مرکز محتوای Server.ir :

آپدیت CentOS 8 به AlmaLinux 8.5

آپدیت CentOS 8 به AlmaLinux 8.5

همانطور که ممکن هست در جریان باشید عمر سیستم عامل CentOS 8 با پایان سال 2021 میلادی به پایان رسید و کاربرانی که از این سیستم عامل استفاده میکردند به منظور دریافت آپدیت های جدید لازم است سیستم عامل خود را به آلمالینوکس (AlmaLinux 8.5) ارتقا دهند.

اگر CentOS 8 بر روی سرور شما نصب می باشد، یک اسکریپت انتقال خودکار در دسترس است که به شما کمک می‌کند بدون حذف سیستم عامل و یا نصب جدید به آخرین نسخه AlmaLinux 8.5 مهاجرت کنید.

در این مقاله قصد داریم که نحوه ی ارتقای سیستم عامل CentOS 8  به AlmaLinux 8.5 ، با استفاده از یک اسکریپت انتقال خودکار که در Github در دسترس می باشد ، آموزش دهیم.

قبل از اعمال هر تغییری پیشنهاد میگردد که از فایل های خود بک اپ تهیه بفرمایید با اینکه این روش بدون خطای از دست دادن اطلاعات از سمت ما تست شده است اما بهتر است به منظور اطمینان خاطر قبل از آغاز از فایل های حیاتی سیستم خود بک آپ تهیه بفرمایید.

قبل از شروع، مطمئن شوید که حداقل CentOS 8.3 را اجرا می کنید. اگر نسخه پایین‌تری را اجرا می‌کنید، هنگام اجرای اسکریپت با خطا مواجه می‌شوید.

در صورتی که ورژن سیستم عامل شما پایین تر از 8.3 باشد با خطای زیر مواجه می شوید.

Centos 8.3 to alma

علاوه بر این، مطمئن شوید که حداقل 5 گیگابایت فضای دیسک خالی روی هارد دیسک خود دارید تا فرآیند ارتقا را انجام دهید زیرا شامل دانلود و نصب مجدد فایل ها از اینترنت است.

قدم اول:

دانلود اسکریپت مهاجرت به AlmaLinux 8.5

برای شروع، در ترمینال سرور اسکریپت almalinux-deploy.sh را از صفحه AlmaLinux Github با استفاده از دستور curl به صورت زیر دانلود کنید.

 curl -O https://raw.githubusercontent.com/AlmaLinux/almalinux-deploy/master/almalinux-deploy.sh

پس از دانلود اسکریپت با دستور chmod مجوز های فایل دانلود شده را تغییر دهید به صورت زیر تغییر دهید:

chmod +x almalinux-deploy.sh

:قدم دوم

ارتقا از CentOS 8.3 به AlmaLinux 8.5

به کمک دستور زیر اسکریپت almalinux-deploy.sh را اجرا کنید تا ارتقا به آلمالینوکس آغاز گردد.

sudo bash almalinux-deploy.sh

اسکریپت چند کار را انجام می دهد. ابتدا چند بررسی سیستم را اجرا می کند. سپس به حذف، نصب مجدد و ارتقاء برخی از بسته‌ها می‌پردازد تا آنها را با آخرین نسخه آلمالینوکس، که در حال حاضر AlmaLinux 8.5 است، همگام‌سازی کند ، این فرایند مقداری طولانی می باشد و نزدیک به دو ساعت در تست ما زمانبر شد.

در پایان یک مرتبه سیستم را با دستور reboot ریستارت کنید تا در راه اندازی مجدد AlmaLinux آماده ی استفاده بوت شود.

سپس اندکی پس از آن، منوی grub با ورودی AlmaLinux که در بالای صفحه برجسته شده است ظاهر می شود. ENTER را فشار دهید و منتظر بمانید تا سیستم راه اندازی اولیه شود.

در مرحله ی بعدی یک پسوورد انتخا نمایید و سپس اقدام به لاگین به سیستم خود کنید. در حال حاضر ارتقا از CentOS 8 به AlmaLinux 8.5 به پایان رسیده است.

از طریق ترمینال نیز با دستور زیر میتوانید ورژن دقیق سیستم عامل خود را بررسی نمایید.

 lsb-release -a

 cat /etc/redhat-release

در این مقاله، شما را با فرآیند مهاجرت از CentOS 8 به آخرین نسخه AlmaLinux با استفاده از یک اسکریپت خودکار آشنا کرده ایم. این اسکریپت بسته‌های جدید را آنلاین دریافت میکند، برخی از بسته‌ها را کاهش می‌دهد، ارتقا می‌دهد و دوباره نصب می‌کند تا با آخرین نسخه AlmaLinux همگام شوند. همانطور که می بینید، این یک فرآیند کاملاً ساده است زیرا بخش عمده کار توسط اسکریپت نصب مدیریت می شود.

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

الکسا

الکسا که بود و چه کرد؟

در حوزه سئو و بهینه‌سازی جایگاه وبسایت در سیستم رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ابزار مختلفی وجود دارند اما شاید بتوان الکسا را معروف‌ترین و پرکاربردترین این

پشتیبان

پشتیبان گیری از سایت وردپرس

پشتیبان گیری . تهدیدات حملات سایبری مختلف در طول سال ها افزایش یافته است. این امر به ویژه برای وب سایت های وردپرس صادق است

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.