شاخص (Round-trip time(RTT مدت زمان لازم برای یک درخواست در شبکه برای رفتن از یک نقطه به یک مقصد و بازگشت به همان نقطه است. واحد سنجش این شاخص میلی ثانیه می‌باشد. RTT یک عامل سنجش مهم برای بررسی سلامت اتصال در یک شبکه محلی یا شبکه بزرگتر است و به طور معمول برای تشخیص سرعت و پایداری ارتباطات یک شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاهش RTT یکی از اهداف اصلی سرویس CDN است.یکی از راه‌های تخمین RTT سنجش پینگ است که تقریبا بر روی تمام کامپیوترها قابل اجراست. به عنوان مثال تصویر زیر چندین پینگ گرفته شده از گوگل به همراه RTT محاسبه شده در پایین آن است.Round-trip time

Round-trip time چگونه کار می‌کند؟

همانطور که پیشتر گفته شد Round-trip time مدت زمان لازم برای رفت و برگشت داده ها بین دو نقطه است. برای درک بهتر فرض کنید کاربری می‌خواهد از موقعیت جغرافیایی الف با موقعیت جغرافیایی ب ارتباط برقرار کند. زمانی که کاربر از الف درخواست خود را ارسال می‌کند، ترافیک از طریق روترهای متعددی در لوکیشن‌های مختلف برای رسیدن به مقصد ب عبور می‌کند. سپس سرور موجود در ب پاسخی را از طریق اینترنت برای الف می‌فرستد. زمانیکه درخواست ب نیز به الف برسد، می‌توان زمان رفت و برگشت اطلاعات بین دو نقطه را محاسبه نمود.نکته لازم به ذکر اینست که این شاخص یک تقریب است و نمی‎توان مقدار دقیق آن را همراه تعیین یا تضمین نمود. عوامل مختلفی همچون  مسیری که داده‌ها برای رسیدن به مقصد طی می‌کنند و یا شلوغی شبکه می‌توانند بر مقدار RTT موثر باشند و با تغییر آن‌ها این مقدار نیز تغییر می‌کند. با این وجود، RTT معیاری مهم برای اطلاع از امکان برقراری و زمان یک اتصال به شمار می‌رود.

عوامل موثر بر Round-trip time

به طور کلی از عوامل موثر بر RTT می‌توان به اجزای زیرساخت، ترافیک شبکه و فاصله فیزیکی بین دو نقطه اشاره نمود:
  • نوع مسیر طی شده: نوع راهی که داده‌ها برای رفت و برگشت طی می‌کنند بر سرعت آن‌ها تاثیر زیادی دارد. مثلا اتصالات برقرار شده بوسیله کابل‌های فیبر نوری رفتار متفاوتی را نسبت به اتصالات ایجاد شده با سیم مسی از خود نشان می‌دهند. به همین شکل ارتباطات Wireless هم با ارتباطات ماهواره‌ای متفاوت‌اند.
  • ترافیک شبکه محلی یا LAN: میزان ترافیک یک شبکه محلی می‌تواند باعث کندی در رسیدن اطلاعات به شبکه بزرگتر و در نتیجه مقصد شود. اگر ترافیک یک شبکه داخلی بالا باشد و کاربران زیادی به صورت همزمان درخواست‌های خود را ارسال کنند ممکن است RTT صرف نظر از کیفیت شبکه خارجی افزایش یابد.
  • زمان پاسخ سرور: فاکتور کلیدی دیگر میزان زمانی است که طول می‌کشد تا یک سرور یک درخواست را مورد پردازش و پاسخ قرار دهد. در زمان‌هایی که یک سرور با درخواست‌های زیادی مواجه است مثل زمان حمله DDoS زمان RTT به دلیل کند بودن پاسخ سرور بالا می‌رود.
  • تعداد گره‌ها: بسته به مسیر یک اتصال در طول اینترنت، داده‌ها از نود‌های مختلفی می‌گذرند و هرچه تعداد این نودها بیشتر باشد سرعت انتقال اطلاعات کاهش می‌یابد و RTT افزایش می‌یابد.
  • فاصله فیزیکی: افزایش فاصله فیزیکی بین مبدا و مقصد منجر به افزایش زمان رفت و برگشت داده‌ها می‌شود. این مورد را می‌توان تا حدودی با CDN تلطیف کرد ولی همچنان بهترین راه کاهش فاصله نزدیک نمودن مبدا و مقصد است.

با دیگر مقالات server.ir همراه باشید.

۱۴۰۰/۰۲/۱۸

نویسنده : س احمدی

بدون دیدگاه

خزنده وب یا Web Crawler

یک خزنده وب یا web crawler، نقش بارگیری و رتبه‌بندی محتوا از شبکه اینترنت را ایفا می‌نماید. از نام‌های دیگر یک خزنده می‌توان به spider و بات موتور جست...

۱۴۰۰/۰۲/۱۳

نویسنده : ف لقمانی

بدون دیدگاه

اصول آدرس دهی IP شبکه

آدرس IP چیست؟ آیپی یک عدد 32 بیتی باینری است که به دستگاهی مانند رایانه شخصی، تبلت، گوشی موبایل و ... اختصاص می یابد. آیپی می تواند با پروتکل DHCP به ...

۱۴۰۰/۰۲/۱۱

نویسنده : م جبلی

بدون دیدگاه

نحوه غیرفعال کردن ایمیل های CSF

بیایید با نوعی از اعلان شروع کنیم که به احتمال زیاد اغلب با آن روبرو خواهید شد. LFD یک ویژگی برای نظارت بر فرآیندهای در حال اجرا دارد تا ببیند آیا آنه...

دیدگاه کاربران

در رابطه با : "Round-trip time چیست؟"

avatar
  عضویت  
با خبرم کن

وب گردی

جستجو
دقیقا متنی که نوشتم
جستجو در تیتر صفحات
جستجو در متن صفحات
جستجو در نظرات
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type

با Server.ir همراه شو ...