جذب کارشناس فنی هاستینگ

انتخاب دامنه جدید و نکات مهم آن

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

انتخاب دامنه جدید، یکی از حیاتی‌ترین مواردی است که تمامی کسب‌وکارها باید توجه زیادی به آن داشته باشند و وقت کافی را به این کار اختصاص دهند. زمانی که شما می‌خواهید دامنه جدید انتخاب کنید و یا می‌خواهید دامنه قدیمی را به دامنه جدید انتقال دهید، باید به موارد متعددی توجه داشته باشید تا بتوانید ترافیک سایت و رضایت مشتریان خود را بالا ببرید. در ادامه تلاش می‌کنیم موارد لازم را در رابطه با ثبت دامنه در اختیار شما قرار دهیم و در نتیجه شما می‌توانید بهترین انتخاب را برای سایت خود داشته باشید.

تایپ ساده

زمانی که صحبت از انتخاب دامنه جدید می‌شود، شما باید به موارد متعددی توجه داشته باشید. برای اینکه بتوانید این کار را به خوبی پیش ببرید و بهترین نام را برای دامنه خود انتخاب کنید، قبل از هر کاری خود را به جای کاربر قرار دهید. شاید این بهترین کاری باشد که به شما کمک کند در کار خود به موفقیت برسید. در دانش روانشناسی، موضوع مهمی به نام همدلی وجود دارد و بر اساس اصول همدلی شما باید برای مدتی از دریچه چشم مراجع به دنیا و موضوعات مطرح‌شده نگاه کنید.

نکات مهم انتخاب دامنه جدید

کارشناسان بر این باور هستند که برای انتخاب دامنه جدید، همدلی یکی از اموری است که به شما کمک می‌کند بهترین دامنه را انتخاب کنید. تصور کنید شما یک کاربر هستید و دو نام: mihan و mihanbozorgvaziba روبه‌روی شماست. به نظر شما کدام یک حس آرامش به شما می‌دهد و کدامیک سخت و پیچیده به نظر می‌رسد؟! بدیهی است که اولین انتخاب می‌تواند بهترین انتخاب باشد. زمانی که شما خود را جای کاربر قرار می‌دهید، انتخاب‌های بهتری خواهید داشت.

نام دامنه کوتاه

یکی دیگر از موضوعاتی که در زمان انتخاب دامنه جدید باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب دامنه کوتاه است. به طور کلی، باید بدانید قرن بیست‌ویکم قرن سرعت است. شما باید تمامی کارهای خود را با سرعت زیادی طی کنید. به طور مثال، همیشه در سئو سایت اشاره می‌کنیم که سرعت سایت را افزایش دهید و اجازه ندهید که سرعت سایت پایین بیاید. بنابراین، شما باید این اصل را همواره مد نظر قرار دهید. دامنه کوتاه باعث می‌شود که کاربران با سرعت بیشتری به آن دست پیدا کنند و این دقیقا همان چیزی است که به موفقیت شما کمک می‌کند.

اما کوتاه بودن نام دامنه دلایل دیگری نیز دارد. اولا باید بدانید حافظه کلماتی را که کوتاه هستند، زودتر از کلماتی که بلند هستند به خاطر می‌آورد. شما با استفاده از این مزیت می‌توانید با انتخاب نام مناسب سایتتان را به خوبی مدیریت کنید. مسئله دیگری که در زمان انتخاب دامنه کوتاه باید به آن توجه داشته باشید، قابلیت تلفظ ساده است. به طور مثال، شما کلمه bishop را راحتتر به یاد می‌آورید و یا کلمه conversation! مطالعاتی که در این زمینه انجام شده‌اند، نشان می‌دهد کاربران کلمات کوتاه با تلفظ ساده‌تر را راحت‌تر از کلمات بلند با تلفظ سخت و دشوار به یاد می‌آورند! شما با انتخاب نام درست برای دامنه جدید، می‌توانید به برندسازی کمک کنید.

توجه به هدف برند

شاید هیچ کس به شما نگوید که در انتخاب دامنه جدید، هدف برند بسیار مهم است. بهتر است ابتدا وقت کافی را به این کار اختصاص دهید و بگویید که قرار است سایت شما با چه هدفی در بستر اینترنت قرار گیرد؟! کدام کالا و یا خدمات قرار است در بستر اینترنت به کاربران ارائه شود؟ به طور مثال، تصور کنید شما یک سایت فروش بلیط هواپیما هستید! اگر نامی را انتخاب کنید که هم ساده است و هم تلفظ راحتی دارد، اما ارتباطی به برند شما ندارد آیا می‌تواند به موفقیتتان کمک کند!

نکات مهم انتخاب نام دامنه

آیا کلمه beautiful.ir انتخاب مناسبی برای کسب‌وکاری است که در زمینه فروش بلیط فعالیت دارد و یا با دیدن نام این سایت ناخودآگاه به یاد آرایشگاه می‌افتید! همانطور که می‌دانید در کنار تمامی مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم، هدف برند یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید. رنگ و بوی هدف برند باید در انتخاب دامنه جدید بازنمایی شود. به طور مثال، اگر کار شما در زمینه گلکاری و یا ایجاد فضاهای سبز است greenhouse یا greenspace انتخاب مناسبی است. چون به خوبی می‌توانند اهداف برند را نشان دهند.

عدم استفاده از خط تیره

شاید یکی دیگر از مواردی که در انتخاب دامنه جدید نادیده گرفته می‌شود، استفاده از خط تیره است. اولا، باید در همین ابتدا به این موضوع اشاره کنیم که وجود خط تیره در نام سایت باعث می‌شود که نام آن طولانی شود و این همان عیبی است که بالاتر به آن اشاره کردیم. بنابراین، در اولین قدم، برای جلوگیری از طولانی شدن نام دامنه نباید از خط تیره استفاده کنید تا بتوانید تعامل کاربران با سایت خود را افزایش دهید. مسئله دیگری که در رابطه با استفاده از خط تیره باید به آن توجه داشته باشید، اشتباه کاربران است.

برخی از کاربران ممکن است به اشتباه خط تیره را به صورت معمولی تایپ کنند و یا برخی دیگر از افراد آن را آندرلاین بدانند و در زمان فشردن آیکون خط تیره شیفت را نیز فشار دهند. این مسئله سردرگمی زیادی را برای کاربران به وجود می‌آورد و باعث می‌شود که آن‌ها به سمت سایت شما نیایند. بنابراین، اکنون به خوبی می‌دانید که استفاده از خط تیره در انتخاب دامنه جدید می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما به بار بیاورد. به همین دلیل، باید از همان ابتدا مد نظر قرار گیرد.

عدم استفاده از اعداد

از جمله مواردی که در انتخاب دامنه جدید باید به آن توجه داشته باشید، عدم استفاده از اعداد در نام دامنه است. به طور مثال، تصور کنید شما می‌خواهید عدد یک را در نام دامنه خود بگنجانید. انتخاب عدد در انتخاب دامنه جدید باعث می‌شود کاربر در همان نگاه اول ترکیبی از اعداد و حروف را ببینید و همین امر سبب شود که حسی از سردرگمی را تجربه کند. به طور مثال، به دو اسم زیر توجه کنید:

  • Shadi1
  • Shadi

کدام یک از این موارد حس سردرگمی را در شما به وجود می‌آورد! بی‌شک، پاسخ شما گزینه یک است! زیرا ترکیب عدد و حروف می‌تواند یادآور رمزها و پسوردهایی باشد که شما برای ورود به سایت‌های مختلف انتخاب می‌کنید و این موضوع به شدت گیج‌کننده است. مسئله دیگری که در اینجا باید به آن توجه داشته باشید، روش تایپ آن است. به طور مثال، ممکن است شما به کاربر بگویید که برای کسب خدمات وارد سایت x1 شود (در این شرایط کاربر هیچ گونه نوشته‌ای را مشاهده نمی‌کند). زمانی که کاربر می‌خواهد وارد این سایت شود نمی‌داند که نام سایت را به صورت x1 تایپ کند یا به صورت xone این مسئله کاربر را به شدت سردرگم می‌کند و ترافیک سایت را کاهش می‌دهد.

انتخاب نام دامنه جدید

عدم استفاده از حروف اضافه

پس از مبحث عدم استفاده از عدد در انتخاب دامنه جدید، بهتر است بدانید که نباید از حروف اضافه در دامنه استفاده کنید. به طور کلی، وجود آیتم‌های اضافی در نام دامنه باعث می‌شود که کاربران سردرگم شوند و این مسئله می‌تواند مشکلات زیادی را برای کاربران به وجود آورد. بهتر است بدانید شما باید ساده‌ترین نام‌ها را برای سایت‌های خود انتخاب کنید تا بتوانید به کاربران کمک کنید به راحتی وارد سایت شما شوند و در نتیجه ترافیک سایت به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

کلمه‌ای به یادماندنی انتخاب کنید!

بهتر است در اینجا به مسئله بسیار مهمی اشاره کنیم. انتخاب دامنه جدید یکی از مهم‌ترین کارهایی است که پیش روی شما قرار دارد. شما باید نکات و موارد مختلفی را مورد توجه قرار دهید. تمامی کارشناسان به این موضوع اشاره می‌کنند که برای انتخاب بهترین دامنه، باید کلمات به یاد ماندنی و نزدیک به اهداف کسب‌وکارتان را برگزینید. امروزه کاربرانی که در فضای اینترنت حضور دارند، به مواردی که مملو از خلاقیت هستند؛ توجه بیشتری می‌کنند و آن را زودتر به خاطر می‌سپارند. به طور مثال، سایت Monster.com در این زمینه بسیار خلاقانه عمل کرده است.

زمانی که شما وارد سایت Monster.com شوید متوجه می‌شوید این سایت یک سایت کاریابی است ( monster در زبان انگلیسی به معنای هیولاست). در واقع، سازنده این سایت تلاش کرده است تا با استفاده از کلمه monster یا همان هیولا به کاربران یادآوری کند این سایت می‌تواند به آن‌ها کمک کند بر هیولای یافتن کار غلبه کنند!! این اسم هم خلاقیت زیادی را در دل خود جای داده است و هم به راحتی نشان می‌دهد که یافتن، کاری سخت و دشوار است و شما باید با قرارگیری در مسیر درست، کار مورد علاقه خود را پیدا کنید.

قبل از انتخاب، جستجو کنید!

بهتر است قبل از انتخاب دامنه جدید، تحقیقات زیادی انجام دهید و از منابع زیادی الهام بگیرید. به طور مثال، سرچ کنسول گوگل یکی از بهترین گزینه‌ها برای یافتن و انتخاب دامنه جدید است. ساجست‌های گوگل یا ابزارهایی که برای یافتن کلمات کلیدی وجود دارند، به شما کمک می‌کنند بهترین گزینه را برای سایت خود انتخاب کنید. در نتیجه می‌توانید به نتایج قابل قبولی برسید. در کنار این موارد، شما باید مشتریان و کاربران خود را تحلیل کنید و نیازهای آن‌ها را مد نظر قرار دهید. هر چقدر اطلاعات شما در این زمینه بیشتر باشد، به همان اندازه به موفقیت‌های بیشتری خواهید رسید.

سخن پایانی

تا اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد انتخاب نام دامنه جدید در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شدید برای انتخاب دامنه جدید، باید به موارد متعددی توجه داشته باشید. نام دامنه جدید باید کوتاه باشد و به راحتی تلفظ شود. در پروسه انتخاب دامنه جدید، نباید از شماره و یا حروف اضافه استفاده کنید. خط تیره می‌تواند کیفیت نام دامنه شما را به میزان بسیار زیادی کاهش دهد. با توجه به این موارد توصیه می‌شود با کارشناسان و متخصصان مشورت کرده تا بهترین نام را برای سایت خود انتخاب کنید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

5 1 رای
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها