و باعث می شود برنامه برای مدت طولانی تری داده ها را واکشی کند و عملکرد سرور را کاهش دهد.برای بهینه سازی عملکرد سرور، باید هر ماه در جداول پایگاه داده در صورتی که بیش از 5% از اندازه آن باشد، تکه تکه شدن را برطرف کنید.برای یکپارچه سازی، جداول پایگاه داده خود را به طور منظم از نظر تکه تکه شدن بررسی کنید و یک کوئری بهینه سازی را اجرا کنید. به این ترتیب می توانید از عملکرد کند سایت خود جلوگیری کنید.تنظیمات پایگاه داده خود را بهینه کنیدهنگام به روز رسانی برنامه وب یا اضافه کردن آخرین افزونه یا ماژول، مهم است که تنظیمات پایگاه داده خود را بهینه کنید.این بدان معناست که ترافیک سایت شما در کنار تعداد کوئری های اجرا شده در پایگاه داده افزایش می یابد و در نتیجه بارگذاری پایگاه داده قدیمی تر و پیچیده تر می شود.برای بهینه سازی برنامه باید تنظیمات پایگاه داده خود را برای بهینه سازی حافظه سرور و CPU تنظیم کنید. همچنین نظارت بر عملکرد سرور یکی از راه های بهینه سازی نمایشگر است.نظارت بر عملکرد سروراستفاده از ابزار مدیریت عملکرد برنامه، مانند Stackify Retrace، می تواند به توسعه دهندگان کمک کند تا گلوگاه های بالقوه سرور را پیدا کنند. Retraceاز نظارت بر سرورهای لینوکس و ویندوز فیزیکی، مجازی و ابری و همچنین برنامه‌های بدون سرور پشتیبانی می‌کند. ردیابی تغییرات با پیکربندی الگوهای نظارت سرور از جمله زمان کار سرور، CPU، حافظه، استفاده از شبکه، فضای دیسک و استفاده و موارد دیگر. امروز آزمایشی 14 روزه Retrace رایگان خود را امتحان کنید!

5) زمان پاسخ پرس و جو DNS را رفع کنید

زمان پاسخ پرس و جو DNS یک عامل اصلی در سرعت بارگذاری است.عدد ایده آل برای پاسخ DNSیک سایت باید 30 میلی ثانیه یا کمتر باشد. با این حال، بسیاری از سایت ها از علامت 200 میلی ثانیه برای وضوح DNS فراتر می روند. این به دلیل ترافیک خارج از کشور میزبان آنها رخ می دهد.مشکل اصلی اینجا فاصله است. هر چه فاصله بین مرورگر و سرور DNS بیشتر شود، زمان بیشتری برای اجرای آن نیاز است و تنها راه حل این مشکل استفاده از یک خوشه DNS توزیع شده است. 3 سرور VPS ارزان قیمت را از مناطق مختلف جهان خریداری کنید و سرورهای DNS master-slave را در آن 3 سرور VPS پیکربندی کنید.

افکار نهایی

افزایش سرعت بارگذاری صفحه تأثیر بسزایی بر عملکرد وب سرور شما دارد.ابتدا نتایج تست سرعت سایت خود را بررسی کنید و مسائلی را که تأثیر منفی بر وب سایت شما می گذارد تجزیه و تحلیل کنید. هنگامی که مشکل را کشف کردید، روی عوامل تاثیرگذار تمرکز کنید و گام های اساسی را برای بهینه سازی عملکرد سرور بردارید.

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

الکسا

الکسا که بود و چه کرد؟

در حوزه سئو و بهینه‌سازی جایگاه وبسایت در سیستم رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ابزار مختلفی وجود دارند اما شاید بتوان الکسا را معروف‌ترین و پرکاربردترین این

پشتیبان

پشتیبان گیری از سایت وردپرس

پشتیبان گیری . تهدیدات حملات سایبری مختلف در طول سال ها افزایش یافته است. این امر به ویژه برای وب سایت های وردپرس صادق است

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.