آشنایی با وب سرور آپاچی

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

قطعاً تا به حال نام آپاچی Apache را زیاد شنیده اید. نامی که برای تمام کاربران و مدیران سرورهای لینوکسی از مبتدی و آماتور تا پیشرفته و متخصص قریب و آشنا است. آپاچی یکی از انواع وب سرور ها می باشد که برای درک دقیق مفهوم وب سرور می توانید به مقاله(( وب سرور چیست؟)) رجوع نمایید. Apache HTTP Server یا میزبان HTTP آپاچی که به اختصار آپاچی نامیده می شود پرکاربردترین نرم افزار وب سرور جهان می باشد. آپاچی اساساً بر مبنای NCSA HTTPd بنا شد و توسعه آن در اوایل سال 1995 پس از کار بر روی NCSA آغاز شد. این وب سرور محبوب جهانی نقش کلیدی در رشد جامعه جهانی وب داشته است و پس از سبقت گیری از NCSA HTTPd به عنوان وب سرور غالب HTTP، از سال 1996 محبوبترین وب سرور این زمینه محسوب می شود. این وب سرور در سال 2009 با پشتوانه میزبانی بیش از 100 میلیون وب سایت، اولین نرم افزار وب سرور جهان شناخته شد. آپاچی توسط جامعه توسعه دهندگان نرم افزار منبع باز تحت انجمن نرم افزار آپاچی ایجاد و توسعه گردید و عموماً بر روی سیستم های یونیکس محور و معمولاً لینوکس مورد استفاده قرار می گیرد و البته برای انواع سیستم عامل های Unix, FreeBSD, Linux, Solaris Novell NetWare, OS X, Microsoft Windows, OS/2, TPF, OpenVMS and eComStation در دسترس می باشد. آپاچی یک نرم افزار رایگان و منبع باز می باشد. طبق گزارشات جهانی، در ژوئن سال 2013، آپاچی به صورت تخمینی میزبان 54.2 درصد تمام وب سایت های فعال و 53.2 درصد تمام سرورهای برتر تمام دامنه های جهانی بوده است.

آشنایی با وب سرور آپاچی

چرا آپاچی؟؟
حال چرا بین این همه نام، نام این وب سرور کاربردی و محبوب را آپاچی گذاشته اند؟؟؟ طبق آنچه که در بخش FAQ سایت پروژه آپاچی نگاشته شده است، این نام به احترام قبیله آمریکایی تبار Apache (آپاچی) و به احترام مهارت های قهرمانانه آنها در جنگاوری و استراتژی انتخاب شده است. پیش از این گمان بر آن بود که نام آپاچی جناسی از عبارت A Patchy Server است، چرا که مجموعه ای از مکمل ها (تکه ها: Patch) نرم افزارها بود اما با این حساب این گمانی غلط می باشد. مستندات رسمی نیز تعاریف بسیار زیادی از این نام ارائه داده اند اما  Brian Behnlendorf، یکی از بنیان گزاران آپاچی در گزارش سال 2000 موضوع را صراحتاً اینگونه بیان می کند که:

(( این نام به معنای واقعی کلمه به صورت ناگهانی و غیرمنتظره ای انتخاب شد. ای کاش می توانستم بگویم که این موضوع یک واقعه فوق العاده بود اما واقعاً ان ناگهانی بود. من این نام را بر روی کاغذ نوشته بودم و ماه ها بعد زمانی که پروژه آغاز شد، من این صفحه را به مردم نشان دادم و گفتم: (نظرتون راجع به اون چیه؟؟) و یکی گفت که آن ها این نام را دوست دارند و و واقعاً جناس جالبی است و من گفتم:(جناس؟ منظورت چیه؟) و او پاسخ داد که: (خوب، ما در حال ایجاد یک سرور با مجموعه ای از Patch های نرم افزاری هستیم، درسته؟ خوب پس اون A Patchy Web Server [معادل مفهومی: یک وب سرور بخش بخشی] است و من پاسخ دادم: (اوه، بسیار عالی…) … و زمانی که من خودم به این نام فکر کردم متوجه شدم که…)). هنگامی که نرم افزار آپاجی در حال اجرا هست، پروسه آن معمولاً به نام httpd می باشد که نمایش مختصر HTTP Daemon می باشد.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

1 1 رای
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها