RFC یا Request For Comment چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

در این مقاله می گوییم RFC یا Request For Comment چیست؟ همراه ما باشید

RFCLogo

RFC مخفف Request For Comment است که سند ها یا همان Document هایی هستند که IETF مخفف Internet Engineering Task Force به عنوان پیش نویس برای بررسی دریافت کرده است.  IETF بدنه اصلی ای برای مشخص کردن استاندارد ها و پروتکل های اینترنت مانند  TCP /IP است. IETF توسط انجمن معماری اینترنت (IAB – Internet Architecture Board) نظارت می شود و استاندارد ها را به عنوان RFC منتشر می کند.

یک RFC توسط مهندسین و دانشمندان کامپیوتر به صورت یک فایل کم حجم و متنی یادداشت مانند ایجاد می شود که در آن روش ها، جستجو ها (Research ها)، تحقیقات و یا نوآوری هایی که برای کار با اینترنت و سیستم های متصل به اینترنت می باشد موجود است و مورد استفاده قرار می گیرد. این کار برای بررسی همکاران یا برای انتقال مفاهیم جدید ، اطلاعات یا گاهی شوخ طبعی های مهندسی استفاده شده است. IETF برخی از این پیشنهادات منتشر شده را به عنوان RFC و تحت عنوان یک استاندارد برای اینترنت تصویب می کند. با این حال بسیاری از RFC ها اطلاعاتی آزمایشی هستند و به عنوان استاندارد پذیرفته نشده اند.

اگر بخواهیم به تاریخچه RFC رجوع کنیم خواهیم دید که آغاز فرمت RFC در سال 1969 به عنوان بخشی از پروژه ARPANET صورت گرفت. نویسندگان اولین RFC ها کار های خودشان را تایپ می کردند و در میان محقیق ARPA نسخه های چاپی این RFC ها را منتشر می نمودند. بر خلاف RFC های مدرن، بسیاری از RFC های اولیه به عنوان یک درخواست برای اعلام نظرات بودند و بیشتر یک تشویق برای گفتگو به شمار می آمدند (RFC ها سوالات را باز میکردند).

نکته ای دیگر درباره RFC ها این است که به هر RFC یک شماره سریال اختصاص دارد که پس از مشخص شدن شماره و انتشار یافتن آن RFC اگر سند نیاز به اصلاحات داشته باشد هرگز لغو یا اصلاح نمی شود. بنابراین نویسندگان در این موارد یک سند اصلاح شده را منتشر می کنند.

با دیگر مقالات Server.ir همراه باشید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

3 2 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها